Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Nagroda Artystyczna Miasta Szczecin

2009 r.

Nagrodę Artystyczną Miasta Szczecin za 2009 rok otrzymali:

ANNA WOJSZNIS

Urodzona w 1947 roku w Stargardzie Szczecińskim. Ukończyła z wyróżnieniem w 1972 r. studia na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Gdańsku, w specjalizacji projektowania okrętów i form przemysłowych. Po studiach rozpoczęła pracę w Stoczni Szczecińskiej, projektując przez wiele lat statki, które traktowała jak rzeźby – formy przestrzenne.
Twórczość malarską rozpoczęła od portretów, ale szybko nadała jej głębszy sens – problematyki ekologicznej, zagrożeń globu, miejsca człowieka w społeczeństwie. Malarstwo Anny Wojsznis jest narracją polityczno-społeczną, artystycznym komentarzem rzeczywistości. Artystka jest nią zaabsorbowana i zaintrygowana, odnosi się do niej aktywnie, krytycznie i z niezwykłą energią. Anna Wojsznis tworzy prace w cyklach-przypowieściach, intencją ich powstawania jest treść, a nie malarstwo jako takie. Jest autorką m.in. cyklu 111 obrazów pt. „Znaki zapytania”, rozpoczętego w proteście przeciwko wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego, cyklu kontynuowanego do chwili obecnej. Prace malarki znajdują się w kolekcjach państwowych i prywatnych, m.in. cztery obrazy z cyklu „Znaki zapytania” zakupiła do regionalnej kolekcji Zachęta Sztuki Współczesnej w Szczecinie w ramach programu kultury „Znaki czasu”. W 2002 r. artystka otrzymała wyróżnienie na XIX Festiwalu Malarstwa Współczesnego.

Wystawy indywidualne:
1988 - Brama Królewska, BWA Szczecin
1989 - Centrum Kultury, Stargard Szczeciński, BWA Szczecin
1990 – Brama Królewska, BWA Szczecin

Udział w wystawach zbiorowych:
1989 - „Konik Morski”, BWA Szczecin
1990 - Galeria „U Matlaka”, Kamień Pomorski
1990 - XV Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, BWA Szczecin
1990 - „Konik Morski”, BWA Szczecin
1991 - „Konik Morski“, BWA Słupsk
1992 - Salon Jesienny, BWA Szczecin
1992 - Wystawa pięciu twórców, Klub 13 Muz, Szczecin


KRZYSZTOF KED OLSZEWSKI

Urodzony w 1970 roku w Kartuzach. Absolwent Wydziału Komunikacji Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Studia magisterskie zrealizował na Wydziale Operatorskim kierunku Fotografii w PWSFTViT w Łodzi. Laureat stypendiów artystycznych Miasta Szczecin (2004, 2005), ASP w Poznaniu (2004) oraz PWSFTViT (2005, 2006). Wykładowca w Szkołach Artystycznych Top-Ar w Szczecinie. Kurator Miejskiej Galerii Sztuki 13 Muz w Szczecinie. Zastępca dyrektora DK Klub 13 Muz w Szczecinie. Fotoedytor kwartalnika literacko-filozoficznego „fo-pa”. Pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej „inSPIRACJE”.
Artysta wizualny oraz twórca fotoinstalacji, uważany wśród artystów młodego pokolenia za największą indywidualność, realizujący projekty z pogranicza wideo, fotografii, instalacji i happeningu. W swoich pracach i działaniach artystycznych dotyka tematów społecznych, istotnych dla społeczeństwa, zachowując jednocześnie wyjątkową wrażliwość estetyczną i wizualną – m.in. problemy sacrum – profanum, anoreksji, bulimii, tożsamości miejsc. Autor głośnej wystawy fotograficzno-wizualnej „made in poland”, prezentowanej m.in. podczas Expo 2008 w Saragossie. Współtwórca największego zjawiska sztuki wizualnej w Polsce, połączonego z towarzyszącymi mu kampaniami społecznymi – Festiwalu „inSPIRACJE”. Twórca Festiwalu Fotografii Kreacyjnej, realizowanego w latach 2005 – 2009 wspólnie z Książnicą Pomorską. Pomysłodawca i realizator od 5 lat projektu fotograficznego Galeria Bezdomna, w którym mieszkańcy Szczecina prezentują swoje prywatne zdjęcia w opuszczonych mieszkaniach czy w obiektach poindustrialnych. Autor wielu akcji happeningowych i performers w przestrzeni miejskiej, reaktywujących na nowo historyczne chwile i miejsca miasta, zwracających uwagę mieszkańców na ważkie aspekty Szczecina. Artysta, kreator kultury, wykładowca sztuki, realizujący swoje idee artystyczne w powiązaniu ze Szczecinem – miastem, które wybrał do życia i twórczości.

