Statystyka dostępu

Ilość wizyt: 73248205

Aktualna strona: 7384

Wydrukowano: 590

Ewidencja pomników, akcentów rzeźbiarskich, tablic i miejsc pamięci

Nazwa:Pomnik Sławy Armii Radzieckiej
Autor:brak danych
Rok powstania:1945
Materiał:beton, żelbeton,granit
Wymiary:wys. 300cm, cokół 470x170cm
Opis lokalizacji:u zbiegu ulic Wł.Nehringa i Szosa Polska

Napis na tablicy granitowej : PAMIĘCI TYCH KTÓRZY ZDOBYWALI SZCZECIN W KWIETNIU 1945R./ MIESZKAŃCY POLSKIEGO SZCZECINA

Encyklopedia Szczecina, Suplement 1, Szczecin 2003r.str.195 (autor hasła :Antoni Adamczak)

MIASTO SZCZECIN - droga powiatowa 5183Z
Stan zachowania:pomnik uszkodzony i zniszczony w znacznym stopniu

Pomnik Sławy Armii Radzieckiej usytuowany przy zbiegu ulic : Władysława Nehringa i Szosa Polska powstał w 1945r. Ma formę  antycznej świątyni greckiej z czterema kolumnami ustawionymi na podwyższonym cokole, która mieści  tablicę pamiątkową. W 1975r. został wykonany metalowy ekran ozdobiony motywami sierpa i młota oraz pięcioramienną gwiazdą. W 1995r. pomnik był odnowiony , wymieniono pierwotną tablicę z 1945 roku z tekstem  w języku rosyjskim ( napis cyrylicą : sława russkomu orużju) na nową z napisem w języku polskim : Pamięci tych, którzy zdobywali Szczecin w kwietniu 1945. Mieszkańcy polskiego Szczecina. Pomnik upamiętnia zdobycie północnych rejonów Szczecina przez 2 Armię Uderzeniową i 2 Front Białoruski.  W opinii prof. dr hab. Tadeusza Białeckiego, historyka,  redaktora naczelnego Encyklopedii  Szczecina,  obecny napis nie oddaje w pełni prawdy historycznej i jest zbyt ogólny.    

Data i nr rejestru WKZ:BRAK

Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej - Nr ewidencyjny WKOPWiM 16 / karta założona przez Alicję Gerlach Jóseficz 12 lipca 1995r. neg. nr 48, 49 BDZ, Szczecin.

 

Pomnik jest w złym stanie technicznym,  potwierdza to ekspertyza wykonana na zlecenie Miasta przez firmę Kosztorysowanie, Nadzory Budowlane Józef Kucharczyk. W bardzo złym stanie jest płyta żelbetowa stropodachu z betonowym gzymsem, betonowe bazy - obramowania wokół żelbetowych kolumn, granitowe okładziny cokołu, betonowe schody obłożone lastrykiem. Obok zniszczeń wynikających ze szkodliwego działania warunków atmosferycznych  - dodatkowo pomnik uległ uszkodzeniu  na  skutek wypadku (samochód zatrzymał się na schodach pomnika). W stosunkowo dobrym stanie jest granitowa tablica z napisem w języku polskim umieszczona na płycie pomnika oraz żelbetonowe kolumny, a także metalowa kratownica z symbolami sierpa, młota i pięcioramiennej gwiazdy.

 Z informacji zawartych w dokumentacji Biura Dokumentacji Zabytków wynika, że obiekt był zmieniany w 1975 roku i 1995 r. W 1995 r. zmieniono treśc tablicy - napis w języku rosyjskim ozdobiony gwiazdą zmieniono na tablicę z napisem w języku polskim.
 
© Urząd Miasta Szczecin link zewnętrzny Wszelkie prawa zastrzeżone Kontakt. Pl. Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin