przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Kontrole przeprowadzone przez WKiAW w 2018 roku

Nr kontroli: WKiAW

Stan bezpieczeństwa i higieny pracy

Przedszkole Publiczne Nr 5, ul. Tomaszowska 5, 71-671 Szczecin

Wyniki kontroli: INFORMACJE - USTALENIA

Wydział Kontroli i Audytu Wewnętrznego Urzędu Miasta Szczecin na przełomie czerwca i lipca 2018 r. przeprowadził kontrolę w Przedszkolu Publicznym Nr 5, ul. Tomaszowska 5, 71-671 Szczecin (zw. dalej PP5).

I. Ocena ogólna kontrolowanej działalności

W wyniku kontroli stwierdzono uchybienia i nieprawidłowości dotyczące:

  • sposobu prowadzenia książki obiektu budowlanego,
  • dopuszczania pracowników do pracy bez wstępnych badań lekarskich,
  • dopuszczania pracowników do pracy bez wstępnych szkoleń w dziedzinie bhp,
  • wyposażania pracowników w środki ochrony indywidualnej, odzież i obuwie robocze.

Nie stwierdzono uchybień w zakresie:

  • realizacji obowiązków wynikających z zewnętrznych kontroli nad warunkami pracy,
  • wykorzystywania podczas pracy maszyn i urządzeń technicznych,
  • stosowania i przechowywania mieszanin niebezpiecznych bądź mieszanin stwarzających zagrożenie,
  • oceny ryzyka zawodowego,
  • wypadków przy pracy,
  • wykonywania zadań przez specjalistę ds. bhp.

II. Oceny cząstkowe

1. Obiekty budowlane i pomieszczenia pracy

PP5 usytuowane jest w jednym budynku, którego właścicielem była Gmina Miasto Szczecin, a zarządcą PP5. Dla budynku prowadzono książkę obiektu budowlanego (zw. dalej Książką).

Stwierdzono nieprawidłowości dotyczące sposobu prowadzenia Książki polegające na braku wpisów dotyczących: wskazania osoby upoważnionej do dokonywania wpisów; wskazania zarządcy obiektu; na planie sytuacyjnym obiektu wskazania miejsc przyłączenia poszczególnych sieci i miejsc ich odcięcia a wg § 5 pkt 1 lit. b, pkt 3oraz pkt 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie książki obiektu budowlanego (zw. dalej książką), wpisy do książki obejmują podstawowe dane identyfikujące obiekt:właściciela, zarządcę - nazwę lub imię i nazwisko; plan sytuacyjny obiektu, z zaznaczonymi granicami nieruchomości, określający również usytuowanie miejsc przyłączenia obiektu do sieci uzbrojenia terenu oraz armatury lub urządzeń przeznaczonych do odcięcia czynnika dostarczanego za pomocą tych sieci, a w szczególności gazu, energii elektrycznej i ciepła

Stwierdzono ponadto, że w części Książki, przeznaczonej do wpisywania protokołów z kontroli przeprowadzanych raz w roku, od grudnia 2013 r. brak było wpisów protokołów z kontroli instalacji gazowej oraz przewodów kominowych. Ustalono natomiast, że część ww. protokołów błędnie była wpisywana do części Książki przeznaczonej dla protokołów z kontroli pięcioletnich.

Powyższe nieprawidłowości wynikały w głównej mierze z koncentracji zadań wykonywanych przez Panią Dyrektor oraz niewystarczającej wiedzy w zakresie prowadzenia książki obiektu budowlanego.

Nie stwierdzono nieprawidłowości bądź uchybień w zakresie prowadzenia kontroli obiektu budowlanego. PP5 zgodnie z obowiązującymi terminami przeprowadzało kontrole obiektu budowlanego w zakresie: stanu technicznego oraz przydatności obiektu do użytkowania; instalacji kominowych; instalacji i urządzeń elektrycznych oraz instalacji odgromowej. Kontrole przeprowadzały osoby posiadające uprawnienia do przeprowadzania kontroli w danym zakresie.

