Kontrole przeprowadzone przez WKiAW w 2024 roku
Prawidłowość przeprowadzenia postępowań rekrutacyjnych do przedszkola
Przedszkole Publiczne nr 45 ul. Czwójdzińskiego 9, 70-893 Szczecin
Wyniki kontroli: INFORMACJE - USTALENIA
Wydział Kontroli i Audytu Wewnętrznego Urzędu Miasta Szczecin w okresie od września do października 2024 r. przeprowadził w Przedszkolu Publicznym nr 45 w Szczecinie (zw. dalej PP45 lub jednostką) kontrolę dotyczącą prawidłowości przeprowadzenia postępowań rekrutacyjnych do przedszkola.
Ocena kontrolowanego zagadnienia, wnioski i zalecenia pokontrolne zawarte zostały w wystąpieniu pokontrolnym z dnia 03.12.2024 r.
I. Ocena ogólna kontrolowanej działalności
W wyniku kontroli stwierdzono następujące nieprawidłowości:
- nieprzyznawanie kandydatom punktów za poszczególne kryteria pomimo załączenia do wniosków stosownych oświadczeń lub przyznawanie kandydatom punktów za poszczególne kryteria pomimo niewykazania przez kandydata spełniania tych kryteriów,
- niesporządzenie przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów niezakwalifikowanych,
- załączenie przez komisję rekrutacyjną do protokołu z posiedzenia z dnia 03.04.2024 r. listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, pomimo że nie upłynął termin do potwierdzenia przez rodzica kandydata woli przyjęcia w formie pisemnego oświadczenia określony w Zarządzeniu Nr 39/24 Prezydenta Miasta Szczecin (Zarządzenie Nr 39/24 Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 17 stycznia 2024 r. w sprawie określenia terminów przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminów składania dokumentów na rok szkolny 2024/2025 do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych, dla których Gmina Miasto Szczecin jest organem prowadzącym, zwane dalej Zarządzeniem nr 39/24),
- niesporządzenie przez komisję rekrutacyjną protokołu z posiedzenia komisji po złożeniu przez rodziców kandydatów woli przyjęcia do przedszkola, na którym została ustalona lista kandydatów przyjętych i lista kandydatów nieprzyjętych.
W pozostałym zakresie nie stwierdzono nieprawidłowości oraz uchybień w zakresie rekrutacji do przedszkola, w szczególności:
- wszystkim dzieciom, których rodzicie złożyli deklaracje o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego zapewniono miejsce w PP45,
- komisja rekrutacyjna została powołana zgodnie z ustawowymi wymogami,
- prace komisji rekrutacyjnej były prowadzone, z udziałem co najmniej 2/3 osób wchodzących w skład komisji,
- na pierwszym etapie rekrutacji uwzględniono kryteria ustawowe, a na drugim etapie kryteria lokalne,
- do przedszkola przyjęto kandydatów zakwalifikowanych, których rodzice złożyli potwierdzenie woli przyjęcia dziecka do przedszkola.
II. Oceny cząstkowe
Tryb i sposób przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego do przedszkola zostały określone w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2024 r. poz. 737 ze zm.), zw. dalej p.o.,oraz uchwale nr XXVIII/724/17 Rady Miasta Szczecin z dnia 28 marca 2017 r. (Uchwała nr XXVIII/724/17 Rady Miasta Szczecin z dnia 28 marca 2017 r. w sprawie określenia kryteriów wraz z liczbą punktów branych pod uwagę na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej albo publicznej innej formy wychowania przedszkolnego prowadzonych przez Gminę Miasto Szczecin oraz dokumentów niezbędnych do potwierdzenia tych kryteriów, zmieniona: uchwałą nr IX/261/19 Rady Miasta Szczecin z dnia 5 lipca 2019 r., uchwałą nr XXV/746/21 Rady Miasta Szczecin z dnia 26 stycznia 2021 r. i uchwałą nr XXXVI/997/22 Rady Miasta Szczecin z dnia 25 stycznia 2022 r),zw. dalej uchwałą rekrutacyjną, w tym w szczególności kryteria brane pod uwagę w rekrutacji.
