przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Nagroda Artystyczna Miasta Szczecin

2001 r.

Nagrode Artystyczną Miasta Szczecina w 2001 roku otrzymali:

Leszek Żebrowski - jest malarzem, grafikiem, scenarzystą i plakacistą. Urodził się w 1950 roku w Szczecinie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Projektowania Graficznego. Zaprojektował ponad 200 plakatów, a jego rysunki i obrazy brały udział w ponad 200 wystawach w kraju i za granicą – między innymi w Paryżu, Bostonie, Toyamie, Sarajewie, Berlinie, Warszawie i Krakowie. W rysunkach, najczęściej wykonywanych techniką areografu, a w szczególności w portretach stara się, nawiązując do Witkacego, oddać za pomocą deformacji psychikę portretowanego. Należy do nurtu portretowego w plakacie polskim. Jest adiunktem w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie.
Laureat wielu nagród i wyróżnień, w tym I nagrody na Międzynarodowym Triennale Plakatu w Mons w Belgii.

 

Ryszard Leoszewski - urodził się w Szczecinie w 1957 roku. Jest kompozytorem, piosenkarzem, autorem tekstów, twórcą audycji radiowych i telewizyjnych. Ukończył studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej ze specjalnością nauczanie początkowe.
W 1978 roku założył zespół „Sklep z Ptasimi Piórami”, wielokrotnie nagradzany na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Do tej pory grupa należy do czołówki wykonawców nurtu piosenki poetyckiej i autorskiej. Na płycie „Gitarą i piórem” wydanej w 2001 roku przez Program III Polskiego Radia wśród 20 utworów uznanych za najważniejsze w końcu XX wieku, znalazła się pieśń „Ochroń nas Boże” z muzyką Ryszarda Leoszewskiego.
Od początku swojej artystycznej działalności związany jest także z teatrem. Był twórcą muzyki do spektakli Teatru „Studio Zet”, Teatru Kana i Szczecińskiego Teatru Pantomimy.

W 1987 roku tworzy Dziecięcą Grupę Wokalną „Arfik” – zespół unikalny, oparty na naturalnej ekspresji dzieci zarówno w sferze muzycznej, jak i słownej. To jeden z najlepszych i najbardziej znanych zespołów dziecięcych w kraju. Widowiska muzyczne „Arfika” były prezentowane i nagradzane w wielu miastach w Polsce, w Niemczech, Norwegii, Danii i na Łotwie. Ponad 60 utworów, w większości kompozycji założyciela zespołu, utrwalono na 6 płytach i kilkudziesięciu kasetach. Są one popularyzowane przez stacje telewizyjne i radiowe w Polsce i na świecie.

udostępnił:
Wydział Kultury i Dziedzictwa Kulturowego
wytworzono:
2006/11/21
odpowiedzialny/a:
Katarzyna Stoma
wprowadził/a:
Katarzyna Ładniak
dnia:
2006/11/21 12:43:51
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Ładniak 2006/11/21 12:43:51 aktualizacja