Osoby przeprowadzające kontrole stwierdziły, iż obiekt nadaje się do dalszego użytkowania i nie zagraża życiu i zdrowiu osób w nim przebywających, pomimo konieczności wykonania określonych robót remontowych.

2. Badania z zakresu profilaktycznej ochrony zdrowia nad pracownikami

Przedmiotem kontroli były okresowe badania pracowników świadczących pracę w dniu kontroli oraz wstępne badania osób zatrudnionych po 01.01.2016 r.

Kontrolą objęto 26 osób (100% stanu osobowego jednostki).

Kontrola wykazała, iż osoba zatrudniona na stanowisku woźnej została dopuszczona do pracy bez badań okresowych natomiast pomoc nauczyciela bez wstępnych badań lekarskich ponieważ badaniom została poddana po 9 dniach od dnia podjęcia pracy na wymienionym stanowisku. Dopuszczenie ww. pracownic do pracy bez badań z zakresu profilaktycznej ochrony zdrowia nad pracownikami pozostawało w sprzeczności z art.  229 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (zw. dalej K. p.), wg którego  pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.

Nie wniesiono uwag w stosunku do badań profilaktycznych pozostałych pracowników. Badania były przeprowadzane przez jednostki służby zdrowia uprawnione do przeprowadzania badań z zakresu profilaktycznej ochrony zdrowia nad pracownikami. Pracodawca w skierowaniach na badania określał warunki w jakich danych pracownik wykonuje pracę ze wykazaniem czynników, niebezpiecznych, szkodliwych, bądź uciążliwych na jakie narażony jest pracownik podczas wykonywania pracy.

3. Środki ochrony indywidualnej, odzież i obuwie robocze oraz napoje

Rodzaje wymaganych do stosowania na danym stanowisku pracy, środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego oraz okresy używalności odzieży i obuwia roboczego zostały ustalone w zakładowym Regulaminie pracy. Kontrolą objęto wyposażenie 22 pracowników.

Kontrola wykazała, że nieczytelnie zostały opracowane zasady przydziału odzieży roboczej osobom zatrudnionym na stanowiskach nauczycieli. Według zapisów Regulaminu pracy PP5 pracownicy zatrudnieni na wymienionym stanowisku powinni być wyposażeni w obuwie robocze i dres. Kontrola wykazała natomiast, że 2 nauczycieli nie otrzymało dresów, a wg art.  2379 §  1 K.p. pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy. Błędy ze strony pracodawcy w powyższym zakresie polegały na tym, że w Regulaminie pracy nie doprecyzowano zapisu, iż w dresy wyposaża się nauczycieli opiekujących się grupą przedszkolną „O”. Ustalono jednocześnie, że z powodu braku środków finansowych pracownik zatrudniony na stanowisku konserwatora nie został wyposażony w kombinezon.

Stwierdzono ponadto, że osoba zatrudniona na stanowisku głównego księgowego otrzymywała obuwie robocze, natomiast nie została założona karta ewidencji wyposażenia pracownicy, podczas gdy wg § 8 pkt 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej 
z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji
w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownikapracodawca zakłada i prowadzi odrębnie dla każdego pracownikakartę ewidencyjną przydziału odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej,
a także wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za używanie własnej odzieży i obuwia oraz ich pranie i konserwację.

W stosunku do pozostałych pracowników objętych kontrolą nie stwierdzono uchybień. Pracownicy byli wyposażeni w środki ochrony indywidualnej, odzież i obuwie robocze wymagane do stosowania na danym stanowisku. Pracodawca zapewnił ponadto możliwość prania odzieży roboczej na terenie przedszkola.

Ze względu na wysoką temperaturę na stanowiskach pracy pracodawca udostępnił pracownikom, do stałego korzystania dystrybutory z wodą do picia.

