przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Kontrole przeprowadzone przez WKiAW w 2024 roku

Nr kontroli: WKiAW

Stan bezpieczeństwa i higieny pracy

Technikum Technologii Cyfrowych, ul. Niemierzyńska 17, 71-441 Szczecin

Wyniki kontroli: INFORMACJE - USTALENIA

Wydział Kontroli i Audytu Wewnętrznego Urzędu Miasta Szczecin w okresie 09.10.2024 r. do 29.10.2024 r. przeprowadził kontrolę w Technikum Technologii Cyfrowychw Szczecinie przy ul. Niemierzyńskiej 17, 71-441Szczecin (zw. dalej TTC) w zakresie stanu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Ocena kontrolowanych zagadnień, wnioski i zalecenia pokontrolne zawarte zostały w wystąpieniu pokontrolnym z dnia 02.12.2024 r.

I. Ocena ogólna kontrolowanej działalności     

W badanym zakresie stwierdzono uchybienia i nieprawidłowości dotyczące:

  • prowadzenia szkoleń w dziedzinie bhp poza godzinami pracy pracowników;
  • nieprzeprowadzania w momencie zatrudnienia szkoleń wstępnych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy;
  • przeprowadzenia pierwszego szkolenia okresowego w dziedzinie bhp pracowników po ponad 12 miesiącach od dnia zatrudnienia;
  • dopuszczania do pracy pracowników bez ważnego orzeczenia lekarskiego;
  • niedostosowania przepisów wewnętrznych dotyczących zasad przydziału środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego do obowiązujących w tym zakresie przepisów;
  • niedostosowaniawykazu prac wzbronionych kobietom do obowiązujących w tym zakresie przepisów;
  • sposobu prowadzenia akt osobowych pracowników;
  • braku w aktach osobowych 6 pracowników oświadczeń o zapoznaniu się z ryzykiem zawodowym.

Nie stwierdzono nieprawidłowości w zakresie:

  • pracy przy monitorach ekranowych;
  • ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy;
  • przechowywania niebezpiecznych bądź szkodliwych czynników chemicznych;
  • realizacji obowiązków wynikających z decyzji zewnętrznych organów kontroli nad warunkami pracy;
  • przeprowadzania kontroli obiektu budowlanego oraz sposobu wykonywania zaleceń wynikających z tych kontroli;
  • sposobu prowadzenia książki obiektu budowlanego;
  • kontroli urządzeń objętych dozorem technicznym;
  • oceny ryzyka zawodowego.

II. Oceny cząstkowe

1. Obiekty budowlane, pomieszczenia i stanowiska pracy

TTC usytuowane jest w 2 budynkach zlokalizowany przy ulicy Niemierzyńskiej 17:

- budynek szkoły 4 – kondygnacyjny z zagospodarowanym poddaszem (nadziemne), podpiwniczony. Budynek jest wyposażony w instalacje: wodno – kanalizacyjną, centralnego ogrzewania z sieci miejskiej, instalację elektryczną, instalację odgromową. Powierzchnia zabudowy wynosi 761,34 m², powierzchnia użytkowa 2.928,86 m², kubatura budynku wynosi 14.357,96 m³.

- budynek z salą gimnastyczną–1-kondygnacyjnyz poddaszem nieużytkowym, podpiwniczony. Budynek jest wyposażony w instalacje: wodno – kanalizacyjną, centralnego ogrzewaniaz sieci miejskiej, instalację elektryczną, instalację odgromową. Powierzchnia zabudowy wynosi 298,11m², powierzchnia użytkowa 269,85m².

Właścicielem budynków jest Gmina Miasto Szczecin, a zarządcą TTC (trwały zarząd – na podstawie decyzji nr WMiRSPN-V.6844.101.2017.MN z dnia 19 września 2017 r. w sprawie ustanowienia trwałego zarządu).

