przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Kontrole przeprowadzone przez WKiAW w 2022 roku

Nr kontroli: WKiAW

Stan bezpieczeństwa i higieny pracy

Przedszkole Publiczne Nr 59 ul. Ks. Zofii 3, Szczecin

Wyniki kontroli: INFORMACJE - USTALENIA

Wydział Kontroli i Audytu Wewnętrznego Urzędu Miasta Szczecin w okresie 23.05 - 24.06.2022 r. przeprowadził kontrolę w Przedszkolu Publicznym Nr 59 w Szczecinie przy ul. Ks. Zofii 3(zw. dalej PP 59) w zakresie stanu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Ocena kontrolowanych zagadnień, wnioski i zalecenia pokontrolne zawarte zostały w wystąpieniu pokontrolnym z dnia 20.07.2022 r.

I. Ocena ogólna kontrolowanej działalności

W badanym zakresie stwierdzono uchybienia i nieprawidłowości dotyczące:

  • niedostosowania przepisów wewnętrznych dotyczących zasad przydziału środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego do obowiązujących w tym zakresie przepisów;
  • przechowywania niebezpiecznych bądź szkodliwych czynników chemicznych;
    • stanu technicznego i higienicznego ciągów komunikacyjnych w piwnicach;
    • wyposażenia pracowników w środki ochrony indywidualnej, odzież i obuwie robocze;
    • prowadzenia szkoleń w dziedzinie bhp poza godzinami pracy pracowników;
    • wszczęciu z rażącym opóźnieniem postępowania powypadkowego;
    • niewywiązywania się specjalisty ds. bhp z obowiązków wynikających z rozporządzenia w sprawie służby bhp.

Nie stwierdzono nieprawidłowości w zakresie:

  • oceny ryzyka zawodowego;
  • pracy przy monitorach ekranowych;
  • przeprowadzania kontroli obiektu budowlanego oraz sposobu wykonywania zaleceń wynikających z tych kontroli;
    • sposobu prowadzenia akt osobowych pracowników.

II. Oceny cząstkowe

1. Obiekty budowlane, pomieszczenia i stanowiska pracy

PP 59 usytuowane jest w budynku wolnostojącym, 2 - kondygnacyjnym, podpiwniczonym, z dachem dwuspadowym o małym nachyleniu. Budynek jest konstrukcji żelbetonowej, ściany z płyty prefabrykowane żelbetowe. Budynek jest wyposażony we wszystkie podstawowe instalacje: telefoniczną, wodno – kanalizacyjną, ogrzewania CO i CW podłączony do SEC, elektryczną, gazową, odgromową, wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej, instalację p.poż i urządzenia sygnalizacji p.poż. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 642,37 m², natomiast powierzchnia zabudowy 462,14 m².

Właścicielem ww. budynków jest Gmina Miasto Szczecin, a zarządcąPP 59. Dyrektor PP 59 na bieżąco informował właściciela obiektu o stanie technicznym obiektu i terenuzewnętrznego oraz zwracał się z prośbą o wyasygnowanie środków finansowych na wykonanie zaleceń wynikających z kontroli obiektu budowlanego.

Dla budynku przedszkola prowadzono książkę obiektu budowlanego. Za prowadzenie ww. książki, terminowe przeprowadzanie kontroli obiektu budowlanego oraz nadzorowanie wykonania zaleceń wynikających z kontroli odpowiedzialna była dyrektor placówki.

Przeprowadzone w ramach kontroli oględziny wykazały, że w ciągu komunikacyjnym pomieszczeń piwnicznych znajdowały się różnego rodzaju wyeksploatowane sprzęty oraz odpady gabarytowe (zdemontowane fragmenty mebli), niepotrzebne opakowania, ułożone jeden na drugim w sposób kaskadowy, które w znacznym stopniu ograniczały przejście, co pozostawało w sprzeczności § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 ze zm.)w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, zwanego dalej  rozporządzeniem w sprawie ogólnych przepisów bhp,wg którego dróg, przejść i dojazdów pożarowych nie wolno zastawiać materiałami, środkami transportu, sprzętem i innymi przedmiotami.

Zarządca obiektu budowlanego przeprowadzał okresowe kontrole stanu technicznego budynku oraz instalacji i przewodów. Kontrole obiektu budowlanego, zarządzanego przez PP 59, przeprowadzone na podstawie art. 62 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2021. poz. 2351) nie wykazały zagrożeń dotyczących użytkowania obiektu. Budynek dopuszczano do dalszej eksploatacji. Osoby przeprowadzające kontrole stwierdziły, iż obiekt nadaje się do dalszego użytkowania i nie zagraża życiu i zdrowiu osób w nim przebywających, pomimo konieczności wykonania szeregu robót remontowych.

Osoby przeprowadzające kontrole posiadały stosowne uprawnienia do przeprowadzania kontroli w danym zakresie.

Pracownikom zatrudnionym na stanowiskach robotniczych zapewniono szatnie z szafkami na odzież i obuwie robocze oraz odzież i obuwie własne pracowników.

2. Techniczne urządzenia podlegające dozorowi technicznemu

W toku kontroli ustalono, że w PP 59 eksploatowane były dwa dźwigi towarowe o numerach ewidencyjnych N3124001914 i N3124001917, dla których ustalono formę dozoru pełnego. Dla ww. urządzeń prowadzone były Księgi rewizyjne urządzenia technicznego.

Nie stwierdzono uchybień i nieprawidłowości w powyższym zakresie.

W dniu 16.04.2021 r. wykonano czynności dozoru technicznego, które zakończyły się wynikiem pozytywnym.  Zgodnie z art. 14 ust. 4 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (Dz. U. z 2021 r. poz. 272 ze zm.),na podstawie pozytywnych wyników badań i wykonanych czynności, o których mowa w art. 14 ust. 2 ustawy, Prezes Urzędu Dozoru Technicznego wydał decyzję zezwalającą na eksploatację urządzenia do dnia 31 lipca 2024 r.

3. Zewnętrzne kontrole nad warunkami pracy

Kontrole w obszarze nadzoru nad warunkami pracy (od dnia 01.01.2019 r. do dnia kontroli WKiAW) przeprowadziły:

- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna – w zakresie przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne dotyczące higieny pomieszczeń i wymagań w stosunku do sprzętu używanego w placówce, przepisów ustawy z dnia 09.11.1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz realizacji wytycznych przeciwepidemicznych GIS z dnia 19 listopada 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych.;

- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna - w zakresie przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne dotyczące higieny pomieszczeń i wymagań w stosunku do sprzętu używanego w placówce oraz przepisów ustawy z dnia 09.11.1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Nie stwierdzono uchybień i nieprawidłowości w powyższym zakresie.

4. Czynniki niebezpieczne, szkodliwe i uciążliwe w procesie pracy

4.1 Maszyny, sprzęt do tymczasowej pracy na wysokości

Na wyposażeniu PP 59 znajdowały się maszyny wykorzystywane podczas prac w kuchni, warsztacie konserwatora oraz maszyny służące do utrzymywania czystości i terenów zielonych.

Nie stwierdzono uchybień i nieprawidłowości w powyższym zakresie.

Pracodawca na bieżąco kontrolował stan techniczny maszyn. Okresowego przeglądu maszyn dokonywała osoba legitymująca się uprawnieniami elektrycznymi, zatrudniona na stanowisku konserwatora. Pracownicy mieli bieżący dostęp do instrukcji bhp dotyczących obsługi poszczególnych maszyn.

W okresie od 01.01.2019 r. do dnia kontroli zwrot kosztów zakupu okularów korekcyjnych do pracy przy monitorze ekranowym otrzymał 1 pracownik. Powyższe wypełniało przepis § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. z 1998 r. Nr 148, poz. 973), według którego pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w ust. 1, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

4.2 Czynniki chemiczne

Prace z wykorzystaniem niebezpiecznych, bądź stwarzających zagrożenie czynników chemicznych wykonywały osoby zatrudnione na następujących stanowiskach pracy: woźna oddziałowa, kucharka, pomoc kuchenna, konserwator. Niebezpieczne, bądź stwarzające zagrożenie czynniki chemiczne stosowane były przez pracowników do utrzymania czystości i dezynfekcji pomieszczeń oraz do przeprowadzania drobnych prac konserwacyjnych i remontowych.