4. Szkolenia w dziedzinie bhp

Szkolenia wstępne: instruktaż ogólny przeprowadzali specjaliści z Ośrodka BHP Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej (zw. dalej OBHP ZCEMiP), instruktaż stanowiskowy przeprowadzała Pani Dyrektor PP5, która legitymowała się aktualnym szkoleniem okresowym w dziedzinie bhp dla pracodawców. Kontrolą objęto 26 osób (100% stanu osobowego jednostki). Na 26 osób objętych kontrolą w stosunku do 3 stwierdzono uchybienia i nieprawidłowości polegające na dopuszczeniu pracowników do pracy bez aktualnych szkoleń w dziedzinie bhp.

Kontrola wykazała, że osoba zatrudniona na stanowisku kucharza wykonywała pracę bez aktualnego szkolenia okresowego w dziedzinie bhp. Ostatnie szkolenie odbyła w styczniu 2015 r. a wg § 15 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r.

w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych przeprowadza się w formie instruktażu, nie rzadziej niż raz na 3 lata. Bez aktualnego szkolenia okresowego została dopuszczona do pracy również Pani Edyta Mądry (nauczyciel), która ostatnie szkolenie odbyła w 2011 r., podczas gdy wg § 15 ust. 2 ww. rozporządzenia szkolenie okresowe pracowników administracyjno - biurowych powinno być przeprowadzane w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego nie rzadziej niż raz na 6 lat.

W stosunku do pracownicy zatrudnionej na stanowisku pomocy nauczyciela stwierdzono nieprawidłowość polegającą na odbyciu przez wymienioną pierwszego szkolenia okresowego w dziedzinie bhp po ponad 12 miesiącach od dnia zatrudnienia a wg § 15 ust. 4 ww. rozporządzenia pierwsze szkolenie okresowe osób zatrudnionych na stanowiskach  robotniczych przeprowadza się w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach.

Wykazano jednocześnie, że osoba zatrudniona na stanowisku pomocy kucharza odbyła szkolenie wstępne ogólne przed nawiązaniem stosunku pracy podczas gdy wg art.  2373 § 3 K.p. szkolenia w dziedzinie bhp odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy.

Pozostali pracownicy jednostki mieli aktualne szkolenia w dziedzinie bhp, wykonane w określonych przepisami terminach.

5.Kontrole zewnętrzne nad warunkami pracy

Kontrole w obszarze nadzoru nad warunkami pracy (od 01.01.2016 r. do dnia kontroli WKiAW) prowadziły: Państwowa Inspekcja Pracy (zw. dalej PIP) oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna (zw. dalej PIS).

Kontrola PIP dotyczyła zagadnień związanych z nawiązywaniem  rozwiązywaniem stosunku pracy oraz zakładowym funduszem socjalnym. Wynikiem kontroli PIP było skierowanie do Dyrektora PP5 wystąpienia zawierającego 3 wnioski. 

Przedmiotem kontroli PIS było sprawdzenie sposobu usunięcia nieprawidłowości i uchybień w zakresie aktualnych wyników pomiarów natężenia oświetlenia elektrycznego na stanowiskach pracy w pomieszczeniach kuchni.

Dyrektor PP5 poinformowała PIP o wykonaniu wszystkich wniosków wynikających z ww. wystąpienia.

W zakresie kontroli PIS przeprowadzono pomiary natężenia oświetlenia elektrycznego na stanowiskach pracy w pomieszczeniach kuchni. Pomiary wykazały, że natężenie oświetlenia spełnia wymagania Polskiej Normy dla danych stanowisk pracy.

6. Maszyny i urządzenia techniczne

Na wyposażeniu PP5 znajdowały się maszyny wykorzystywane podczas prac w kuchni, warsztacie konserwatora oraz maszyny służące do utrzymywania czystości. Nie stwierdzono nieprawidłowości w kontrolowanym obszarze. Pracodawca na bieżąco kontrolował stan techniczny maszyn. Okresowego przeglądu maszyn dokonywała osoba  legitymująca się uprawnieniami elektrycznymi. W miarę posiadanych środków finansowych, zakupywano nowe maszyny, szczególnie na wyposażenie kuchni i zaplecza kuchennego. Pracownikom do stałego korzystania udostępniono instrukcje obsługi maszyn.