W Załączniku do Zarządzenia nr 39/24 określono terminy przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2024/2025.
1. Czynności postępowania rekrutacyjnego zastrzeżone do właściwości komisji rekrutacyjnej.
Przedszkole Publiczne nr 45 składało się z dwóch jednostek organizacyjnych: przedszkola głównego położonego przy ul. Czwójdzińskiego 9 w Szczecinie oraz filii położonej w Wielgowie przy ul. Wiślanej 12 w Szczecinie (zw. dalej filią PP45).
Zarządzeniem Dyrektora PP45 nr 1/2024 została powołana Komisja Rekrutacyjna do przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2024/2025 w PP45. Do zadań komisji należało m.in. weryfikacja spełniania przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, ustalenie wyników postępowania rekrutacyjnego i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych oraz sporządzenie protokołu z postępowania rekrutacyjnego. W skład komisji wchodziło 3 nauczycieli pracujących w przedszkolu.
a) W zakresie przyznawania punktów w rekrutacji
Kontroli poddano wszystkie wnioski złożone do przedszkola głównego w I preferencji (28 wniosków) oraz 5 wniosków dzieci, które zostały zakwalifikowane do przedszkola z II preferencji (które podlegały ocenie przez przedszkole I preferencji) a także wszystkie wnioski złożone do filii PP45 w I preferencji (15 wniosków).W wyniku powyższego ustalono, że komisja rekrutacyjna w sposób niewłaściwy dokonywała weryfikacji wniosków o przyjęcie do przedszkola i załączonych do nich dokumentów, co z jednej strony prowadziło do błędnego przyznania punktów za spełnienie poszczególnych kryteriów rekrutacyjnych, pomimo braku wystarczających podstaw w tym przedmiocie, natomiast z drugiej do nieprzyznania punktów w sytuacjach, gdy w świetle przepisów kandydat spełniał wymogi do przyznania mu punktów za dane kryterium, i tak:
- w 3 przypadkach nie przyznano kandydatom punktów za samotne wychowywanie w rodzinie, pomimo zaznaczenia tego kryterium we wniosku i złożenia stosownego oświadczenia,
-
w konsekwencji powyższego, w 1 przypadku nie przyznano kandydatom punktów za spełnianie kryterium rozliczania przez rodziców dziecka podatku dochodowego od osób fizycznych
w urzędzie skarbowym w Szczecinie, pomimo złożenia stosownego oświadczenia wyłącznie przez matkę dziecka, która wychowywała je samotnie, - w 3 przypadkach przyznano punkty za spełnianie kryterium pracy zawodowej obojga rodziców, pomimo niezłożenia przez jednego z rodziców oświadczenia o zatrudnieniu,
- w 1 przypadku kandydatowi przyznano niewłaściwą liczbę punktów za spełnienie kryterium zamieszkania w pobliżu przedszkola,
- w 3 przypadkach kandydatowi przyznano punkty za rodzeństwo rozpoczynające lub kontynuujące edukację w tym przedszkolu, przy czym w jednym przypadku rodzeństwo kandydata nie kontynuowało edukacji w tym przedszkolu, a w dwóch przypadkach rodzice kandydata nie złożyli stosownego oświadczenia,
- w 10 przypadkach kandydatowi przyznano punkty za rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych w urzędzie skarbowym w Szczecinie przez rodziców dziecka zamieszkujących w Gminie Miasto Szczecin, pomimo niezłożenia stosownego oświadczenia przez jednego z rodziców,
- w 1 przypadku przyznano punkty za spełnianie kryterium odbycia obowiązkowych szczepień, pomimo niezłożenia stosownego oświadczenia w tym zakresie.