Oględziny prowadzone w ramach kontroli wykazały, że czynniki chemiczne przechowywane były bez zabezpieczenia w szafkach łazienkowych oraz w brodziku prysznicowym, zlokalizowanych  w łazienkach dla dzieci, co mogło skutkować potencjalnym zdarzeniem wypadkowym. Wprawdzie szafki posiadały możliwość zabezpieczenia przed dostępem dla osób postronnych (wyposażone były w zamki), ale w trakcie oględzin trzy spośród czterech szafek były otwarte, w tym jedna z szafek miała uszkodzony zamek, co uniemożliwiało jej zamknięcie. Powyższy sposób przechowywania stwarzał istotne zagrożenie dla korzystających z urządzeń sanitarnych dzieci. Ponadto należałoby podkreślić, że  przechowywanie czynników chemicznych powinno odbywać się zgodnie z przepisem art. 221 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U.2020 poz. 1320), zw. dalej K.p., według którego stosowanie substancji niebezpiecznej, mieszaniny niebezpiecznej, substancji stwarzającej zagrożenie lub mieszaniny stwarzającej zagrożenie jest dopuszczalne pod warunkiem zastosowania środków zapewniających pracownikom ochronę ich zdrowia i życia.

Stwierdzono ponadto, że osoba wykonująca zadania służby bhp w PP 59 nie przeprowadzała kontroli w tym zakresie i nie informowała dyrektora przedszkola o niezgodnym z przepisami przechowywaniu ww. czynników chemicznych.

Do zakończenia kontroli szafki z czynnikami chemicznymi zostały zabezpieczone przed dostępem osób niepowołanych, a środki przechowywane w brodziku prysznicowym zostały usunięte.

Kontrola wykazała, że czynniki chemiczne znajdowały się w oryginalnych opakowaniach, prawidłowo oznakowane. Pracownicy wykorzystujący podczas pracy czynniki chemiczne mieli bieżący dostęp do informacji zawartych w kartach charakterystyki.

5.Środki ochrony indywidualnej, odzież i obuwie robocze

Obowiązujące zasady i normy przydziału pracownikom środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego zostały ustalone w zarządzeniu nr 5 (Zarządzenie nr 5 z dnia 26.08.2016 r. Dyrektora Przedszkola Publicznego Nr 59 w Szczecinie w sprawie zasad i norm przydzielania pracownikom środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego). Integralną część ww. zarządzenia stanowił załącznik nr 1 pn. „Tabela norm przydziału środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego dla pracowników PP 59” (zw. dalej tabelą norm). Według zapisów tabeli norm w środki ochrony indywidualnej, odzież i obuwie robocze wyposażano pracowników zatrudnionych na następujących stanowiskach: konserwator, woźna oddziałowa, kucharz, pomoc kuchenna, pomoc nauczyciela, intendent, księgowa, nauczyciel.

Kontrola wykazała uchybienia w zakresie zasad przydziału środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego, ustalonych w tabeli norm przydziału odzieży roboczej dla środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego. Zapis dla środków ochrony indywidualnej (rękawic ochronnych, fartucha przedniego wodoodpornego) o treści „do zużycia” był bezzasadny ponieważ mogą one być stosowane tylko do momentu utraty właściwości ochronnych, co ma wykluczyć zastosowanie niesprawnych środków ochrony przez pracowników. Wykazano jednocześnie, że ten sam zapis „do zużycia” zastosowano przy ustalaniu okresów użytkowania dla środków ochrony indywidualnej na stanowiskach: kucharza, pomocy kuchennej, konserwatora, woźnej oddziałowej, podczas gdy według art. 237§ 1 i art. 2379 § 2 K.p., to pracodawca ustala rodzaje, środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na określonych stanowiskach jest niezbędne w związku z art. 2376 § 1 i art. 2377 § 1, oraz przewidywane okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego i to pracodawca jest obowiązany zapewnić, aby stosowane środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze posiadały właściwości ochronne i użytkowe. Zapis „do zużycia” nie spełnia wymagań wskazanego przepisu.