Dla budynków TTC prowadzono 2 książki (prowadzone do każdego z wyżej wymienionych obiektów odrębnie, zwane dalej książką obiektu budowlanego budynku szkoły i książką obiektu budowlanego budynku sali gimnastycznej) w postaci papierowej. Za prowadzenie ww. książek odpowiedzialny był kierownik gospodarczy.

Za terminowe przeprowadzanie kontroli obiektu budowlanego oraz nadzorowanie wykonania zaleceń wynikających z kontroli odpowiedzialna była osoba zatrudniona na stanowisku kierownika gospodarczego.

Nie stwierdzono nieprawidłowości i uchybień.

Kontrole obiektówbudowlanych, zarządzanychprzez TTC, przeprowadzone na podstawie art. 62 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r.Prawo budowlane(Dz. U. z 2024 r. poz. 725 ze zm.)nie wykazały zagrożeń dotyczących użytkowania obiektów, zalecono natomiast wykonanie niezbędnych prac remontowych, w tym:usunąć zmurszałe i zawilgocone tynki w piwnicy, wykonać osuszenie i izolację ścian piwnic, przeprowadzić remont bieżący pomieszczeń piwnicznych, wymienićlub naprawićprzęsłaogrodzenia, dokonać odtworzenia lub przeprowadzenia nowych kanałów wentylacji grawitacyjnej.

Dyrektor TTC na bieżąco informował właściciela obiektu o stanie technicznym obiektów i terenuzewnętrznego oraz zwracał się z prośbą o wyasygnowanie środków finansowych na wykonanie zaleceń wynikających z kontroli obiektu budowlanego.

Osoby przeprowadzające przeglądy, posiadały stosowne uprawnienia do przeprowadzania kontroli w danym zakresie. W wyniku przeprowadzanych kontroli budynku stwierdzono, iż obiekt nadaje się do dalszego użytkowania i nie zagraża życiu i zdrowiu osób w nich przebywających, pomimo konieczności wykonania szeregu robót remontowych.

WKiAW wskazuje ponadto, iż należy zwrócić uwagę na nowelizację prawa budowlanego, która z dniem 1 stycznia 2023 r. wprowadziła możliwość prowadzenia książki obiektu budowlanego w postaci elektronicznej w systemie „Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego” – c-KOB. Jak wynika z art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r. poz.1557) zarządca obiektu budowlanego, który założył książkę obiektu budowlanego w postaci papierowej, w terminie do dnia 31 grudnia 2026 r. zakłada dla tego obiektu książkę obiektu budowlanego w systemie c-KOB. Zgodnie z art. 6 ust 2 ww. ustawy książkę obiektu budowlanego w formie pisemnej można było założyć jedynie do dnia 31 grudnia 2023 r. W ocenie kontroli rozważyć należy zatem założenie nowej książki obiektu budowlanego w systemie c-KOB.

2. Zewnętrzne kontrole nad warunkami pracy

Kontrolę w obszarze nadzoru nad warunkami pracy (w okresie poddanym kontroli od dnia 01.01.2021 r. do dnia rozpoczęcia kontroli WKiAW, tj. 29.10.2024 r.) przeprowadziła Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w dn. 31.03.2022 r. dotyczącą przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne dotyczące higieny pomieszczeń i wymagań w stosunku do sprzętu używanego w placówce, przepisów ustawy z dnia 09.11.1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu wyrobów tytoniowych”.                         

Nie stwierdzono nieprawidłowości i uchybień.

Dyrektor TTC na bieżąco informowała organ nadrzędny o wynikach kontroli.

3. Techniczne urządzenia podlegające dozorowi technicznemu

W toku kontroli ustalono, że w TTC eksploatowano stały zbiornik ciśnieniowy o numerze ewidencyjnym N7324011698 (nr fabryczny W/E60/2867), dla którego ustalono formę dozoru ograniczonego. Dla ww. urządzenia prowadzona była Księga rewizyjna urządzenia technicznego. Decyzją Prezesa Urzędu Dozoru Technicznego z dnia 14.12.2021 r. zezwolono na eksploatację ww. urządzenia do dnia 31.12.2025 r.

