przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Kontrole przeprowadzone przez WKiAW w 2024 roku

Nr kontroli: WKiAW

Prawidłowość przeprowadzenia postępowań rekrutacyjnych do przedszkola

Przedszkole Publiczne nr 43, ul. E. Gierczak 33, 70-825 Szczecin

Wyniki kontroli: INFORMACJE - USTALENIA

Wydział Kontroli i Audytu Wewnętrznego Urzędu Miasta Szczecin w okresie od września do października 2024 r. przeprowadził w Przedszkolu Publicznym nr 43 w Szczecinie (zw. dalej PP43 lub jednostką) kontrolę dotyczącą prawidłowości przeprowadzenia postępowań rekrutacyjnych do przedszkola.

Ocena kontrolowanego zagadnienia, wnioski i zalecenia pokontrolne zawarte zostały w wystąpieniu pokontrolnym z dnia 29.10.2024 r.

 I. Ocena ogólna kontrolowanej działalności

W wyniku kontroli stwierdzono następujące nieprawidłowości:

  • nieprzyznawanie kandydatom punktów za poszczególne kryteria pomimo załączenia do wniosków stosownych oświadczeń lub przyznawanie kandydatom punktów za poszczególne kryteria pomimo niewykazania przez kandydata spełniania tych kryteriów,
  • załączenie przez komisję rekrutacyjną do protokołu z posiedzenia z dnia 04.04.2024 r. listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, pomimo że nie upłynął termin do potwierdzenia przez rodzica kandydata woli przyjęcia w formie pisemnego oświadczenia określony w Zarządzeniu Nr 39/24 Prezydenta Miasta Szczecin (Zarządzenie Nr 39/24 Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 17 stycznia 2024 r. w sprawie określenia terminów przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminów składania dokumentów na rok szkolny 2024/2025 do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych, dla których Gmina Miasto Szczecin jest organem prowadzącym, zwane dalej Zarządzeniem nr 39/24),
  • niesporządzenie przez komisję rekrutacyjną protokołu z posiedzenia komisji po złożeniu przez rodziców kandydatów woli przyjęcia do przedszkola, na którym została ustalona lista kandydatów przyjętych i lista kandydatów nieprzyjętych,
  • niezachowanie wszystkich wniosków złożonych w postępowaniu rekrutacyjnym.

W pozostałym zakresie nie stwierdzono nieprawidłowości oraz uchybień w zakresie rekrutacji do przedszkola, w szczególności:

  • wszystkim dzieciom, których rodzicie złożyli deklaracje o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego zapewniono miejsce w PP43,
  • komisja rekrutacyjna została powołana zgodnie z ustawowymi wymogami,
  • prace komisji rekrutacyjnej były prowadzone, z udziałem co najmniej 2/3 osób wchodzących w skład komisji,
  • na pierwszym etapie rekrutacji uwzględniono kryteria ustawowe, a na drugim etapie kryteria lokalne,
  • sporządzone w toku postępowania rekrutacyjnego listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych oraz kandydatów przyjętych i nieprzyjętych zawierały wymagane informacje oraz zostały podane do publicznej wiadomości w siedzibie przedszkola,
  • do przedszkola przyjęto kandydatów zakwalifikowanych, których rodzice złożyli potwierdzenie woli przyjęcia dziecka do przedszkola.

 II. Oceny cząstkowe

Tryb i sposób przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego do przedszkola zostały określone w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2024 r. poz. 737 ze zm.), zw. dalej p.o.,oraz uchwale nr XXVIII/724/17 Rady Miasta Szczecin z dnia 28 marca 2017 r. (Uchwała nr XXVIII/724/17 Rady Miasta Szczecin z dnia 28 marca 2017 r. w sprawie określenia kryteriów wraz z liczbą punktów branych pod uwagę na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej albo publicznej innej formy wychowania przedszkolnego prowadzonych przez Gminę Miasto Szczecin oraz dokumentów niezbędnych do potwierdzenia tych kryteriów, zmieniona: uchwałą nr IX/261/19 Rady Miasta Szczecin z dnia 5 lipca 2019 r., uchwałą nr XXV/746/21 Rady Miasta Szczecin z dnia 26 stycznia 2021 r. i uchwałą nr XXXVI/997/22 Rady Miasta Szczecin z dnia 25 stycznia 2022 r),zw. dalej uchwałą rekrutacyjną, w tym w szczególności kryteria brane pod uwagę w rekrutacji.

W Załączniku do Zarządzenia nr 39/24 określono terminy przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2024/2025.