W postępowaniu uzupełniającym:
- w 5 przypadkach kandydatom nie naliczono punktów za wybór preferencji,
- w 2 przypadkach kandydatom nieprawidłowo podliczono liczbę punktów.
Powyższe nieprawidłowości skutkowały przyznaniem w przypadku 17 kandydatów niewłaściwej liczby punktów, jednakże nie miały wpływu na ostateczny wynik rekrutacji.
W 3 wnioskach o przyjęcie do przedszkola, w których rodzice kandydata zaznaczyli, że samotnie wychowują dziecko w rodzinie i złożyli oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka i niewychowywaniu wspólnie co najmniej jednego dziecka z jego rodzicem, komisja rekrutacyjna nie przyznała kandydatowi punktów za spełnianie tego kryterium.
Zgodnie z art. 150 ust. 2 p.o. do wniosku należało dołączyć dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata kryteriów, odpowiednio m.in. prawomocny wyrok orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem. Ww. oświadczenie składanebyło pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
Wskazane w art. 150 ust. 2 p.o. dokumenty nie określają wyczerpująco wszystkich okoliczności, w jakich może mieć miejsce samotne wychowywanie kandydata w rodzinie. W ustawie p.o. zawarto definicję legalną samotnego macierzyństwa, zgodnie z którą przez samotne wychowywanie dziecka należy rozumieć wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że osoba taka wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem (art. 4 pkt 43 p.o.). Analiza powyższych regulacji prowadzi do przyjęcia, że ustawa nie określała, jakie oprócz oświadczenia należałoby złożyć dokumenty, w przypadku gdy rodzicem samotnie wychowującym dziecko byłaby panna lub kawaler.
Dyspozycja art. 150 ust. 7 p.o. umożliwiała przewodniczącemu komisji rekrutacyjnej żądanie dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego lub możliwość zwrócenia się do prezydenta miasta właściwego za względu na miejsce zamieszkania kandydata o potwierdzenie tych okoliczności. W żadnym z powyżej określonych przypadków przewodnicząca komisja nie skorzystała z przysługującego jej uprawnienia.
W ocenie kontroli w takich wypadkach dokumentem wystarczającym dla wykazania samotnego macierzyństwa byłoby złożone oświadczenie. Natomiast w sytuacji, w której komisja rekrutacyjna podaje w wątpliwość okoliczności zawarte w złożonym przez rodziców kandydata oświadczeniu, powinna skorzystać z przysługujących jej na mocy ustawy środków, takich jak żądanie stosownych dokumentów bezpośrednio od wnioskodawcy albo zwrócenie się o potwierdzenie tych okoliczności do prezydenta. W dokumentach przekazanych do kontroli brak jest potwierdzenia zwrócenia się przez komisję (wraz z wyznaczeniem terminu) do przedłożenia takich dokumentów. Wskazać przy tym należy, że na podstawie § 10 pkt 4 Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz. U. z 2024 r. poz. 989),zw. dalej rozporządzeniem MEiN, do zadań komisji należało sporządzenie informacji o podjętych czynnościach, o których mowa w art. 150 ust. 7 p.o.
Tym samym w ocenie kontroli, we wszystkich wypadkach, w których komisja rekrutacyjna nie uznała złożonych oświadczeń o samotnym macierzyństwie za wiarygodne i wystarczające, powinna była wezwać wnioskodawcę o doręczenie stosownych dokumentów potwierdzających te okoliczności w trybie art. 150 ust. 7 p.o.
W konsekwencji powyższego każdy z kandydatów w omawianych 3 przypadkach nie otrzymał dodatkowych 40 punktów w rekrutacji za samotne wychowywanie w rodzinie.
W 3 przypadkach komisja rekrutacyjna przyznała kandydatowi punkty za spełnianie kryterium pracy zawodowej obojga rodziców, pomimo że oświadczenie o zatrudnieniu zostało złożone wyłącznie przez jednego z rodziców.
