Prototypowanie Placu Orła Białego

„Nowe życie placu”: Rusza prototypowanie

Nadszedł ten moment, by wspólnie zmienić plac Orła Białego i nadać mu nową jakość! Już dziś zapraszamy Was do uczestnictwa w spotkaniach i rozmowach, z których wnioski posłużą do wprowadzenia i przetestowania zmian tak potrzebnych tej przestrzeni.

Plac Orła Białego powinien być miejscem spokojnego wypoczynku i relaksu, czy terenem wydarzeń kulturalnych i gwarnych rozmów w ogródkach kawiarnianych? Należy powiększyć powierzchnię wybrukowaną na tym obszarze, czy zaplanować nowe nasadzenia zieleni? Urządzić nowe miejsca postojowe, czy może zlikwidować istniejące? Plac powinien być otwarty dla ruchu samochodowego, czy dostępny wyłącznie dla pieszych?

To rozbieżne propozycje, które pojawiły się w trakcie konsultacji, zorganizowanych po konkursie architektonicznym na przebudowę placu Orła Białego. Zebrane przez nas wnioski pokazały, z jak różnych perspektyw można spojrzeć na to miejsce i jego funkcjonowanie.
Przede wszystkim dowiodły jednak, że wiele osób zainteresowanych jest jego przyszłością i chce mieć na nią wpływ. Teraz czas na wspólne przygotowanie i wprowadzenie zmian. Do tej współpracy właśnie zapraszamy!

Jeszcze w tym roku plac przeobrazimy w żywą i otwartą przestrzeń publiczną. Dzięki temu każda osoba będzie mogła doświadczyć nowej organizacji tego miejsca i przyczynić się do jej przekształceń. Taki sposób pracy nazywa się prototypowaniem urbanistycznym.

DLACZEGO ZMIENIAMY PLAC ORŁA BIAŁEGO?

Plac jest jednym z najważniejszych miejsc w Szczecinie. O tym, jaką funkcję powinien pełnić w przyszłości, chcemy porozmawiać właśnie z Wami - ludźmi, którzy tu mieszkają, pracują, spędzają czas wolny. Spotkajmy się na placu, odpowiedzcie na nasze pytania, porozmawiajmy o zmianach, które tymczasowo wprowadzimy przekształcając to miejsce w żywą przestrzeń jeszcze w tym roku!


JAKIM OBSZAREM SIĘ ZAJMUJEMY?

Sercem zmian jest plac Orła Białego (obszar oznaczony numerem 1). Obszar analiz i projektowania jest jednak większy (obszar oznaczony numerem 2) Zmiany na Starym Mieście traktujemy kompleksowo i chcemy by mieszkańcy jak największego obszaru mogli skorzystać z ich pozytywnych skutków i jednocześnie stali się częścią tego projektu. Schemat ulic objętych prototypownianiem znajduje się w załączniku poniżej

 

JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ CAŁY PROCES?

 

maj

 

 

 

rozmowy z użytkownikami placu i badania

czerwiec

 

 

spotkania otwarte i prezentacja koncepcji zmian

lipiec

 

 

przygotowania organizacyjne

24 lipca

 

 

Jarmark Jakubowy - wprowadzenie zmian

sierpień

 

 

Funkcjonowaniei korygowanie zmian w kilku wariantach, konsultacje i badania

wrzesień

 

 

październik

 

 

praca nad podsumowaniem

listopad

 

 

 

publiczna prezentacja wyników pracy

 

 

 

W listopadzie publicznie zaprezentujemy wyniki całego procesu. Przedstawimy również plan wdrażania trwalszych przekształceń, bazujący na wynikach badań i zebranych opiniach.

W załączeniu - dokument o tytule FAQ - znajdują się tu odpowiedzi na najczęsicej zadawane pytania. 


Lista załączników:

Informacja o wytworzeniu danych   Poprzednie wersje danych

© Urząd Miasta Szczecin. Serwis bip.um.szczecin.pl/konsultacje jest integralną częścią Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Szczecin. Kontakt: bdo@um.szczecin.pl