Kontrole przeprowadzone przez WKiAW w 2024 roku
Stan bezpieczeństwa i higieny pracy.
Środowiskowa Placówce Edukacyjno - Wychowawczej Nr 1, ul. Koszalińskiej 13, 71- 734 Szczecin
Wyniki kontroli: INFORMACJE - USTALENIA
Wydział Kontroli i Audytu Wewnętrznego Urzędu Miasta Szczecin w okresie 05.09.2024 r. do 25.09.2024 r. przeprowadził kontrolę w Środowiskowej Placówce Edukacyjno - Wychowawczej Nr 1w Szczecinie przy ul. Koszalińskiej 13, 71-734Szczecin (zw. dalej ŚPEW 1) w zakresie stanu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ocena kontrolowanych zagadnień, wnioski i zalecenia pokontrolne zawarte zostały w wystąpieniu pokontrolnym z dnia 02.12.2024 r.
I. Ocena ogólna kontrolowanej działalności
W badanym zakresie stwierdzono uchybienia i nieprawidłowości dotyczące:
- niedokonywania na bieżąco wpisów w książce obiektu budowlanego dot. wykonywanych obowiązkowych przeglądów;
- niezałożenia i nieprowadzenia książki obiektu budowlanego w postaci elektronicznej w systemie „Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego” – c-KOB;
- przeprowadzenia pierwszego szkolenia okresowego w dziedzinie bhp pracowników po ponad 12 miesiącach od dnia zatrudnienia;
- wyposażenia pracowników w obuwie robocze;
- sposobu prowadzenia akt osobowych pracowników;
- braku w aktach osobowych 1. pracownika oświadczenia o zapoznaniu się z ryzykiem zawodowym.
Nie stwierdzono nieprawidłowości w zakresie:
- pracy przy monitorach ekranowych;
- ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy;
- przechowywania niebezpiecznych bądź szkodliwych czynników chemicznych;
- realizacji obowiązków wynikających z decyzji zewnętrznych organów kontroli nad warunkami pracy;
- przeprowadzania kontroli obiektu budowlanego oraz sposobu wykonywania zaleceń wynikających z tych kontroli;
- oceny ryzyka zawodowego.
II. Oceny cząstkowe
1. Obiekty budowlane, pomieszczenia i stanowiska pracy
ŚPEW 1 usytuowane jest w budynku wolnostojącym zlokalizowanym przy ulicy Koszalińskiej 13. Budynek składa się z części, dwukondygnacyjnej (naziemnej) oraz parterowej przybudówki, jest częściowo podpiwniczony, z płaskim dachem pokrytym papą termozgrzewalną. Budynek jest wyposażony we wszystkie podstawowe instalacje: wodno - kanalizacyjną, instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody zasilaną z kotłowni własnej, gazową, elektryczną, piorunochronną, wentylacji mechanicznej. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 329,2 m².
Właścicielem budynku jest Gmina Miasto Szczecin, a zarządcą ŚPEW 1 (trwały zarząd – na podstawie decyzji nr: WGN.I.MNA.72244-26/07 z dnia 08.01.2008 r.).
Dla budynków ŚPEW 1 prowadzono książkę obiektu budowlanego w postaci papierowejzałożoną w 01.10.2007 r.
Za prowadzenie ww. książki w okresie od 1 września 2013 r. odpowiedzialny był dyrektor placówki.
Za terminowe przeprowadzanie kontroli obiektu budowlanego oraz nadzorowanie wykonania zaleceń wynikających z kontroli odpowiedzialny był dyrektor placówki.
W wyniku kontroli KOB stwierdzono, że wpisów dotyczących przeglądów przeprowadzonych na podstawie art. 62 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2024 r. poz. 725 ze zm.), zwanej dalej ustawą prawo budowlane, nie dokonywano na bieżąco, nie zachowano tym samym chronologii dokonywania wpisów, tj. w tablicy nr 4 w pozycji nr 62 wpisano protokoły dot. przeglądu instalacji elektrycznej z października 2022 i z października 2023, pod pozycją 63 wpisano protokół kontroli z badania wewnętrznej instalacji wodociągowej przeciwpożarowej z października 2022 r., pod pozycją 64 dokonano wpisu protokołu z przeglądu i konserwacji urządzeń i instalacji systemu oddymiania z września 2022 r. oraz z grudnia 2023 r., a w pozycji 65 wpisano protokół kontroli okresowej stanu technicznego budynku z października 2022 r. Było to niezgodne z art. 60f ust.1 ustawy prawo budowlane, wg którego wpisu w książce obiektu budowlanego dokonuje się niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 7 dni od dnia zaistnienia okoliczności, której wpis dotyczy.