 1. Czynności postępowania rekrutacyjnego zastrzeżone do właściwości komisji rekrutacyjnej.  

Zarządzeniem Dyrektora PP43 nr 2/2024 z dnia 04.03.2024 r. została powołana Komisja Rekrutacyjna do przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2024/2025 w PP43. Do zadań komisji należało m.in. weryfikacja spełniania przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, ustalenie punktacji postępowania rekrutacyjnego i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych oraz sporządzenie protokołu z postępowania rekrutacyjnego. W skład komisji wchodziło 3 nauczycieli pracujących w przedszkolu.

a) W zakresie przyznawania punktów w rekrutacji

Kontroli poddano wszystkie wnioski złożone do przedszkola w I preferencji (51 wniosków) oraz 3 wnioski dzieci, które zostały zakwalifikowane do przedszkola z II i III preferencji (które podlegały ocenie przez przedszkole I preferencji).W wyniku powyższego ustalono, że komisja rekrutacyjna w sposób niewłaściwy dokonywała weryfikacji wniosków o przyjęcie do przedszkola i załączonych do nich dokumentów, co z jednej strony prowadziło do błędnego przyznania punktów za spełnienie poszczególnych kryteriów rekrutacyjnych, pomimo braku wystarczających podstaw w tym przedmiocie, natomiast z drugiej do nieprzyznania punktów w sytuacjach, gdy w świetle przepisów kandydat spełniał wymogi do przyznania mu punktów za dane kryterium, i tak:

  • w 2 przypadkach przyznano punkty za zamieszkiwanie dziecka w pobliżu przedszkola lub pracę przez przynajmniej jedno z jego rodziców w pobliżu przedszkola, pomimo że okoliczności te nie wynikały z kompletu dokumentów złożonych przez rodziców kandydata w postępowaniu rekrutacyjnym,
  • w 1 przypadku przyznano punkty za spełnianie kryterium odbycia obowiązkowych szczepień, pomimo że we wniosku rodzice kandydata odmówili udzielenia informacji czy to kryterium zostało spełnione,
  • w 3 przypadkach kandydatowi nie przyznano punktów za rodzeństwo rozpoczynające lub kontynuujące edukację w tym przedszkolu, mimo że rodzice zaznaczyli to kryterium w złożonym wniosku i dołączyli do wniosku stosowne oświadczenie,
  • w 1 przypadku kandydatowi nie przyznano punktów za rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych w urzędzie skarbowym w Szczecinie przez rodziców dziecka zamieszkujących w Gminie Miasto Szczecin, pomimo złożenia stosownego oświadczenia przez matkę dziecka, która wychowywała je samotnie.

Powyższe nieprawidłowości skutkowały przyznaniem w przypadku 5 kandydatów niewłaściwej liczby punktów, jednakże nie miały wpływu na ostateczny wynik rekrutacji.

 W 1 przypadku kandydat otrzymał 4 punkty za zamieszkanie w pobliżu przedszkola, pomimo że adres jego zamieszkania podany we wniosku o przyjęcie do przedszkola nie znajdował się w pobliżu przedszkola. W pierwszej kolejności należy wskazać, że na gruncie § 3 uchwały rekrutacyjnej pobliże przedszkola oznacza granice obwodu szkoły podstawowej, w którym znajduje się przedszkole publiczne. PP43 znajdowało się w granicach obwodu Szkoły Podstawowej nr 23 w Szczecinie. Załącznik do Uchwały nr XLVI/1271/23 (Uchwała nr XLVI/1271/23 Rady Miasta Szczecin z dnia 24 stycznia 2023 r. w sprawie ustalenia planu sieci publicznych ośmioletnich szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasto Szczecin oraz określenia granic ich obwodów od 1 września 2023 roku , zmieniona uchwałą nr LVI/1587/24 z dnia 30 stycznia 2024 r.) szczegółowo określał nazwy ulic wraz z oznaczeniem numerów domów, które mieściły się w granicach obwodu szkoły, stanowiące jednocześnie obszar pobliża przedszkola PP43. We wskazanym przypadku adres kandydata nie mieścił się w wyznaczonych granicach statuujących pobliże przedszkola.

W wyjaśnieniach Przewodnicząca Komisji wskazała, że matka kandydata w rozmowie telefonicznej wskazała, że podane we wniosku o przyjęcie do przedszkola miejsce zamieszkania jest adresem zameldowania dziecka, natomiast adres zamieszkania mieści się w pobliżu przedszkola.