Kontrola wykazała ponadto, że pracownicy nie otrzymali w ustalonych terminach należnej odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej co naruszyło przepis art. 2376 § 1 oraz  art. 2377 § 1 K.p., wg którego  pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami.Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach: jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu; ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Przyczyną uchybień była błędna interpretacja przepisów ze strony pracodawcy, odpowiedzialnego za prawidłowe wyposażanie pracowników w środki ochrony indywidualnej.

Pozostali pracownicyzostali wyposażeni w środki ochrony indywidualnej, odzież i obuwie robocze wymagane do stosowania na danym stanowisku pracy,spełniające polskie normy (PN), przewidziane w tabeli norm. Dla każdego pracownika prowadzona była indywidualna karta przydziału środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego.

6. Prace szczególnie uciążliwe bądź szkodliwe

Wykaz prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet, stanowił część regulaminu pracy. Do wymienionych prac zaliczono m.in.: prace związane z wysiłkiem fizycznym i transportem ciężarów oraz wymuszoną pozycją ciała, prace w kontakcie ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi, prace przy monitorach ekranowych, prace na wysokości, prace w mikroklimacie zimnym, gorącym lub zmiennym oraz prace w narażeniu na tlenek węgla, niezależnie od jego stężenia w środowisku pracy. Pracownice zapoznając się z regulaminem pracy zostały zapoznane z ww. wykazem.

Nie stwierdzono uchybień i nieprawidłowości w powyższym zakresie.

7. Wypadki przy pracy

W okresie objętym kontrolą, w PP 59  zarejestrowano 3 wypadki przy pracy; nie zarejestrowano chorób zawodowych bądź podejrzeń o tego typu choroby.

Ustalaniem okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy zajmował się zespół powypadkowy, w skład którego wchodził specjalista ds. bhp oraz przedstawiciel pracowników.

W 1 przypadku na 3 stwierdzono, że nie wszczęto niezwłocznie postępowania powypadkowego, w którym poszkodowaną została osoba zatrudniona na stanowisku woźnej oddziałowej, co miało charakter rażący Wypadek miał miejsce w dniu 25.02.2020 r. Pierwsze postępowanie powypadkowe wprawdzie wszczęto niezwłocznie po wypadku, ale polegało one jedynie na powołaniu zespołu powypadkowego oraz zebraniu wyjaśnień od poszkodowanej i świadka wypadku, nie sporządzono natomiast protokołu z ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Za powyższe odpowiedzialność ponosi specjalista ds. bhp, będący ówcześnie kierownikiem Ośrodka BHP Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie (zw. dalej Ośrodek BHP). Od września 2020 r. zadania służby bhp zostały powierzone innemu specjaliście ds. bhp zatrudnionemu w Ośrodku BHP. Z dokumentacji powypadkowej przedstawionej do kontroli wynikało, że specjalista ds. bhp został poinformowany o niezakończonym postępowaniu powypadkowym w dniu 15.10.2020 r., jednak postępowanie powypadkowe zostało wszczęto ponownie dopiero po ponad 12 miesiącach od zdarzenia, a wg § 7 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrówz dnia 1 lipca 2009 r.w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz.U. z 2009 r. Nr 105, poz. 870)niezwłocznie po otrzymaniu wiadomości o wypadku zespół powypadkowy jest obowiązany przystąpić do ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku.

Za powstałe nieprawidłowości odpowiedzialni byli specjaliści ds. bhp, członkowie powołanych przez dyrektora zespołów powypadkowych, którzy zobowiązani byli znać obowiązujące w tym zakresie przepisy oraz je stosować.