Stwierdzono również, że pomimo zakończenia się możliwości dokonywania wpisów w tablicy nr 4 (wpisy do KOB w Tablicy Nr 4 zakończono na pozycji 71 - Protokół z października 2023 r.), nie założono kolejnego tomu książki w formie papierowej, ani w systemie „Cyfrowej Książki Obiektu Budowlanego” – c-KOB, w związku z powyższym protokół z okresowej kontroli przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) z września 2024 r. nie został wpisany. Powyższe było niezgodne z § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawieksiążki obiektu budowlanegoorazsystemu CyfrowaKsiążka Obiektu Budowlanego (Dz.U. z 2022 r. poz. 2778), według którego w przypadku braku miejsca w odpowiedniej tablicy na dokonanie kolejnego wpisu w książce obiektu budowlanego w postaci papierowej zakłada się kolejny tom książki obiektu budowlanego w postaci papierowej albo książkę obiektu budowlanego w postaci elektronicznej.Zgodnie z art. 6 ust 2 ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r. poz.1557) książkę obiektu budowlanego w formie pisemnej można było założyć jedynie do dnia 31 grudnia 2023 r.
Osobą odpowiedzialną za prowadzenie ww. książki był dyrektor placówki.
Kontrole obiektu budowlanego, zarządzanego przez ŚPEW 1, przeprowadzone na podstawie art. 62 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy prawo budowlane nie wykazały zagrożeń dotyczących użytkowania obiektów, zalecono natomiast wykonanie niezbędnych prac remontowych, w tym:malowanie pomieszczeń oraz malowanie ogrodzenia.
Dyrektor ŚPEW 1 na bieżąco informował właściciela obiektu o stanie technicznym obiektów i terenuzewnętrznego oraz zwracał się z prośbą o wyasygnowanie środków finansowych na wykonanie zaleceń wynikających z kontroli obiektu budowlanego.
Osoby przeprowadzające przeglądy, posiadały stosowne uprawnienia do przeprowadzania kontroli w danym zakresie. W wyniku przeprowadzanych kontroli budynku stwierdzono, iż obiekt nadaje się do dalszego użytkowania i nie zagraża życiu i zdrowiu osób w nich przebywających, pomimo konieczności wykonania szeregu robót remontowych.
2 Zewnętrzne kontrole nad warunkami pracy
Kontrole w obszarze nadzoru nad warunkami pracy (w okresie poddanym kontroli od dnia 01.01.2021 r. do dnia rozpoczęcia kontroli WKiAW, tj. 05.09.2024 r.) przeprowadzili:
- PowiatowaStacja Sanitarno – Epidemiologiczna– „Kontrola w zakresieprzestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne dotyczące higieny pomieszczeń i wymagań w stosunku do sprzętu używanego w placówce oraz przepisów ustawy z dnia 09.11.1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz realizacji wytycznych przeciwepidemicznych GIS z dnia 19 listopada 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku 3 lat w związku z ogłoszonym stanem epidemii w Polsce”;
- PowiatowaStacja Sanitarno – Epidemiologiczna– „Kontrola w zakresieprzestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne dotyczące higieny pomieszczeń i wymagań w stosunku do sprzętu używanego w placówce oraz przepisów ustawy z dnia 09.11.1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych”;
- Państwowy PowiatowaInspektorSanitarny – „Kontrola w zakresie przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne, w tym wymagań dotyczących higieny pomieszczeń i wymagań w stosunku do sprzętu używanego w placówce - kontrola sprawdzająca wykonanie obowiązków ujętych w pkt 1 Decyzji nr HD.9020.2.12.2023 z dnia 19 kwietnia 2023 r.