Wystawy indywidualne i wybrane wystawy zbiorowe:
2002 – Galeria na Zamku, wystawa zbiorowa – „Akt i portrety”, Płoty
Cafe Galerya, wystawa indywidualna – „gdy spadają Anioły”, Szczecin
Międzynarodowe Targi Obrazu „Polfoto”, wystawa zbiorowa – „Inspiracje”, Międzyzdroje
Cafe Galerya, wystawa zbiorowa – „Akt i portret”, Szczecin
Galeria w Strzelcach, wystawa indywidualna – „Fotografia kreacyjna”, Strzelce Krajeńskie
2003 – Miesiąc Fotografii w Krakowie, wystawa zbiorowa ASP, Kraków
Galeria P.M. Bohuna w Liptowskim Mikulasu, pofestiwalowa wystawa zbiorowa – Liptowski Mikulas, Słowacja
2004 – III Międzynarodowy Festiwal Fotografii – „Przestrzeń Wyobraźni”, Łódź
IX Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Popradzie, wystawa indywidualna – „Przestrzeń Wyobraźni”, Poprad, Słowacja
2005 – CSW „InnerSpace”, „Przypadek Szczególny”, Poznań
Miejsce Sztuki OFFicyna, „Przypadek Szczególny”, Szczecin
Galeria pod Piramidą Książnica Pomorska, wystawa indywidualna – „Przestrzeń Wyobraźni”, Szczecin
Brama Jazz Cafe, wystawa indywidualna – „Projekt 33-22”, Szczecin
Książnica Pomorska, wystawa indywidualna – „the little sky”, Szczecin
Galeria PaCamera, wystawa indywidualna – „gdy spadają Anioły”, Suwałki
Galerie automatique, akcja międzynarodowa – Szczecin, Strasburg, Berlin
2006 – V Międzynarodowy Festiwal Fotografii – „made in poland”,Łódź
II Międzynarodowy Festiwal Fotografii Kreacyjnej w Szczecinie, Zamek Książąt Pomorskich Galeria Gotycka, wystawa indywidualna – „made in poland”, Szczecin
2007 – Muzeum Narodowe, wystawa indywidualna – „WYSTAW(k)A”, Szczecin
Polsko-Niemiecki Festiwal Sztuki, wystawa indywidualna – „Pomniki Przyrody”, Bad Freienwalde, Niemcy
3. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej „inSPIRACJE”/memories, Galeria 13 Muz, wystawa indywidualna – „Pomniki Przyrody, Szczecin
2008 – RE-DESIGN, Wunderbare Produkt-um-Gestaltun, wystawa zbiorowa – Berlin,Niemcy
Wspólna realizacja wraz z Fundacją Akademia Muzyki Dawnej projektu: Lentz ReAktywacja / Epizod I / Bach i Wideo-art – Szczecin
Polsko-Niemiecki Festiwal Sztuki, wystawa indywidualna – „Podniesienie”, Bad Freienwalde, Niemcy
Expo 2008, wystawa indywidualna – „made in Poland”, Saragossa, Hiszpania
4. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej „inSPIRACJE”/sacrum-profanum, działania w przestrzeni miejskiej, Szczecin
Galeria FF, wystawa indywidualna – „WYSTAW(k)A”, Łódź
2009 – „Podniesienie 2” – realizacja filmu w ramach cyklu 13sphere, Szczecin
5. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej „inSPIRACJE”/space, wystawa indywidualna – „Podniesienie”, Willa Lentza, Szczecin

NAGRODA HONOROWA PREZYDENTA MIASTA SZCZECIN
(przyznana za wybitne osiągnięcia kompozytorskie i pedagogiczne)