Nie stwierdzono nieprawidłowości i uchybień.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1194), na podstawie pozytywnych wyników badań i wykonanych czynności Prezes Urzędu Dozoru Technicznego wydał decyzję zezwalającą na eksploatację urządzenia

4. Czynniki niebezpieczne, szkodliwe i uciążliwe w procesie pracy

4.1 Maszyny, sprzęt do tymczasowej pracy na wysokości

Na wyposażeniu TTC znajdowały się maszyny wykorzystywane podczas prac w warsztacie konserwatora oraz maszyny służące do utrzymywania czystości i terenów zielonych.                    

Nie stwierdzono nieprawidłowości i uchybień.

Pracodawca na bieżąco kontrolował stan techniczny maszyn. Okresowego przeglądu maszyn dokonywała osoba legitymująca się uprawnieniami elektrycznymi. Pracownicy mieli bieżący dostęp do instrukcji bhp dotyczących obsługi poszczególnych maszyn.

4.2 Czynniki chemiczne

Prace z wykorzystaniem niebezpiecznych, bądź stwarzających zagrożenie czynników chemicznych wykonywały osoby zatrudnione na następujących stanowiskach pracy: sprzątaczka, woźny, konserwator. Niebezpieczne, bądź stwarzające zagrożenie czynniki chemiczne stosowane były przez pracowników do utrzymania czystości i dezynfekcji pomieszczeń oraz do przeprowadzania drobnych prac konserwacyjnych i remontowych.

Nie stwierdzono nieprawidłowości i uchybień.

Kontrola wykazała, że czynniki chemiczne znajdowały się w oryginalnych opakowaniach, prawidłowo oznakowane i przechowywane bez dostępu osób nieuprawnionych. Pracownicy wykorzystujący podczas pracy czynniki chemiczne mieli bieżący dostęp do informacji zawartych w kartach charakterystyki.

Podczaswykonywania prac z użyciem ww. czynników pracownicy byli wyposażeni w rękawice ochronne.

5.Środki ochrony indywidualnej, odzież i obuwie robocze

Szczegółowe zasady i normy przydziału pracownikom środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego zostały ustalone w Załączniku Nr 1 do obowiązującego Regulaminu pracy z dnia 01.08.2024 r. pn. „Regulamin w sprawie zasad i norm przydzielania pracownikom środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego w Technikum Technologii Cyfrowych w Szczecinie”, zwanego dalej regulaminem w sprawie odzieży roboczej. Tabela norm przydziału środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego dla pracowników (zw. dalej tabelą norm) stanowiła załącznik nr 1 do regulaminu w sprawie odzieży roboczej.

Według zapisów tabeli norm w środki ochrony indywidualnej, odzież i obuwie robocze wyposażano pracowników zatrudnionych na następujących stanowiskach: nauczyciel wychowania fizycznego, nauczyciel chemii, nauczyciel praktycznej nauki, nauczyciel bibliotekarz, konserwator, rzemieślnik, starszy robotnik, robotnik, sprzątaczka, woźny, dozorca.