Nie stwierdzono nieprawidłowości i uchybień w powyższym zakresie.
Dyrektor ŚPEW 1 na bieżąco informowała organ nadrzędny o wynikach kontroli, wykonywała obowiązki wynikające z powyższych kontroli. W przypadku niemożności wykonania obowiązków w wyznaczonych terminach zwracała się do organów kontroli o prolongatę terminów.
3. Czynniki niebezpieczne, szkodliwe i uciążliwe w procesie pracy
3.1 Maszyny, sprzęt do tymczasowej pracy na wysokości
Na wyposażeniu ŚPEW 1 znajdowały się maszyny wykorzystywane podczas prac w kuchni, warsztacie konserwatora oraz maszyny służące do utrzymywania czystości i terenów zielonych.
Nie stwierdzono nieprawidłowości i uchybień w powyższym zakresie.
Pracodawca na bieżąco kontrolował stan techniczny maszyn. Okresowego przeglądu maszyn dokonywała osoba legitymująca się uprawnieniami elektrycznymi. Pracownicy mieli bieżący dostęp do instrukcji bhp dotyczących obsługi poszczególnych maszyn.
3.2 Czynniki chemiczne
Prace z wykorzystaniem niebezpiecznych, bądź stwarzających zagrożenie czynników chemicznych wykonywały osoby zatrudnione na następujących stanowiskach pracy: woźna oddziałowa, kucharka, pomoc kuchenna, konserwator. Niebezpieczne, bądź stwarzające zagrożenie czynniki chemiczne stosowane były przez pracowników do utrzymania czystości i dezynfekcji pomieszczeń oraz do przeprowadzania drobnych prac konserwacyjnych i remontowych.
Nie stwierdzono nieprawidłowości i uchybień w powyższym zakresie.
Kontrola wykazała, że czynniki chemiczne znajdowały się w oryginalnych opakowaniach, prawidłowo oznakowane i przechowywane bez dostępu osób nieuprawnionych. Pracownicy wykorzystujący podczas pracy czynniki chemiczne mieli bieżący dostęp do informacji zawartych w kartach charakterystyki.
Podczaswykonywania prac z użyciem ww. czynników pracownicy byli wyposażeni w rękawice ochronne.
3.3 Badania i pomiary czynników szkodliwych w środowisku pracy
Ostatniego pomiaru czynników szkodliwych na stanowiskach pracy w kuchni (kucharz, pomoc kuchenna) dokonano w marcu br. i dotyczyłyone pomiarów stężenia tlenku węgla. Badaniai pomiary przeprowadzane były przez laboratoriumposiadające stosowną akredytację do wykonywania tego typu badań i pomiarów.Z powyższych czynności sporządzono w dniu 29.04.2024r. sprawozdanie. Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono, że rezultaty badania stężeń tlenku węgla znajdują się poniżej dolnego zakresu pomiarowego i wskazują na zgodność z wymaganiami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 czerwca 2018 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U.z 2018poz. 1286ze zm.).
Nie stwierdzono nieprawidłowości i uchybień w powyższym zakresie.
W ŚPEW 1 prowadzona była dokumentacja dotycząca wyników ww. badań i pomiarów, co wypełniało zapisy § 18 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. z 2023 poz. 419 ze zm.) według których pracodawca prowadzi na bieżąco rejestr czynników szkodliwych dla zdrowia występujących na stanowisku pracy, którego wzór jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia i wpisuje na bieżąco wyniki badań i pomiarów czynnika szkodliwego dla zdrowia do karty badań i pomiarów.
4.Środki ochrony indywidualnej, odzież i obuwie robocze
Obowiązujące zasady i normy przydziału pracownikom środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego zostały ustalone w Zarządzeniu dyrektora nr 12/2023 w sprawie zasad i norm przydzielania pracownikom i nauczycielom środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego określonych w Polskich Normach z dnia 01.09.2023 r., zwane dalej Zarządzeniem nr 12/2023.
