Społeczna Rada Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt
PROTOKÓŁ NR 13 z 21.11.2007r.
PROTOKÓŁ NR 13
z posiedzenia Społecznej Rady Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie
w dniu 21.11.2007r.
I. Rozpoczęcie spotkania: godzina 12.00
II. Temat posiedzenia:
- wrażliwość dzieci pod kątem wizyt edukacyjnych w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt,
- zaangażowanie gabinetów weterynaryjnych w rejestrację i czipowanie psów,
- sprawy różne, wolne wnioski
III. W spotkaniu udział wzięli:
- Dariusz Matejski – Przewodniczący Społecznej rady – Z-ca Dyrektora WGKiOŚ
- Michał Górski – WGKiOŚ UM
- Leonard Gugała – Zachodniopomorska Izba Lekarsko-Weterynaryjna ZIL-W
- Anna Kiepas-Kokot – Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami O/Szczecin TOZ
- Wioletta Nowak – Związek Kynologiczny w Polsce ZK
- Teresa Pietkiewicz – ZTZ
- Maria Płatek - LOP
- Joanna Wojtal – Straż Miejska
- Agnieszka Markiewicz – Straż Miejska
- Katarzyna Hermanowicz – ZUK – Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt
- Elżbieta Kseniak – ZUK
- Marek Kubica – Zachodniopomorska Izba Lekarsko-Wtererynaryjna w Szczecinku
- Stanisław Pacławski – Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny w Szczecinie
- Elżbieta Grodzicka-Stawicka – psycholog Gimnazjum Katolickie
IV. Przebieg spotkania:
1. Przedstawicielka LOP, pani Maria Płatek, przedstawiła koncepcję konkursu skierowanego do szkół i przedszkoli. Konkurs miałby polegać na wykonaniu prac plastycznych na temat „Zanim weźmiesz zwierzę pomyśl…”. Organizacją konkursu zajmie się pomysłodawca - Liga Ochrony Przyrody. Przewidywane są nagrody dla zwycięzców najciekawszych prac. W tym celu należy poszukać sponsorów.
2. Na temat wrażliwości dzieci pod kątem wizyt edukacyjnych dzieci w schronisku wypowiadała się psycholog mgr Elżbieta Grodzicka-Stawicka. Stwierdziła, że wycieczki do schroniska uwrażliwiają dzieci, na ogół wpływają odpowiednio na ich psychikę, ale muszą polegać na zasadzie dobrowolności. W przypadku wizyt zbiorowych nauczyciel powinien zostać poinformowany przez pracownika schroniska, o tym jak będzie wyglądała wizyta i jakie grupy wiekowe mogą w niej uczestniczyć; nauczyciel powinien uzyskać zgodę rodziców na zabranie dziecka do Schroniska. Dzieci w wieku przedszkolnym nie powinny odwiedzać Schroniska. Bardzo ważne jest uświadomienie dzieci, jaki jest cel wizyty w schronisku. Może to być np. zbiórka żywności lub wybór psa do „wirtualnej” adopcji przez klasę.
3. Na posiedzenie Rady zaproszono pana Marka Kubicę z Zachodniopomorskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej w Szczecinku i pana Stanisława Pacławskiego z Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego w Szczecinie. Celem ich wizyty było wspólne zastanowienie się, w jaki sposób zmobilizować gabinety weterynaryjne do przeprowadzania zabiegów czipowania. Do chwili obecnej do Zakładu Usług Komunalnych wpływa niewielka liczba formularzy zarejestrowanych i zaczipowanych psów. Poza tym gabinety weterynaryjne nie rozliczają się terminowo z mikroprocesorów, mimo wielokrotnych monitów. Zerwanie umowy z gabinetem wet. nie jest rozwiązaniem, ponieważ zabieg czipowania powinien być możliwy w każdym gabinecie na terenie miasta Szczecina. Zaproszeni goście stwierdzili, że rozwiązaniem może być zwiększenie weterynarzom stawki opłaty za usługę czipowania lub zapis w uchwale wyznaczający właścicielowi określony czasookres na bezpłatne zaczipowania psa. Po upływie wyznaczonego terminu koszty czipa i zabiegu musiałby pokryć właściciel psa.
4. Debatujący rozważali również, w jaki sposób ułatwić pracę Straży Miejskiej. Przedstawicielka TOZ pani Anna Kiepas-Kokot zaproponowała, aby nie czekać na zmodyfikowaną bazę danych zarejestrowanych psów, lecz udostępnić istniejącą Dyżurnemu Technicznemu Miasta. W sytuacji zaczipowanego psa z interwencji strażnicy mogliby szybko uzyskać informacje o właścicielu czworonoga, co pozwoliłoby na odwiezienie psa właścicielowi i natychmiastowe wyciągnięcie konsekwencji.
Problemem jest również brak odpowiedniego przeszkolenia pracowników Straży Miejskiej, brak profesjonalnego sprzętu podczas interwencji oraz zbyt mała ilość czytników mikroprocesorów.
Rada ustaliła, że należy to szczegółowo rozważyć, wystosować pismo do Zakładu Usług Komunalnych dot. udostępnienia bazy danych ewidencjonowanych psów oraz wyposażyć patrole Straży Miejskiej w dodatkowe czytniki w ilości 20 szt.
5. Na zakończenie zastanawiano się nad zmianami w uchwale RM, który mówiłby o konsekwencjach dla właściciela nieoznakowania psa w wyznaczonym terminie. Ustalono, że należy zastanowić się nad wstępnym projektem nowego przepisu i przedstawić go Radzie Miasta do uchwalenia.
Na tym spotkanie zakończono
Kolejny termin spotkania członków wyznaczono na 12.12.2007r. godz. 12.00
- udostępnił:
- Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Śrdowiska
- wytworzono:
- 2008/04/21
- odpowiedzialny/a:
- Dariusz Matejski
- wprowadził/a:
- Michał Górski
- dnia:
- 2008/04/21 11:22:34
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Michał Górski | 2008/04/21 11:22:34 | nowa pozycja |