Stwierdzono ponadto uchybienia w zakresie zasad przydziału środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego, ustalonych w tabeli norm przydziału środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego. Zapis ww. załącznika dla środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, tj. bluza polarowa, okulary ochronne, czapka zimowa, kurtka ocieplana przeciwdeszczowa, fartuch ochronny,o treści „do zużycia” był bezzasadny ponieważ mogą one być stosowane tylko do momentu utraty właściwości ochronnych, co ma wykluczyć zastosowanie niesprawnych środków ochrony przez pracowników. Wykazano jednocześnie, że ten sam zapis „do zużycia” zastosowano przy ustalaniu okresów użytkowania dla środków ochrony indywidualnej na stanowiskach: sprzątaczki, woźnego, konserwatora, nauczyciela praktycznej nauki zawodu, nauczyciela chemii, nauczyciela bibliotekarza, podczas gdy według art. 237§ 1 i art. 2379 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2023r. poz. 1465ze zm.), zw. dalej K.p., to pracodawca ustala rodzaje, środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na określonych stanowiskach wynika z obowiązku nałożonego na pracodawcę, określonego w art. 2376 § 1 i art. 2377 § 1 K.p., oraz przewidywane okresy ich użytkowania, i to pracodawca jest obowiązany zapewnić, aby stosowane środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze posiadały właściwości ochronne i użytkowe. Zapis „do zużycia” nie spełnia wymagań wskazanego przepisu.

Ustalono ponadto, że pracownikom zatrudnionym na stanowisku konserwatora, do zakresu obowiązków którego należała obsługa maszyn, wypłacano ekwiwalent w zamian za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego. Wymienieni do wykonywania prac konserwacyjnych wykorzystywali czynniki chemiczne, mogące powodować skażenie odzieży. Wypłacanie ekwiwalentu w tym przypadku naruszyło art.  2377 §  2 i 3 K. p., wg którego pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa. Nie dotyczy to stanowisk, na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego m.in. środkami chemicznymi.

Pozostali pracownicyzostali wyposażeni w środki ochrony indywidualnej, odzież i obuwie robocze wymagane do stosowania na danym stanowisku pracy,spełniające Polskie Normy (PN), przewidziane w tabeli norm, zgodnie z  art.  2377 §  1 K.p., według któregopracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniulub ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

6. Prace szczególnie uciążliwe bądź szkodliwe

 „Wykaz prac wzbronionych kobietom” stanowił załączniknr 2 do obowiązującego od dnia 01.08.2024 r. Regulaminu pracy TTC. Do wymienionych prac zaliczono m.in.: prace związane z wysiłkiem fizycznymi transportem ciężarów oraz wymuszoną pozycją ciała,prace w mikroklimacie zimnym, gorącym i zmiennym,prace w hałasie i drganiach,  prace narażające na działania pól elektromagnetycznych, promieniowania jonizującego i nadfioletowego oraz prace przy monitorach ekranowych, prace w narażeniu na działanie szkodliwych substancji chemicznych, prace w kontakcie ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi.

Pracownice zapoznając się z regulaminem pracy zostały zapoznane z ww. wykazem.

Z dniem 01.05.2017 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią(Dz. U. 2017 r., poz. 796),zwane dalej rozporządzeniem w sprawie prac niebezpiecznych. W wyniku przeglądu obowiązujących w tym zakresie procedur stwierdzono, że w „Wykazieprac wzbronionych kobietom”. nie uwzględniono prac grożących ciężkimi urazami fizycznymi, tj. dla kobiet wciąży- pracna wysokości - poza stałymi galeriami, pomostami, podestami i innymi stałymi podwyższeniami, posiadającymi pełne zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości (bez potrzeby stosowania środków ochrony indywidualnej przed upadkiem), oraz wchodzenie i schodzenie po drabinach i klamrach, co było niezgodne z  1041 § 1 pkt 6 K.p., według którego regulamin pracy, określając prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników związane z porządkiem w zakładzie pracy, powinien ustalać w szczególności: wykazy prac wzbronionych pracownikom młodocianym oraz kobietom.

7. Wypadki przy pracy

W okresie od 01.01.2021 r., w TTC zarejestrowano jeden wypadek przy pracy, nie zarejestrowano natomiast chorób zawodowych, bądź podejrzeń o tego typu choroby.

Ustalaniem okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy zajmował się powołany przez dyrektora zespół powypadkowy, w skład którego wchodził starszy specjalista ds. bhp oraz przedstawiciel pracowników.

Nie stwierdzono nieprawidłowości i uchybień.