7. Czynniki szkodliwe

Niebezpieczne bądź stwarzające zagrożenie mieszaniny chemiczne stosowano do dezynfekcji i utrzymania czystości w obiekcie.Prace z wykorzystaniem ww. czynników wykonywały osoby zatrudnione na stanowiskach woźnych oddziałowych, kucharza i pomocy kuchennej. Nie stwierdzono uchybień w zakresie: prowadzenia dokumentacji dotyczącej stosowania ww. czynników; informowania pracowników o szkodliwym lub niebezpiecznym działaniu mieszanin; sposobie postępowania w razie narażenia na ich szkodliwe działanie; sposobie oznakowania i przechowywania ww. mieszanin. Pracownicy wykonujący prace z użyciem ww. mieszanin wyposażeni byli we właściwe środki ochrony indywidualnej, co potwierdzono przeprowadzając oględziny na stanowiskach pracy.

8. Ocena ryzyka zawodowego

Kompleksowa aktualizacja oceny ryzyka zawodowego została przeprowadzona  w roku 2014. W ocenie brali udział przedstawiciele pracowników oraz specjalista ds. bhp. W dniu kontroli wszyscy pracownicy PP5 byli poinformowani o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami. Nie stwierdzono uchybień w kontrolowanym obszarze. Dokumentacja oceny ryzyka zawodowego zawierała: opis danego stanowiska pracy, w tym: wykonywane zadania; wykorzystywane podczas pracy maszyny (narzędzia); występujące na stanowisku niebezpieczne, szkodliwe i uciążliwe czynniki środowiska pracy; wykazy osób pracujących na danym stanowisku; datę przeprowadzonej oceny oraz osoby dokonujące oceny. W dokumentacji znajdowały się także potwierdzenia pracowników o zapoznaniu się z ryzykiem oraz zasadami ochrony przed zagrożeniami.

9. Wypadki przy pracy i choroby zawodowe

W okresie objętym kontrolą w PP5 nie zarejestrowano wypadków przy pracy, chorób zawodowych bądź podejrzeń o tego typu choroby.

10. Służba bhp

Zadania służby bhp, na podstawie umowy cywilnoprawnej, zawartej pomiędzy PP5 a ZCEMiP, wykonywała osoba posiadająca uprawnienia  specjalisty ds. bhp, która była zatrudniona w Ośrodku BHP ZCEMiP. Nie wniesiono zastrzeżeń do wykonywania zadań służby bhp.  Specjalista ds. bhp współpracował ściśle z dyrektorem PP5 prowadząc czynne doradztwo w zakresie przestrzegania przepisów i zasad bhp, przedstawiał pracodawcy coroczne analizy stanu bhp, współuczestniczył w wewnętrznych kontrolach stanu bhp, wniósł istotny wkład do oceny ryzyka zawodowego, współuczestniczył w tworzeniu wewnętrznych przepisów i zasad z zakresu bhp.

  III. Uwagi i zalecenia

Prezydent Miasta Szczecin zalecił Dyrektorowi PP5:

  1. Uzupełnienie wpisów w książce obiektu budowlanego oraz prowadzenie książki zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  2. Bezzwłoczne skierowanie pracownicy na okresowe badania lekarskie.
  3. Niedopuszczanie pracowników do pracy bez aktualnych badań z zakresu profilaktycznej ochrony zdrowia nad pracownikami.
  4. Bezzwłoczne skierowanie pracownic na okresowe szkolenie w dziedzinie bhp.
  5. Odbywanie przez pracowników pierwszych szkoleń okresowych w obowiązujących terminach.
  6. Odbywanie szkoleń w dziedzinie bhp w godzinach pracy pracowników.

udostępnił:
Wydział Kontroli i Audytu Wewnętrznego
wytworzono:
2018/09/18
odpowiedzialny/a:
Andrzej Lejk
wprowadził/a:
Andrzej Lejk
dnia:
2018/09/18 10:12:15
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Andrzej Lejk 2018/09/18 10:12:15 Dodanie informacji o przeprowadzonej kontroli
Andrzej Lejk 2018/09/18 10:11:43 Dodanie informacji o przeprowadzonej kontroli