Wskazać należy, że formularz wniosku o przyjęcie do przedszkola wprost wskazuje, że należy w nim podać adres zamieszkania dziecka. Podanie prawidłowego adresu zamieszkania może mieć wpływ na przyznanie punktów w poszczególnych kryteriach lokalnych, a w konsekwencji na przyjęcie bądź nie dziecka do wybranej placówki. Zgodnie z art. 130 ust. 4 p.o. postępowanie rekrutacyjne prowadzone jest na wniosek rodzica kandydata. W postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkola to rodzice jako inicjatorzy tego postępowania decydują jakie informacje wskażą we wniosku i jakie dokumenty przedłożą w celu wykazania spełniania określonych okoliczności. To wnioskodawca jest odpowiedzialny za treść złożonego przez siebie wniosku. W omawianym przypadku, jeżeli matka kandydata faktycznie podała niewłaściwe informacje we wniosku, wskutek czego jej dziecko mogło nie otrzymać punktów za wskazane kryterium, przewodnicząca komisji powinna była wezwać ją do sprostowania złożonego wniosku w toku podjętych czynności w postępowaniu rekrutacyjnym. W sytuacji, w której inny adres zamieszkania dziecka nie wynika z żadnych dokumentów złożonych w postępowaniu rekrutacyjnym (lub choćby notatki służbowej sporządzonej przez przewodniczącą komisji z przeprowadzonej rozmowy telefonicznej z matką), w ocenie kontroli brak jest jakichkolwiek podstaw do przyznania kandydatowi punktów za spełnienie kryterium zamieszkiwania w pobliżu przedszkola.

Tym samym komisja rekrutacyjna w sposób nieuprawniony przyznała kandydatowi 4 punkty w rekrutacji. Powyższe nie miało wpływu na ostateczny wynik rekrutacji w stosunku do tego kandydata.

 W 1 przypadku kandydat otrzymał 4 punkty za pracę jednego z rodziców w pobliżu przedszkola, podczas gdy ze złożonego oświadczenia tego rodzica o zatrudnieniu wynikało, że jest zatrudniony w firmie, której siedziba nie znajduje się w pobliżu przedszkola.

W złożonych w toku kontroli wyjaśnieniach przewodnicząca komisji wskazała, że punkty zostały naliczone kandydatce, ponieważ jej rodzic pracuje w jednym ze sklepów znanej sieci dyskontowej znajdujących się w pobliżu przedszkola, natomiast wskazany w oświadczeniu adres pracodawcy odnosi się siedziby spółki, nie zaś do faktycznego miejsca wykonywania pracy.

Kontrola wskazuje, że okoliczność wykonywania pracy w pobliżu przedszkola powinna zostać w jakikolwiek sposób wykazana przez rodzica kandydata, jeżeli oczekuje on uzyskania z tego tytułu korzyści polegających na przyznaniu punktów w postępowaniu rekrutacyjnym. Pamiętać należy, o czym mowa była powyżej, że to rodzic kandydata jako osoba inicjującą postępowanie rekrutacyjne w sprawie swojego dziecka, ponosi odpowiedzialność za wskazane we wniosku i załączonych oświadczeniach informacje. W ocenie kontroli jeżeli adres siedziby spółki zatrudniającej rodzica kandydata różni się od miejsca faktycznego wykonywania pracy, to w interesie rodzica leży, aby takie informacje zostały przez niego podane (choćby w drodze odpowiedniej adnotacji na oświadczeniu). W przypadku kiedy ze złożonych przez rodziców dokumentów nie wynika, że pracują w pobliżu przedszkola, brak jest jakichkolwiek podstaw aby przyznać w tym zakresie punkty w postępowaniu rekrutacyjnym.

Przyznanie punktów w powyższym zakresie nie wpłynęło na ostateczny wynik rekrutacji w stosunku do tego kandydata.

Następnie w przypadku jednego z kandydatów komisja rekrutacyjna przyznała punkty za spełnianie kryterium odbycia obowiązkowych szczepień, podczas gdy ze złożonego wniosku wprost wynikało, że rodzice kandydata odmawiają podania informacji w zakresie spełniania tego kryterium.

W wyjaśnieniach przewodnicząca komisji wskazała, że pomimo odmowy udzielenia informacji w powyższym zakresie, rodzice kandydata złożyli stosowne oświadczenie o odbyciu obowiązkowych szczepień, dlatego też kandydatowi zostały przyznane punkty za spełnianie tego kryterium.

W ocenie kontroli to wniosek złożony przez rodziców kandydata stanowi podstawę do rozstrzygania o spełnianiu poszczególnych kryteriów, natomiast składane w toku postępowania rekrutacyjnego oświadczenia stanowią dokumenty potwierdzające spełnianie poszczególnych kryteriów wskazanych we wniosku. Odmowa udzielenia informacji w zakresie spełniania któregokolwiek z kryteriów jest uprawieniem rodzica jako wnioskodawcy. Jeżeli przy złożeniu wniosku rodzic z takiego uprawnienia korzysta, to w ocenie kontroli komisja rekrutacyjna związana jest stanowiskiem zawartym we wniosku.

Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza komisja rekrutacyjna, niemniej każdorazowo jest ona związana złożonym w tym postępowaniu wnioskiem. Nie należy do uprawnień komisji domniemywanie spełniania kryteriów, za które można by przyznać kandydatowi punkty. To wnioskodawca, inicjując postępowanie w sprawie swojego dziecka, powinien w sposób niebudzący wątpliwości określić i uprawdopodobnić wszelkie okoliczności, które w procesie rekrutacji mogą wpłynąć na wynik rozpatrywania jego wniosku.

W powyższym przypadku brak było podstaw do przyznania kandydatowi punktów, niemniej nie miało to wpływu na końcowy wynik rekrutacji.

W 3 przypadkach komisja nie przyznała kandydatom punktów za posiadanie rodzeństwa, które w roku szkolnym, na który prowadzona jest rekrutacja będzie rozpoczynało lub kontynuowało edukację w przedszkolu, pomimo złożenia stosownych oświadczeń w tym zakresie i faktycznym posiadaniu rodzeństwa, które będzie rozpoczynało edukację w tym samym przedszkolu.

W wyjaśnieniu powyższego postępowania zostało wskazane, że komisja rekrutacyjna nie przyznała w tym zakresie punktów, ponieważ na etapie rekrutacji nie było wiadomo czy rodzeństwo kandydatów będzie uczęszczało do PP43, gdyż należało także do grupy kandydatów.

Powyższe było niezgodne z § 1 pkt 4 uchwały rekrutacyjnej, wg którego na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego jest brane pod uwagę kryterium posiadania przez kandydata rodzeństwa, które w roku szkolnym, na którym prowadzona jest rekrutacja będzie rozpoczynało lub kontynuowało edukację w przedszkolu. Zgodnie z literalną wykładnią tego przepisu, do grona uprawnionych z tytułu spełniania tego kryterium należy także zaliczyć dzieci, które jeszcze nie są objęte wychowaniem przedszkolnym, ale będą także rozpoczynać edukację przedszkolną w tym samym roku, na który prowadzona jest rekrutacja. Biorąc pod uwagę fakt, że podstawowym sposobem objęcia opieką przedszkolną jest wzięcie udziału w procesie rekrutacyjnym, w ocenie kontroli nieuprawionym ze strony komisji rekrutacyjnej jest wykluczanie dzieci biorących udział w rekrutacji, które dopiero rozpoczną edukację w przedszkolu.

Nieprzyznanie kandydatom punktów za to kryterium nie wpłynęło negatywnie na ostateczny wynik rekrutacji. Wszyscy ww. kandydaci zostali przyjęci do przedszkola.

W toku kontroli ustalono ponadto, że w 1 przypadku kandydatowi nie przyznano punktów za rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych w urzędzie skarbowym w Szczecinie przez rodziców dziecka zamieszkujących w Gminie Miasto Szczecin, pomimo złożenia stosownego oświadczenia przez matkę dziecka, która wychowywała je samotnie.

W złożonym przez matkę kandydata oświadczeniu o zamieszkiwaniu na terenie gminy miasto Szczecin i rozliczaniu podatku dochodowego od osób fizycznych w urzędzie skarbowym w Szczecinie zostało wskazane, że w ubiegłym roku PIT rozliczany był w urzędzie skarbowym w Stargardzie, natomiast po ponownej przeprowadzce do Szczecina podatek będzie rozliczany w Szczecinie.

Zgodnie z art. 45 ust. 1 b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.)właściwym do rozliczenia podatku dochodowego jest urząd skarbowy, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika w dniu składania zeznania wykonuje swoje zadania.

Biorąc pod uwagę powyższe, w ocenie kontroli zawarte w oświadczeniu złożonym przez matkę kandydata informacje były wystarczające do przyznania kandydatowi 8 punktów w tym zakresie.