Zgodnie z uchwałą rekrutacyjną (§ 1 pkt 3), kandydatowi przyznawano 10 punktów za oboje rodziców pracujących zawodowo, uczących się w trybie dziennym oraz wychowywanie przez jednego pracującego lub uczącego się w trybie dziennym rodzica. W 3 przypadkach poddanych kontroli do wniosku kandydata nie załączono oświadczenia o zatrudnieniu jednego z rodziców, a mimo to komisja przyznała kandydatowi punkty za spełnianie tego kryterium.
W 1 przypadku w ramach czynności podjętych w toku postępowania rekrutacyjnego, komisja przyznała kandydatowi 8 punktów za zamieszkanie w pobliżu przedszkola, pomimo że uchwała rekrutacyjna przewidywała przyznanie kandydatowi 4 punktów za spełnianie tego kryterium.
Następnie w 3 przypadkach przyznano punkty za rodzeństwo rozpoczynające lub kontynuujące edukację w tym przedszkolu, mimo że kandydat nie spełniał tego kryterium. W jednym z ww. przypadków kandydatowi przyznano punkty, pomimo że jego rodzeństwo nie kontynuowało edukacji w tym przedszkolu (zakończyło edukację w przedszkolu w poprzednim roku szkolnym). Natomiast w dwóch przypadkach kandydatom (rodzeństwo bliźniacze) przyznano punkty za spełnianie tego kryterium, pomimo że rodzice kandydatów nie zaznaczyli tego kryterium we wnioskach i nie złożyli stosownego oświadczenia w tym zakresie.
W uchwale rekrutacyjnej określającej kryteria brane pod uwagę w toku prowadzonego postępowania wprost wskazano, że punkty za rodzeństwo są przyznawane kandydatowi, o ile rodzeństwo to kontynuuje lub rozpoczyna edukację w tym samym przedszkolu w roku szkolnym, na który prowadzona jest rekrutacja. Wobec powyższego, w pierwszym omawianym przypadku w sposób nieuzasadniony przyznano punkty za spełnienie tego kryterium.
W dwóch kolejnych przypadkach kontrola wskazuje, że podstawą do rozstrzygania o spełnianiu poszczególnych kryteriów jest wniosek złożony przez rodziców kandydata, natomiast składane w toku postępowania rekrutacyjnego oświadczenia stanowią dokumenty potwierdzające spełnianie poszczególnych kryteriów wskazanych we wniosku. Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza komisja rekrutacyjna, niemniej każdorazowo jest ona związana złożonym w tym postępowaniu wnioskiem. Nie należy do uprawnień komisji domniemywanie spełniania kryteriów, za które można by przyznać kandydatowi punkty. To wnioskodawca, inicjując postępowanie w sprawie swojego dziecka, powinien w sposób niebudzący wątpliwości określić i uprawdopodobnić wszelkie okoliczności, które w procesie rekrutacji mogą wpłynąć na wynik rozpatrywania jego wniosku.
W powyższym przypadku brak było podstaw do przyznania kandydatom punktów w powyższym zakresie.
W zakresie kryterium zamieszkania w Gminie Miasto Szczecin i rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych w urzędzie skarbowym w Szczecinie komisja rekrutacyjna w 10 przypadkach przyznała kandydatom punkty, pomimo że w dokumentach złożonych w postępowaniu rekrutacyjnym nie było oświadczeń o rozliczaniu podatku obojga rodziców.
Zgodnie z postanowieniami uchwały rekrutacyjnej, kandydatowi przyznawane są punkty za ww. kryterium, jeżeli oboje jego rodzice zamieszkują w Gminie Miasta Szczecin i oboje rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym w Szczecinie. Dokumentami niezbędnym do potwierdzenia tego kryterium są zgodnie z § 2 pkt 4 uchwały rekrutacyjnej oświadczenia złożone przez rodziców kandydata. Zgodnie z brzmieniem przepisu wskazanego powyżej, wymagane jest, aby oświadczenia zostały złożone przez każdego z rodziców kandydata (za wyjątkiem rodziców samotnie wychowujących dziecko), przy czym dla każdego z kandydatów niezależnie (w przypadku rodzeństwa). Natomiast w przypadkach w których komisja rekrutacyjna w sposób niewłaściwy przyznała punkty za to kryterium, brakowało co do zasady oświadczenia jednego z rodziców lub komisja (w dwóch przypadkach) uznała za wystarczające oświadczenia złożone z innym wnioskiem dotyczącym rodzeństwa.
