przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Uchwały Rady Miasta uchwalone w 2016 r.

Pełny Nr Uchwały: XXI/8/16

Data uchwalenia: 2016/07/05

Typ Aktu prawnego:  Stanowisko Rady Miasta 


w sprawie uczczenia pamięci profesorów uczelni lwowskich zamordowanych przez niemieckich okupantów w lipcu 1941 r. w 75 rocznicę zbrodni


STANOWISKO Nr 8/16
Rady Miasta Szczecin
z dnia 05 lipca 2016 r.

w sprawie uczczenia pamięci profesorów uczelni lwowskich zamordowanych przez niemieckich okupantów w lipcu 1941 r. w 75 rocznicę zbrodni

W lipcu 1941 r. okupant niemiecki dokonał jednego z najbardziej perfidnych mordów na obywatelach polskich w czasie II wojny światowej. Po wejściu wojsk niemieckich do Lwowa specjalna jednostka policji III Rzeszy przystąpiła do realizacji działań wymierzonych przeciwko przedstawicielom inteligencji polskiej. W wyniku przeprowadzonych na terenie Lwowa akcji aresztowani i straceni zostali profesorowie, ich rodziny, jak również osoby, które przebywały w tym czasie w ich domach. Celem okupanta niemieckiego było zniszczenie polskości na tych ziemiach. Jedną z kluczowych metod realizacji tego celu było wymordowanie polskiej inteligencji.

Lwów przez lata stanowił ostoję polskiej nauki i sztuki, gdzie pracowało wielu światowej sławy naukowców cieszących się wielkim uznaniem. To właśnie kadra akademicka ze Lwowa przyczyniła się do wykształcenia wielu znakomitych polskich osobistości życia publicznego oraz pośrednio przyczyniała się do umacniania państwowości polskiej w okresie międzywojennym.

W wyniku mordu śmierć ponieśli: Kazimierz Bartel, Antoni Cieszyński, Władysław Dobrzaniecki, Jan Grek, Jerzy Grzędzielski, Edward Hamerski, Henryk Hilarowicz, Władysław Komornicki, Henryk Korowicz, Włodzimierz Krukowski, Roman Longchamps de Bérier, Antoni Łomnicki, Stanisław Mączewski, Witold Nowicki, Tadeusz Ostrowski, Stanisław Pilat, Stanisław Progulski, Roman Rencki, Stanisław Ruff, Stanisław Ruziewicz, Włodzimierz Sieradzki, Adam Sołowij, Włodzimierz Stożek, Tadeusz Tapkowski, Kazimierz Vetulani, Kasper Weigel, Roman Witkiewicz, Tadeusz Boy-Żeleński.

Dzisiejsi szczecinianie, których wielu przodków to mieszkańcy przedwojennego Lwowa, zawdzięczają wiele lwowskim naukowcom i absolwentom lwowskich uczelni wyższych. Dlatego Rada Miasta Szczecin oddaje hołd profesorom lwowskich uczelni oraz wszystkim osobom, które zginęły razem z nimi w 75 rocznicę tych tragicznych wydarzeń.

 

Łukasz Tyszler
Przewodniczący Rady Miasta Szczecin



udostępnił:
Biuro Rady Miasta
wytworzono:
2016/09/06
odpowiedzialny/a:
Marta Klimek
wprowadził/a:
Marta Klimek
dnia:
2016/09/06 13:04:56
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2016/09/06 13:04:56 nowa pozycja
Marta Klimek 2016/09/06 13:02:39 nowa pozycja