Nieprzyznanie punktów w powyższym zakresie nie wpłynęło negatywnie na przyjęcie kandydata do przedszkola.

Wskazać przy tym należy, że art. 150 ust. 7 p.o. daje przewodniczącemu komisji rekrutacyjnej uprawnienie do żądania dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach, w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego lub do zwrócenia się do wójta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kandydata o potwierdzenie tych okoliczności. Na podstawie §10 pkt 4 Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz. U. z 2024 r. poz. 989)(zw. dalej rozporządzeniem MEiN), do zadań komisji należy sporządzenie informacji o podjętych czynnościach, o których mowa w art. 150 ust. 7 p.o.

W żadnym z powyższych przypadków przewodniczący komisji nie skorzystał z przysługującego mu ustawowego uprawienia do uzyskania informacji o okolicznościach niezbędnych do ustalenia w postępowaniu rekrutacyjnym.

b) W zakresie dokumentowania czynności postępowania rekrutacyjnego

W toku kontroli ustalono, że komisja rekrutacyjna do protokołu z posiedzenia z dnia 04.04.2024 r. dołączyła listę kandydatów zakwalifikowanych, listę kandydatów niezakwalifikowanych oraz listę kandydatów przyjętych i listę kandydatów nieprzyjętych.

Powyższe było niezgodne z trybem przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego do przedszkola. Zgodnie z art. 158 ust. 2 p.o. komisja rekrutacyjna przyjmuje kandydata do danego publicznego przedszkola, jeżeli w wyniku postępowania rekrutacyjnego kandydat został zakwalifikowany oraz złożył wymagane dokumenty. Na podstawie Zarządzenia nr 39/24, po podaniu do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, rodzic kandydata potwierdza wolę przyjęcia w formie pisemnego oświadczenia. Dopiero na tej podstawie, po uzyskaniu przez komisję niezbędnych dokumentów od rodziców kandydatów, komisja rekrutacyjna ustala i podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i listę kandydatów nieprzyjętych.

Biorąc pod uwagę powyższe, nie jest możliwe ustalenie na jednym posiedzeniu listy kandydatów zarówno zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych, jak i kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. Ponadto zgodnie z zarządzeniem nr 39/24, ustalenie listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych możliwe było dopiero po upływie terminu 19.04.2024 r., a nie jak to miało miejsce w przypadku protokołu komisji rekrutacyjnej PP43 w dniu 04.04.2024 r.

Ponadto komisja rekrutacyjna nie sporządziła protokołu z posiedzenia komisji po złożeniu przez rodziców kandydatów woli przyjęcia do przedszkola, na którym została ustalona lista kandydatów przyjętych i lista kandydatów nieprzyjętych, co było niezgodne z trybem przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego.

Zgodnie z art. 157 ust. 2 pkt. 5 p.o. do zadań komisji rekrutacyjnej należy w szczególności sporządzenie protokołu postępowania rekrutacyjnego. Na podstawie § 11 ust. 2 rozporządzenia MEiN, w sprawach wymagających rozstrzygnięcia komisja obraduje na posiedzeniach. Zgodnie natomiast z § 12 rozporządzenia MEiN, protokoły postępowania rekrutacyjnego zawierają datę posiedzenia komisji, imiona i nazwiska członków obecnych na posiedzeniu oraz informacje o czynnościach lub rozstrzygnięciach podjętych przez komisję w ramach postępowania rekrutacyjnego, a także listy kandydatów.

Biorąc po uwagę specyfikę postępowania rekrutacyjnego, które zostało szczegółowo określone w uchwale rekrutacyjnej i zarządzeniu nr 39/24, podjęcie rozstrzygnięcia w celu ustalenia listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, po złożeniu woli przyjęcia przez rodziców kandydatów, wymagało przeprowadzenia osobnego posiedzenia komisji, a w konsekwencji sporządzenie odrębnego protokołu, dokumentującego czynności podjęte przez komisję rekrutacyjną.

Niesporządzenie protokołu posiedzenia komisji rekrutacyjnej, na którym ustalona została lista kandydatów przyjętych i lista kandydatów nieprzyjętych do PP43, było niezgodne z przepisami wskazanymi powyżej.

Za prawidłową realizację zadań komisji rekrutacyjnej była odpowiedzialna przewodnicząca komisji wyznaczona zarządzeniem Dyrektora PP43 w sprawie powołania komisji rekrutacyjnej.