Załącznik nr 1 do powyższego zarządzenia stanowiła tabela norm przydziału środków ochrony indywidualnej i obuwia roboczego dla pracowników ŚPEW 1(zw. dalej tabelą norm). Według zapisów tabeli norm w środki ochrony indywidualnej, odzież i obuwie robocze wyposażano pracowników zatrudnionych na następujących stanowiskach: dyrektor, księgowa, nauczyciel, pomoc nauczyciela, konserwator, intendent, woźna oddziałowa, kucharz, pomoc kuchenna.
Kontrola wykazała, że pracownicy zatrudnieni na stanowiskach: nauczyciela: psychologa, terapii pedagogicznej, języka angielskiego, religii, nie otrzymali w ustalonych terminach należnego obuwia roboczego, co naruszyło przepis art. 2376 § 1 oraz art. 2377 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465 ze zm.), zw. dalej K.p., wg którego pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach: jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu; ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy. Ustalono ponadto, że ww. pracownikom nie wypłacano ekwiwalentu w zamian za używanie własnego obuwia roboczego za okres poprzedzający kontrolę, tj. w przypadku nauczyciela religii od dnia 01.10.2021 r., a w przypadku nauczyciela od terapii pedagogicznej od dnia 11.10.2021 r., pomimo używania przez ww. własnego obuwia. Powyższe było niezgodne z § 8 pkt 2 oraz § 10 Zarządzenia dyrektora nr 12/2023, wg których za używanie własnej odzieży i obuwia pracownikowi lub nauczycielowi wypłaca się raz w roku ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny, a prawo do otrzymywania środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego nauczyciel lub pracownik nabywa z dniem zawarcia umowy o pracę, a traci z dniem rozwiązania stosunku pracy.
Przyczyną uchybień była błędna interpretacja przepisów ze strony intendenta, odpowiedzialnego za prawidłowe wyposażanie pracowników w środki ochrony indywidualnej,odzież i obuwie robocze.
Pozostali pracownicyzostali wyposażeni w środki ochrony indywidualnej, odzież i obuwie robocze wymagane do stosowania na danym stanowisku pracy,spełniające Polskie Normy (PN), przewidziane w tabeli norm, zgodnie z art. 2377 § 1 K.p.
5. Prace szczególnie uciążliwe bądź szkodliwe
Wykaz prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet, stanowił załącznik do obowiązującego w jednostce Regulaminu pracy. Do wymienionych prac zaliczono m.in.: prace na stanowiskach z monitorami ekranowymi, prace związane z wysiłkiem fizycznym i transportem ciężarów oraz wymuszoną pozycją ciała, prace na wysokości, prace w pozycji stojącej, prace w narażeniu na działanie szkodliwych substancji chemicznych, prace w kontakcie ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi.
Pracownice zapoznając się z regulaminem pracy zostały zapoznane z ww. wykazem.
Nie stwierdzono nieprawidłowości i uchybień w powyższym zakresie.
6. Wypadki przy pracy
W okresie od 01.01.2020 r., w ŚPEW 1 zarejestrowano jeden wypadek przy pracy, nie zarejestrowano natomiast chorób zawodowych, bądź podejrzeń o tego typu choroby.
Ustalaniem okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy zajmował się zespół powypadkowy, w skład którego wchodził starszy specjalista ds. bhp oraz przedstawiciel pracowników.
Nie stwierdzono nieprawidłowości i uchybień w powyższym zakresie.
Powołany przez pracodawcę zespół powypadkowy niezwłocznie przystępował do ustalania okoliczności i przyczyn wypadku. Stwierdzono jednocześnie, że wypracowane przez zespół powypadkowy wnioski i środki profilaktyczne były adekwatne do zaistniałych zdarzeń.
Rejestry: wypadków przy pracy oraz chorób zawodowych były prowadzone na bieżąco.
7. Ocena ryzyka zawodowego
Pierwsza ocena ryzyka zawodowego w ŚPEW 1 została przeprowadzona we wrześniu 2014 r., a ostatniej aktualizacji dokonano w kwietniu 2024 r.