W ocenie kontroli powyższe działanie komisji rekrutacyjnej było niezgodne z postanowieniami uchwały rekrutacyjnej i doprowadziło do przyznania kandydatom nieprawidłowej liczby punktów.
W przypadku jednego z kandydatów komisja rekrutacyjna przyznała punkty za spełnianie kryterium odbycia obowiązkowych szczepień, pomimo niezłożenia przez rodziców kandydata odpowiedniego oświadczenia w tym zakresie.
W wyjaśnieniach przewodnicząca komisji wskazała, że oświadczenie o odbyciu obowiązkowych szczepień zostało dołączone do wniosku o przyjęcie brata kandydata, w związku z czym komisja uznała złożone oświadczenie za wystarczające do przyznania punktów.
Powyższe działanie komisji było niezgodne z postanowieniami uchwały rekrutacyjnej. Wskazać bowiem należy, że w przeciwieństwie do oświadczeń o zatrudnieniu bądź rozliczaniu podatku dochodowego, oświadczenie o odbyciu obowiązkowych szczepień nie dotyczy rodziców kandydata, lecz dotyczy samego kandydata i nie istnieją podstawy do uznawania, że złożenie oświadczenia w stosunku do jednego dziecka niejako rozciąga się na inne dziecko, nawet jeżeli dzieci te są rodzeństwem. Rolą rodzica jako wnioskodawcy w postępowaniu rekrutacyjnym jest złożenie wniosku wraz z kompletem dokumentów potwierdzających okoliczności, z których wnioskodawca wywodzi korzyści w tym postępowaniu – w tym przypadku punkty za spełnianie poszczególnych kryteriów – co do każdego dziecka uczestniczącego w procesie rekrutacji niezależnie
Tym samym w omawianym przypadku komisja rekrutacyjna w sposób nieuprawiony przyznała kandydatowi punkty za spełnianie tego kryterium.
Następnie kontrola wykazała, że przypadku przeprowadzonego postępowania uzupełniającego, komisja rekrutacyjna w znacznej części przypadków nie przyznawała punktów za wybór preferencji, a dodatkowo w dwóch przypadkach komisja w sposób nieprawidłowo dokonała podliczenia ogólnej liczny punktów przyznanych w postępowaniu.
Powyższe nieprawidłowości nie miały wpływu na ostateczny wynik postępowania uzupełniającego.
Co do wszystkich wykazanych nieprawidłowości kontrola wskazuje, że art. 150 ust. 7 p.o. daje przewodniczącemu komisji rekrutacyjnej uprawnienie do żądania dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach, w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego lub do zwrócenia się do wójta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kandydata o potwierdzenie tych okoliczności. Na podstawie §10 pkt 4 rozporządzenia MEiN, do zadań komisji należy sporządzenie informacji o podjętych czynnościach, o których mowa w art. 150 ust. 7 p.o.
W żadnym z powyższych przypadków przewodniczący komisji nie skorzystał z przysługującego mu ustawowego uprawienia do uzyskania informacji o okolicznościach niezbędnych do ustalenia w postępowaniu rekrutacyjnym.
b) W zakresie dokumentowania czynności postępowania rekrutacyjnego
W toku kontroli ustalono, że komisja rekrutacyjna do protokołów z posiedzeń z dnia 03.04.2024 r. (dotyczących przedszkola głównego i filii PP45) dołączyła listę kandydatów zakwalifikowanych oraz listę kandydatów przyjętych i listę kandydatów nieprzyjętych, natomiast nie dołączyła do protokołu listy kandydatów niezakwalifikowanych.
Powyższe było niezgodne z trybem przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego do przedszkola.
Art. 157 ust. 2 pkt 1 p.o. nakłada na komisję rekrutacyjną obowiązek ustalenia wyników postępowania rekrutacyjnego i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych, nienależenie od tego, czy w wyniku przeprowadzonego postępowania rekrutacyjnego wszyscy kandydaci zostali do danego przedszkola zakwalifikowani. Wobec powyższego, komisja rekrutacyjna powinna sporządzić i dołączyć do protokołu z posiedzenia listy kandydatów niezakwalifikowanych, na dowód poczynienia ustaleń w tym zakresie, nawet jeżeli żaden z kandydatów nie został niezakwalifikowany do przedszkola.
Ponadto zgodnie z art. 158 ust. 2 p.o. komisja rekrutacyjna przyjmuje kandydata do danego publicznego przedszkola, jeżeli w wyniku postępowania rekrutacyjnego kandydat został zakwalifikowany oraz złożył wymagane dokumenty. Na podstawie Zarządzenia nr 39/24, po podaniu do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych, rodzic kandydata potwierdza wolę przyjęcia w formie pisemnego oświadczenia. Dopiero na tej podstawie, po uzyskaniu przez komisję niezbędnych dokumentów od rodziców kandydatów, komisja rekrutacyjna ustala i następnie podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i listę kandydatów nieprzyjętych.
Biorąc pod uwagę powyższe, nie jest możliwe ustalenie na jednym posiedzeniu listy kandydatów zarówno zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych, jak i kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. Ponadto zgodnie z zarządzeniem nr 39/24, ustalenie listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych możliwe było dopiero po upływie terminu 19.04.2024 r., a nie jak to miało miejsce w przypadku protokołu komisji rekrutacyjnej PP45 w dniu 03.04.2024 r.
Ponadto komisja rekrutacyjna nie sporządziła protokołu z posiedzenia komisji po złożeniu przez rodziców kandydatów woli przyjęcia do przedszkola, na którym została ustalona lista kandydatów przyjętych i lista kandydatów nieprzyjętych, co było niezgodne z trybem przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego.
Zgodnie z art. 157 ust. 2 pkt. 5 p.o. do zadań komisji rekrutacyjnej należy w szczególności sporządzenie protokołu postępowania rekrutacyjnego. Na podstawie § 11 ust. 2 rozporządzenia MEiN, w sprawach wymagających rozstrzygnięcia komisja obraduje na posiedzeniach. Zgodnie natomiast z § 12 rozporządzenia MEiN, protokoły postępowania rekrutacyjnego zawierają datę posiedzenia komisji, imiona i nazwiska członków obecnych na posiedzeniu oraz informacje o czynnościach lub rozstrzygnięciach podjętych przez komisję w ramach postępowania rekrutacyjnego, a także listy kandydatów.
Biorąc po uwagę specyfikę postępowania rekrutacyjnego, które zostało szczegółowo określone w uchwale rekrutacyjnej i zarządzeniu nr 39/24, podjęcie rozstrzygnięcia w celu ustalenia listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, po złożeniu woli przyjęcia przez rodziców kandydatów, wymagało przeprowadzenia osobnego posiedzenia komisji, a w konsekwencji sporządzenie odrębnego protokołu, dokumentującego czynności podjęte przez komisję rekrutacyjną w tym zakresie.
Niesporządzenie protokołu posiedzenia komisji rekrutacyjnej, na którym ustalona została lista kandydatów przyjętych i lista kandydatów nieprzyjętych do PP45, było niezgodne z przepisami wskazanymi powyżej.
Za prawidłową realizację zadań komisji rekrutacyjnej była odpowiedzialna przewodnicząca komisji wyznaczona zarządzeniem Dyrektora PP45 w sprawie powołania komisji rekrutacyjnej.