 2. Czynności postępowania rekrutacyjnego zastrzeżone do właściwości dyrektora przedszkola

Rodzice dzieci przyjętych do publicznego przedszkola corocznie składają na kolejny rok szkolny deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu. Na podstawie złożonych w tym trybie deklaracji, dyrektor przedszkola ustala liczbę wolnych miejsc w przedszkolu na kolejny rok szkolny, wobec których prowadzone jest postępowanie rekrutacyjne.

Ogólna liczba miejsc w PP43 wynosiła 125. W toku kontroli ustalono, że przez rodziców chcących aby ich dziecko kontynuowało edukację w przedszkolu, złożonych zostało 78 deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu. Wszystkim dzieciom, których rodzicie złożyli deklaracje o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego zapewniono miejsce w PP43.

W toku kontroli ustalono, że w sposób nieprawidłowy przechowywano dokumentację dotyczącą postępowania rekrutacyjnego, w szczególności wnioski o przyjęcie do przedszkola. W 8 przypadkach nie zachowano kompletu wniosku rekrutacyjnego wraz ze złożonymi oświadczeniami (lub ich kserokopii, w przypadku wydania oryginału innej placówce), a jedynie zachowano kserokopię pierwszej strony wniosku, na której nie było informacji odnośnie zaznaczonych przez rodzica kandydata kryteriach.

Powyższe było niezgodne z przepisami prawa oświatowego w zakresie ustalonych zasad przechowywania danych osobowych kandydatów i dokumentacji postępowania rekrutacyjnego.Zgodnie z art. 160 ust. 1 i 2 p.o., dane osobowe kandydatów zgromadzone w celach postępowania rekrutacyjnego oraz dokumentacja postępowania rekrutacyjnego powinny być przechowywane nie dłużej niż do końca okresu, w którym uczeń korzysta z wychowania przedszkolnego w danym publicznym przedszkolu, natomiast dane osobowe kandydatów nieprzyjętych zgromadzone w celach postępowania rekrutacyjnego powinny być przechowywane w publicznym przedszkolu przez okres roku.

Osobą odpowiedzialną za prawidłowe przechowywanie danych osobowych kandydatów i dokumentacji postępowania rekrutacyjnego była Dyrektor PP43.

W pozostałym zakresie czynności postępowania rekrutacyjnego, znajdujące się w kompetencji Dyrektora PP43 zostały dokonane w sposób prawidłowy, m.in. w zakresie powołania komisji rekrutacyjnej oraz zapewnienia miejsca w przedszkolu wszystkim dzieciom, których rodzicie złożyli deklaracje o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego.

III. Uwagi i zalecenia

Przedstawiając powyższe oceny i uwagi, stosownie do § 35 ust. 4 Załącznika Nr 2 do Zarządzenia w sprawie kontroli Prezydent Miasta Szczecin zalecił komisji rekrutacyjnej za pośrednictwem Dyrektora PP43:

  1. Przyznawanie kandydatom punktów za poszczególne kryteria w przypadku spełniania wymogów przewidzianych w ustawie p.o. lub w uchwale rekrutacyjnej.
  2. W przypadku wątpliwości co do spełniania przez kandydatów kryteriów zawartych w złożonych oświadczeniach, żądanie dokumentów potwierdzających okoliczności tam zawarte lub zwracanie się do Prezydenta Miasta Szczecin o potwierdzenie tych okoliczności oraz sporządzanie informacji z czynności podjętych w powyższym zakresie.
  3. Przestrzeganie terminów postępowania rekrutacyjnego określonych w zarządzeniu Prezydenta.
  4. Sporządzanie wszystkich wymaganych przepisami dokumentów z przebiegu postępowania rekrutacyjnego, w szczególności sporządzanie protokołu z posiedzeń, na których komisja rekrutacyjna podejmuje rozstrzygnięcia.

 a Dyrektorowi PP43 zalecił:

  1. Przechowywanie danych osobowych kandydatów oraz dokumentacji postępowania rekrutacyjnego przez okresy wskazane w ustawie Prawo oświatowe.

udostępnił:
Wydział Kontroli i Audytu Wewnętrznego
wytworzono:
2024/12/02
odpowiedzialny/a:
Andrzej Lejk
wprowadził/a:
Andrzej Lejk
dnia:
2024/12/02 13:24:40
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Andrzej Lejk 2024/12/02 13:24:40 Dodanie informacji o przeprowadzonej kontroli
Andrzej Lejk 2024/12/02 13:24:02 Dodanie informacji o przeprowadzonej kontroli
Andrzej Lejk 2024/12/02 13:22:05 Dodanie informacji o przeprowadzonej kontroli