Powołany przez pracodawcę zespół powypadkowy niezwłocznie przystępował do ustalania okoliczności i przyczyn wypadku. Stwierdzono jednocześnie, że wypracowane przez zespół powypadkowy wnioski i środki profilaktyczne były adekwatne do zaistniałych zdarzeń.

Rejestry: wypadków przy pracy oraz chorób zawodowych były prowadzone na bieżąco.

8. Ocena ryzyka zawodowego

Ostatnia ocena ryzyka zawodowego w TTC została przeprowadzona we wrześniu 2024 r.

W jednostce ocenie ryzyka zawodowego poddano stanowiska:  nauczyciel przedmiotów humanistycznych, pedagog szkolny, nauczyciel WOS, nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa, nauczyciel geografii, nauczyciel biologii, nauczyciel fizyki, nauczyciela chemii, nauczyciel matematyki, nauczyciel informatyki, nauczyciela wychowania fizycznego,  nauczyciela zawodu - informatyki, nauczyciela bibliotekarza, pracownik administracyjny: główny księgowy, kierownik gospodarczy, specjalista ds. sekretariatu, specjalista ds. płac, specjalista ds. kadr, specjalista, konserwator, sprzątaczka, woźnej, pracowników administracyjnych: dyrektor, wicedyrektor, kierownik szkolenia praktycznego, pedagog specjalny, psycholog.  

Ocenę przeprowadził zespół ds. oceny ryzyka zawodowego, powołany przez dyrektora, w skład którego wchodził m.in. starszy specjalista ds. bhp, wykonujący zadania służby bhp w TTC.        

Nie stwierdzono nieprawidłowości i uchybień.

Kontrola wykazała, że pracodawca ocenił i udokumentował ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą na poszczególnych stanowiskach, zastosował niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko oraz poinformował wszystkich pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami.

9.Badania profilaktyczne

Badania z zakresu profilaktycznej ochrony zdrowia nad pracownikami wykonywane były na podstawie umów zawieranych pomiędzy TTC, a jednostką służby zdrowia uprawnioną do wykonywania tego typu badań. Kontroli poddano wstępne badania lekarskie osób zatrudnionych po dniu 01.01.2018 r. oraz badania okresowe 24 pracowników, tj. 44,4 % stanu osobowego jednostki w dniu kontroli.

Kontrola wykazała, że 1 osoba zatrudniona na stanowisku specjalisty ds. sekretariatu została dopuszczona do pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, co naruszyło postanowienia art. 229 § 4 K.p., wg którego pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy określonych w skierowaniu na badania lekarskie.

Za kierowanie pracowników na badania lekarskie, zgodnie z zakresem obowiązków odpowiedzialny był specjalista do spraw kadr.

W stosunku do pozostałych pracowników objętych kontrolą nie stwierdzono uchybień, zostali dopuszczeni do pracy na podstawie wydanych przez lekarza przeprowadzającego badanie profilaktyczne orzeczeń lekarskich stwierdzających brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku. Kierując na badania pracownika pracodawca informował lekarza o warunkach pracy na danym stanowisku, uwzględniając występujące na stanowisku czynniki niebezpieczne, szkodliwe bądź uciążliwe.

10.Służba bhp

Stan zatrudnienia w dniu wszczęcia kontroli  wynosił 54osoby.Zadania służby bhp w TTC wykonywane były przez starszego specjalistęds. bhp, zatrudnionegow Ośrodku BHP Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie.

Nie stwierdzono nieprawidłowości i uchybień.

Specjalista ds. bhp prowadził wewnętrzne kontrole stanu bhp, informował dyrektora TTC o stwierdzonych zagrożeniach, przedstawiał coroczne analizy stanu bhp, brał udział w tworzeniu wewnętrznych zarządzeń oraz instrukcji, brał istotny udział w ocenie ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy, podejmował wspólne działania mające na celu przestrzeganie przepisów i zasad bhp oraz wspierania działań dyrektora przedszkola mających na celu poprawę warunków pracy.