Poza stwierdzonymi nieprawidłowościami pozytywnie oceniono sposób ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz prowadzenia dokumentacji z tego zakresu.

Rejestr wypadków przy pracy był prowadzony na bieżąco.

8. Ocena ryzyka zawodowego

Pierwsza ocena ryzyka zawodowego w PP 59 została przeprowadzona w październiku 2017 r., a ostatniej aktualizacji dokonano we wrześniu 2020 r. na stanowiskach:nauczyciel wychowania przedszkolnego, pomoc nauczyciela, woźna oddziałowa, konserwator, kucharz, pomoc kuchenna,intendent, pracownik administracyjno – biurowy.

Ocenę przeprowadził zespół ds. oceny ryzyka zawodowego, powołany przez dyrektora, w skład którego wchodził m.in. specjalista ds. bhp, wykonujący zadania służby bhp w PP 59.                           

Nie stwierdzono uchybień i nieprawidłowości w powyższym zakresie.

W związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 we wrześniu 2020 r. dokonano aktualizacji oceny ryzyka zawodowego dla wszystkich stanowisk pracy. Ocenę ryzyka zawodowego przeprowadził zespół ds. oceny ryzyka zawodowego, w skład którego wchodzili: przedstawiciel pracowników oraz specjalista ds. BHP.

Kontrola wykazała, że pracodawca ocenił i udokumentował ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą na poszczególnych stanowiskach, zastosował niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko oraz poinformował wszystkich pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami.

9.Badania profilaktyczne

Badania z zakresu profilaktycznej ochrony zdrowia nad pracownikami wykonywane były na podstawie umów zawieranych pomiędzy PP 59, a jednostką służby zdrowia uprawnioną do wykonywania tego typu badań. Kontroli poddano wstępne badania lekarskie osób zatrudnionych po dniu 01.01.2017 r. oraz badania okresowe 22 pracowników, tj. 91,7 % stanu osobowego jednostki w dniu kontroli.         

Nie stwierdzono uchybień i nieprawidłowości w powyższym zakresie.

Wszyscy pracownicy zostali dopuszczeni do pracy na podstawie wydanych przez lekarza przeprowadzającego badanie profilaktyczne orzeczeń lekarskich stwierdzających brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku. Kierując na badania pracownika pracodawca informował lekarza o warunkach pracy na danym stanowisku, uwzględniając występujące na stanowisku czynniki niebezpieczne, szkodliwe bądź uciążliwe.

10.Służba bhp

Stan zatrudnienia w dniu kontroli wynosił 24 osoby.Zadania służby bhp w PP 59 wykonywane były przez specjalistów ds. bhp, zatrudnionych w Ośrodku BHP.

Stwierdzono uchybienie: dotyczące nieskutecznego doradztwa ww. w zakresieustalania rodzajów środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego na stanowiskach pracy w PP 59 podczas gdy wg § 2 ust. 1 pkt 13rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy do zakresu działania służby bhp należy doradztwo w zakresie stosowania przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Specjaliści ds. bhp: prowadzili wewnętrzne kontrole stanu bhp, sporządzali coroczne analizy stanu bhp, brali udział w ocenie ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy, podejmowali wspólne działania mające na celu przestrzeganie przepisów i zasad bhp oraz wspierania działań dyrektora przedszkola mających na celu poprawę warunków pracy.

11. Szkolenia w dziedzinie bhp

Kontrolą objęto 22 pracowników (91,7% stanu osobowego jednostki w dniu kontroli).Szkolenia wstępne: instruktaż ogólny przeprowadzali specjaliści z Ośrodka BHP, instruktaż stanowiskowy, przeprowadzał pracodawca. Szkolenia okresowe pracowników przeprowadzane były przez podmioty zewnętrzne uprawnione do przeprowadzania tego typu szkoleń.