W jednostce ocenie ryzyka zawodowego poddano stanowiska: kucharz, pomoc kuchenna, woźna oddziałowa, nauczyciel wychowania przedszkolnego, pedagog specjalny, psycholog, logopeda, nauczyciel języka angielskiego, nauczyciel religii,pomoc nauczyciela, konserwator, pracownicy administracyjni - główna księgowa, intendent.
Ocenę przeprowadził zespół ds. oceny ryzyka zawodowego, powołany przez dyrektora, w skład którego wchodził m.in. starszy specjalista ds. bhp, wykonujący zadania służby bhp w ŚPEW 1.
Nie stwierdzono nieprawidłowości i uchybień w powyższym zakresie.
Kontrola wykazała, że pracodawca ocenił i udokumentował ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą na poszczególnych stanowiskach, zastosował niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko oraz poinformował wszystkich pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami.
8.Badania profilaktyczne
Badania z zakresu profilaktycznej ochrony zdrowia nad pracownikami wykonywane były na podstawie umów zawieranych pomiędzy ŚPEW 1, a jednostką służby zdrowia uprawnioną do wykonywania tego typu badań. Kontroli poddano wstępne badania lekarskie osób zatrudnionych po dniu 01.01.2019 r. oraz badania okresowe 20 pracowników, tj. 100 % stanu osobowego jednostki w dniu kontroli.
Nie stwierdzono nieprawidłowości i uchybień w powyższym zakresie.
Wszyscy pracownicy zostali dopuszczeni do pracy na podstawie wydanych przez lekarza przeprowadzającego badanie profilaktyczne orzeczeń lekarskich stwierdzających brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku. Kierując na badania pracownika pracodawca informował lekarza o warunkach pracy na danym stanowisku, uwzględniając występujące na stanowisku czynniki niebezpieczne, szkodliwe bądź uciążliwe.
9.Służba bhp
Stan zatrudnienia w dniu kontroli wynosił 20osób.Zadania służby bhp w ŚPEW 1wykonywane były przez starszego specjalistęds. bhp, zatrudnionegow Ośrodku BHP Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie.
Nie stwierdzono nieprawidłowości i uchybień w powyższym zakresie.
Specjalistads. bhpprowadził wewnętrzne kontrole stanu bhp, informował dyrektora ŚPEW 1o stwierdzonych zagrożeniach, przedstawiał coroczne analizy stanu bhp, brał udział w tworzeniu wewnętrznych zarządzeń oraz instrukcji, brał istotny udział w ocenie ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy, podejmował wspólne działania mające na celu przestrzeganie przepisów i zasad bhp oraz wspierania działań dyrektora przedszkolamających na celu poprawę warunków pracy.
10. Szkolenia w dziedzinie bhp
Kontrolą objęto 20 pracowników (100% stanu osobowego jednostki w dniu kontroli).Szkolenia wstępne: instruktaż ogólny przeprowadzali specjaliści z Ośrodka BHP ZCEMiP, instruktaż stanowiskowy, przeprowadzały osoby kierujące pracownikami oraz pracodawca. Szkolenia okresowe pracowników przeprowadzane były przez podmioty zewnętrzne uprawnione do przeprowadzania tego typu szkoleń.
Stwierdzonoponadto, że pracownik zatrudniony na stanowisku robotniczym (woźna oddziałowa) nie odbył szkolenia wstępnego stanowiskowego przed dopuszczeniem go do pracy na tym stanowisku. Powyższe stało w sprzeczności z przepisem art. 2373 § 2 K.p., wg którego pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Było to niezgodne również z § 8pkt 2 i§ 9ust. 2rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy(Dz. U. z 2004 r. Nr 180 poz.1860ze zm.), zwanego dalej rozporządzeniem w sprawie szkolenia,wg którychszkolenie wstępne jest przeprowadzane w formie instruktażu i obejmuje m.in. szkoleniewstępne na stanowisku pracy, zwane „instruktażem stanowiskowym". Instruktaż stanowiskowy powinien zapewnić uczestnikom szkolenia zapoznanie się z czynnikami środowiska pracy występującymi na ich stanowiskach pracy i ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą, sposobami ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować te czynniki, oraz metodami bezpiecznego wykonywania pracy na tych stanowiskach.