11. Szkolenia w dziedzinie bhp

Kontrolą objęto 24 pracowników (44,4% stanu osobowego jednostki w dniu wszczęcia kontroli).Szkolenia wstępne: instruktaż ogólny przeprowadzali specjaliści z Ośrodka BHP ZCEMiP, instruktaż stanowiskowy, przeprowadzały osoby kierujące pracownikami oraz pracodawca. Szkolenia okresowe pracowników przeprowadzane były przez podmioty zewnętrzne uprawnione do przeprowadzania tego typu szkoleń.

W trakcie kontroli ustalono, że 2 osoby zatrudnione na stanowiskach robotniczych odbyły wstępne szkolenie w dziedzinie bhp, tj. ogólne i stanowiskowe w jednym dniu roboczym, przekraczając dobowy wymiar czasu pracy pracownika ponieważ wg Załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy(Dz. U. z 2024r.poz. 1327), zwanego dalej rozporządzeniem w sprawie szkolenia, wstępny instruktaż ogólny na stanowiskach robotniczych powinien trwać minimum 3 godziny lekcyjne, instruktaż stanowiskowy 8 godzin lekcyjnych. Przekroczenie dobowego wymiaru czasu pracy wymienionych pracowników było niezgodne z art.  2373§  3 K.p., wg którego  szkolenia, w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy.

Stwierdzonorównież, że 2pracownikówzatrudnionych na stanowisku: nauczyciela i konserwatora nie odbyłoszkoleniawstępnego (ogólnego i stanowiskowego), po ponownym zatrudnieniu. Przerwa w zatrudnieniu ww. pracowników wynosiła: w przypadku konserwatora 34 dni, a w przypadku nauczyciela 50 dni. Powyższe stało w sprzeczności z art. 2373 § 2 K.p., wg którego pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie.

Na 24 osoby objętych kontrolą w stosunku do 1 osoby zatrudnionej na stanowisku sprzątaczki, stwierdzono uchybienie polegające na tym, że odbyła ona pierwsze szkolenie okresowe, po ponad 12 miesiącach od dnia zatrudnienia na danym stanowisku pracy, co stało w sprzeczności z przepisem § 15 ust. 4rozporządzenia w sprawie szkolenia, wg którego pierwsze szkolenie okresowe pracowników przeprowadza się w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach (dotyczy osób zatrudnionych na stanowiskach wymienionych w § 14 ust. 2 pkt 2-6 rozporządzenia w sprawie szkolenia).

Ustalono również, że 1 z osób przeprowadzających instruktaż stanowiskowy pracowników TTC (wicedyrektor) nie była przeszkolona i nie posiadała udokumentowanych kwalifikacji uprawniających do przeprowadzania instruktażu stanowiskowego, co stało w sprzeczności z § 11 ust. 5 rozporządzenia w sprawie szkolenia, według którego instruktaż stanowiskowy przeprowadza wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami lub pracodawca, jeżeli osoba ta posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz jest przeszkolona w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego.

Za powstałe nieprawidłowości odpowiadał specjalista ds. kadr, do zakresu obowiązków którego należało prowadzenie spraw osobowych pracowników, w tym kierowanie pracowników na szkolenia.

W stosunkudo pozostałych osób objętych kontrolą nie stwierdzono nieprawidłowości bądź uchybień. Pracownicy posiadali aktualne szkolenia wstępne i okresowe w dziedzinie bhp.

Dyrektor TTC posiadał aktualne szkolenie okresowe w dziedzinie bhp dla pracodawców i osób kierujących pracownikami. 

12. Prowadzenie akt osobowych

Kontrolą objęto sposób prowadzenia akt osobowych, w tym przechowywania zaświadczeń ze szkoleń w dziedzinie bhp oraz orzeczeń z badań profilaktycznych 24 pracowników.                