W trakcie kontroli stwierdzono, że 6 osób zatrudnionych na stanowiskach robotniczych odbyło wstępne szkolenie w dziedzinie bhp, tj. ogólne i stanowiskowe w jednym dniu roboczym, przekraczając dobowy wymiar czasu pracy pracownika ponieważ wg Załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2004 r. Nr 180, poz. 1860 ze zm.), zw. dalej rozporządzeniem w sprawie szkolenia, wstępny instruktaż ogólny na stanowiskach robotniczych powinien trwać minimum 3 godziny lekcyjne, instruktaż stanowiskowy 8 godzin lekcyjnych. Przekroczenie dobowego wymiaru czasu pracy wymienionych pracowników było niezgodne z art.  2373 §  3 K.p., wg którego  szkolenia, w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy.

Ustalono ponadto, że osoba pracująca w PP 59 od dnia 01.12.2015 r. na stanowiskach: woźnej oddziałowej i pomocy kuchennej, a od dnia 21.12.2018 r. zatrudniona na stanowisku pomocy nauczyciela nie odbyła szkolenia stanowiskowego na tym stanowisku. Powyższe stało w sprzeczności z przepisem art. 2373 § 2 K.p., wg którego pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy. Było to niezgodne również z § 8, § 9 oraz § 10 ust.1 rozporządzenia w sprawie szkolenia, wg których szkolenie wstępne jest przeprowadzane w formie instruktażu (...) i obejmuje m.in. szkolenie wstępne na stanowisku pracy, zwane dalej "instruktażem stanowiskowym". Instruktaż stanowiskowy powinien zapewnić uczestnikom szkolenia zapoznanie się z czynnikami środowiska pracy występującymi na ich stanowiskach pracy i ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą, sposobami ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować te czynniki, oraz metodami bezpiecznego wykonywania pracy na tych stanowiskach. W trakcie kontroli przeprowadzono instruktaż stanowiskowy pracownika na stanowisku pomocy nauczyciela.

Powyższe nieprawidłowości dotyczyły okresu przed dniem 29.10.2019 r. Za powstałe nieprawidłowości odpowiadał ówczesny dyrektor, do zakresu obowiązków którego należało prowadzenie spraw osobowych pracowników. 

Pozostali pracownicy posiadali aktualne szkolenia wstępne i okresowe w dziedzinie bhp.

Zaświadczenia ze szkoleń przechowywane były w aktach osobowych pracowników. Pracownikom, do stałego korzystania udostępniano ponadto szczegółowe instrukcje i wskazówki dotyczące bhp na stanowiskach pracy.

Dyrektor PP 59 posiadał aktualne szkolenie okresowe w dziedzinie bhp dla pracodawców.

III. Uwagi i zalecenia

Przedstawiając powyższe oceny i uwagi, stosownie do § 35 ust. 4 Załącznika Nr 2 do Zarządzenia w sprawie kontroli Prezydent Miasta Szczecin zalecił Dyrektorowi PP 59:

  1. Dostosowanie przepisów wewnętrznych dotyczących zasad przydziału środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego do obowiązujących w tym zakresie przepisów.
  2. Wydanie pracownikom odzieży i obuwia roboczego zgodnie z obowiązującą w jednostce „Tabelą norm przydziału środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego”.
  3. Uporządkowanie i doprowadzenie ciągu komunikacyjnego pomieszczeń piwnicznych do właściwego stanu sanitarno-higienicznego.
  4. Zabezpieczać stosowane czynniki chemiczne przed osobami niepowołanymi i prowadzić bieżący nadzór w zakresie przechowywania czynników chemicznych.
  5. Przeprowadzanie szkoleń wstępnych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w godzinach pracy pracowników.
  6. Niezwłoczne wszczynanie  i prowadzenie postępowań powypadkowych.
  7. Bezwzględne egzekwowanie od specjalisty ds. bhp wykonywania zadań wynikających z rozporządzenia w sprawie tej służby.

udostępnił:
Wydział Kontroli i Audytu Wewnętrznego
wytworzono:
2022/08/18
odpowiedzialny/a:
Andrzej Lejk
wprowadził/a:
Andrzej Lejk
dnia:
2022/08/18 14:05:35
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Andrzej Lejk 2022/08/18 14:05:35 Dodanie informacji o przeprowadzonej kontroli