Na 20 osób objętych kontrolą w stosunku do 2 osób zatrudnionych na stanowiskach robotniczych (konserwator, woźna oddziałowa) stwierdzono uchybienie polegające na tym, że odbyły one pierwsze szkolenie okresowe, po ponad 12 miesiącach od dnia zatrudnienia na danym stanowisku pracy, co stało w sprzeczności z przepisem § 15 ust. 4rozporządzenia w sprawie szkolenia, wg którego pierwsze szkolenie okresowe pracowników przeprowadza się w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach (dotyczy osób zatrudnionych na stanowiskach wymienionych w § 14 ust. 2 pkt 2-6 rozporządzenia w sprawie szkolenia).
Za powstałe nieprawidłowości odpowiadał dyrektor ŚPEW 1, do zakresu obowiązków którego należało prowadzenie spraw osobowych pracowników, w tym kierowanie pracowników na szkolenia, przeprowadzanie szkoleń stanowiskowych.
W stosunkudo pozostałych osób objętych kontrolą nie stwierdzono nieprawidłowości bądź uchybień. Pracownicy posiadali aktualne szkolenia wstępne i okresowe w dziedzinie bhp.
Dyrektor ŚPEW 1 posiadał aktualne szkolenie okresowe w dziedzinie bhp dla pracodawców i osób kierujących pracownikami.
11. Prowadzenie akt osobowych
Kontrolą objęto sposób prowadzenia akt osobowych, w tym przechowywania zaświadczeń ze szkoleń w dziedzinie bhp oraz orzeczeń z badań profilaktycznych 20 pracowników.
W kontrolowanym zakresie wykazano nieprawidłowości polegające na tym, że w 1. przypadku na 20 poddanych badaniu, akta osobowe nie zawierały potwierdzenia poinformowania pracownika o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą na zajmowanym stanowisku. Stwierdzono ponadto, że w 1 przypadku karta szkolenia wstępnego w dziedzinie bhp była przechowywana również w części „A” akt osobowych pracownika. Powyższe było niezgodne z zapisami § 3 pkt 2 lit. f tiret trzecie rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz. U. z 2024 r. poz. 535), akta osobowe pracownika składają się z 5 części i obejmują w części „B” m.in. dokumenty potwierdzające poinformowanie pracownika o ryzyku zawodowym, które wiąże się wykonywaną pracą oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami, do czego zobowiązuje pracodawcę art. 226 pkt 2 K.p., oraz dokumenty potwierdzające ukończenie wymaganego szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Wszystkie dokumenty znajdujące się w aktach osobowych pracowników były ponumerowane i wprowadzone do wykazu akt.
III. Uwagi i zalecenia
Przedstawiając powyższe oceny i uwagi, stosownie do § 35 ust. 4 Załącznika Nr 2 do Zarządzenia w sprawie kontroli Prezydent Miasta Szczecin zalecił DyrektorowiŚPEW 1:
- Niezwłoczne założenie książki obiektu budowlanegow postaci elektronicznej.
- Dokonywanie na bieżąco wpisów dot. obowiązkowych przeglądów do książki obiektu budowlanegow postaci elektronicznej.
- Przeprowadzanie dla pracownikówpierwszych szkoleń okresowych w dziedzinie bhp w wymaganych terminach.
- Niezwłoczne przeprowadzanie szkoleń wstępnych stanowiskowych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dla nowo zatrudnionych pracowników.
- Prowadzenie akt osobowych zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Wydanie pracownikom odzieży i obuwia roboczego zgodnie z obowiązującą w jednostce tabeląnorm przydziału środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego dla pracowników ŚPEW 1.
- udostępnił:
- Wydział Kontroli i Audytu Wewnętrznego
- wytworzono:
- 2025/01/20
- odpowiedzialny/a:
- Andrzej Lejk
- wprowadził/a:
- Andrzej Lejk
- dnia:
- 2025/01/20 13:44:56
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Andrzej Lejk | 2025/01/20 13:44:56 | Dodanie informacji o przeprowadzonej kontroli |
Andrzej Lejk | 2025/01/20 13:41:56 | Dodanie informacji o przeprowadzonej kontroli |