W kontrolowanym zakresie wykazano nieprawidłowości polegające na tym, że w 6 przypadkach na 24 poddane badaniu, akta osobowe nie zawierały potwierdzenia poinformowania pracownika o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą. Powyższe było niezgodne z zapisami § 3 pkt 2 lit. f tiret trzecie rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz. U. z 2024 r. poz. 535), akta osobowe pracownika składają się z 5 części i obejmują w części „B” m.in. dokumenty potwierdzające poinformowanie pracownika o ryzyku zawodowym, które wiąże się wykonywaną pracą oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami, do czego zobowiązuje pracodawcę art. 226 pkt 2 K.p., oraz dokumenty potwierdzające ukończenie wymaganego szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Stwierdzono ponadto, że w części B akt osobowych 1 pracownika przechowywano dokumentację związaną z ewidencją czasu pracy, tj. wnioski urlopowe. Było to niezgodne z zapisami §6 pkt 2 rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej, według którego pracodawca prowadzi oddzielnie dla każdego pracownika dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracyobejmując m.in. dokumenty związane z ubieganiem się i korzystaniem z urlopu wypoczynkowego.

Za powstałe nieprawidłowości odpowiadał specjalista ds. kadr, do zakresu obowiązków którego należało prowadzenie akt osobowych pracowników.

W stosunkudo pozostałych akt osobowych poddanych kontroli nie stwierdzono nieprawidłowości bądź uchybień w zakresie

III. Uwagi i zalecenia

Przedstawiając powyższe oceny i uwagi, stosownie do § 35 ust. 4 Załącznika Nr 2 do Zarządzenia w sprawie kontroli Prezydent Miasta Szczecin zalecił DyrektorowiTTC:

  1. Niezwłoczne przeprowadzanie szkoleń wstępnych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dla zatrudnianych pracowników.
  2. Przeprowadzanie szkoleń wstępnych, tj. ogólnych i stanowiskowych w godzinach pracy pracowników.
  3. Przeprowadzanie dla pracownikówpierwszych szkoleń okresowych w dziedzinie bhp w wymaganych terminach.
  4. Przeprowadzanie szkoleńz instruktażu stanowiskowego przez pracowników posiadających szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracodawców i osób kierujących pracownikami.
  5. Prowadzenie akt osobowych zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie dołączania do akt osobowych oświadczeń pracowników o zapoznaniu się z ryzykiem zawodowym na zajmowanym stanowisku pracy.
  6. Prowadzenie odrębnie (poza aktami osobowymi)dokumentacjiw sprawach dotyczących ewidencji czasu pracy,obejmującychm.in. dokumenty związane z ubieganiem się i korzystaniem z urlopu wypoczynkowego.
  7. Nie dopuszczanie do pracy pracowników bez ważnego orzeczenia lekarskiego.
  8. Dostosowanie wykazu prac wzbronionych kobietomdo obowiązujących regulacji prawnych w tym zakresie.
  9. Dostosowanie przepisów wewnętrznych dotyczących zasad przydziału środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego do obowiązujących w tym zakresie przepisów.
  10. W zakresie wyposażenia w środki ochrony indywidualnej, odzież i obuwie robocze na stanowisku konserwatora– niewypłacanie ekwiwalentu za odzież i obuwie robocze pracownikom zatrudnionym na stanowiskach, na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn oraz prace powodujące intensywne brudzenie lub możliwością skażenia odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi, a dostarczenie pracownikowi środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego.

 

 


udostępnił:
Wydział Kontroli i Audytu Wewnętrznego
wytworzono:
2025/03/26
odpowiedzialny/a:
Andrzej Lejk
wprowadził/a:
Andrzej Lejk
dnia:
2025/03/26 11:08:06
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Andrzej Lejk 2025/03/26 11:08:06 Dodanie informacji o przeprowadzonej kontroli