2. Czynności postępowania rekrutacyjnego zastrzeżone do właściwości dyrektora przedszkola
Rodzice dzieci przyjętych do publicznego przedszkola corocznie składają na kolejny rok szkolny deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu. Na podstawie złożonych w tym trybie deklaracji, dyrektor przedszkola ustala liczbę wolnych miejsc w przedszkolu na kolejny rok szkolny, wobec których prowadzone jest postępowanie rekrutacyjne.
Ogólna liczba miejsc w PP45 wynosiła w przedszkolu głównym 125 i w filii PP45 wynosiła 50. W toku kontroli ustalono, że przez rodziców chcących aby ich dziecko kontynuowało edukację w przedszkolu, złożonych zostało łącznie 121 deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu (przedszkole główne – 91 deklaracji, filia PP45 – 30 deklaracji). Wszystkim dzieciom, których rodzicie złożyli deklaracje o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego zapewniono miejsce w PP45.
Nie stwierdzono nieprawidłowości w powyższym zakresie.
W związku z dysponowaniem wolnymi miejscami w przedszkolu po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, w PP45 zostało przeprowadzone postępowanie uzupełniające. Zgodnie z art. 161 ust. 1 p.o. postępowanie uzupełniające przeprowadza dyrektor przedszkola. Powołany przepis nie nakłada wprost obowiązku wydania zarządzenia w przedmiotowym zakresie, jednakże w doktrynie przyjmuje się, że przez przeprowadzenie należy rozumieć zarządzenie jego przeprowadzenia oraz nadzorowanie przebiegu. Postępowania uzupełniające zostało przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami, jednak nie zostało przez Panią wydane żadne zarządzenie w tym zakresie.
W pozostałym zakresie czynności postępowania rekrutacyjnego, znajdujące się w kompetencji Dyrektora PP45, zostały dokonane w sposób prawidłowy, m.in. w zakresie powołania komisji rekrutacyjnej oraz zapewnienia miejsca w przedszkolu wszystkim dzieciom, których rodzicie złożyli deklaracje o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego.
III. Uwagi i zalecenia
Przedstawiając powyższe oceny i uwagi, stosownie do § 35 ust. 4 Załącznika Nr 2 do Zarządzenia w sprawie kontroli Prezydent Miasta Szczecin zalecił komisji rekrutacyjnej za pośrednictwem Dyrektora PP45:
- Przyznawanie kandydatom punktów za poszczególne kryteria w przypadku spełniania wymogów przewidzianych w ustawie p.o. lub w uchwale rekrutacyjnej.
- W przypadku wątpliwości co do spełniania przez kandydatów kryteriów zawartych w złożonych oświadczeniach, żądanie dokumentów potwierdzających okoliczności tam zawarte lub zwracanie się do Prezydenta Miasta Szczecin o potwierdzenie tych okoliczności oraz sporządzanie informacji z czynności podjętych w powyższym zakresie w trybie określonym ustawą – Prawo oświatowe.
- Sporządzanie wszystkich wymaganych przepisami dokumentów z przebiegu postępowania rekrutacyjnego, w szczególności sporządzanie protokołu z posiedzeń, na których komisja rekrutacyjna podejmuje rozstrzygnięcia.
- Ustalanie wyników postępowania rekrutacyjnego i sporządzanie wszystkich list kandydatów przewidzianych w ustawie – Prawo oświatowe w terminach określonych w zarządzeniu Prezydenta.
- udostępnił:
- Wydział Kontroli i Audytu Wewnętrznego
- wytworzono:
- 2025/01/09
- odpowiedzialny/a:
- Andrzej Lejk
- wprowadził/a:
- Andrzej Lejk
- dnia:
- 2025/01/09 12:27:43
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Andrzej Lejk | 2025/01/09 12:27:43 | Dodanie informacji o przeprowadzonej kontroli |
Andrzej Lejk | 2025/01/09 12:25:07 | Dodanie informacji o przeprowadzonej kontroli |