Prof. MAREK JASIŃSKI

Kompozytor i pedagog. Urodzony 10 września 1949 r. w Stargardzie Szczecińskim. W 1974 ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Wychowania Muzycznego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Tam też w tym samym roku podjął studia na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury w klasie Andrzeja Koszewskiego, które ukończył w 1979. Wiedzę swoją uzupełniał podczas organizowanego przez Międzynarodową Radę Muzyczną UNESCO Międzynarodowego Kursu Kompozytorskiego w Borovec w Bułgarii (1983 i 1987) oraz dwusemestralnego Podyplomowego Studium Doskonalenia Pedagogicznego (1987). Po ukończeniu studiów w 1979 rozpoczął pracę w szczecińskiej filii Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 1995 został zatrudniony w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie prowadził wykłady z kompozycji, kontrapunktu i instrumentacji. Od 1999 do 2005 sprawował jednocześnie funkcję dziekana Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki bydgoskiej uczelni. W 1999 uzyskał tytuł profesora.
Kompozycje Marka Jasińskiego prezentowane były w większości krajów europejskich oraz w Argentynie, Australii, Izraelu, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, a Polsce m.in. podczas "Warszawskiej Jesieni", "Poznańskiej Wiosny Muzycznej", Młodej Muzyki Polskiej w Szczecinie, "Musica Polonica Nova" we Wrocławiu, "Gaude Mater" w Częstochowie, Międzynarodowego Festiwalu im. Witolda Lutosławskiego w Szczecinie. Był laureatem wielu nagród, m.in. w 1981 otrzymał II nagrodę, a w 1984 - III nagrodę na Konkursie Kompozytorskim im. Stanisława Wiechowicza, w 1984 - I i II nagrodę na Konkursie Episkopatu Polski, w 1987 - II nagrodę na Konkursie Kompozytorskim w Tours we Francji, w 1988 - III nagrodę na Konkursie Śląskiej Trybuny Kompozytorów, w 1996 - I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Gdańsku. Został również uhonorowany m.in. Nagrodą Województwa Zachodniopomorskiego (1989), Nagrodą Artystyczną Miasta Szczecina (1997), Nagrodą Rektora I stopnia Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (2000), Nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2000), Nagrodą św. Brata Alberta za twórczość sakralną (2007), Nagrodą Zachodniopomorski Nobel (2008).


Ważniejsze kompozycje:
• "Passacaglia" na organy (1977)
• "Wakacyjne miasto" na chór dziecięcy (1977)
• "Tryptyk liryczny" na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (1979)
• "Nad Bałtykiem" na chór mieszany (1979)
• "Warszawa" na chór dziecięcy (1979)
• "W rybackim porcie" na chór mieszany (1979)
• "Połów na Bałtyku" na chór mieszany (1979)
• "Nike" na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (1980)
• "Agitato-Cantabile" na chór mieszany a cappella (1981)
• "Mały poemat" na chór mieszany (1981)
• "Trzy humoreski" na flet i fortepian (1981)
• "Trzy pieśni" na chór dziecięcy (1981)
• "Piosenka Warszawy" na chór mieszany (1981)
• "Voce mea ad Dominum clamavi" na solistów i chór mieszany (1981-82)
• "De profundis" na orkiestrę symfoniczną (1982)
• "Epizody" na instrumenty dęte blaszane (1982)
• "Lamentationes" na chór mieszany (1982)
• "Preludia symfoniczne" na orkiestrę (1982)
• "Trzy preludia" na fagot i fortepian (1982)
• "Szkice taneczne" na flet, 3 trąbki, saksofon tenorowy i 2 fortepiany (1982)
• "Trzy utwory w dawnym stylu" na flet, 2 trąbki, saksofon tenorowy i fortepian (1982)
• "Modlitwa wieczorna" na chór żeński (1982)
• "Tryptyk liryczny" na chór mieszany (1982)
• "Musica sacra" na chór mieszany (1983)
• "Tu es Petrus" na chór mieszany (1983)
• "Impresje" na flet, klawesyn i wibrafon (1984)
• "Voce mea ad Dominem clamavi" na chór i orkiestrę (1985)
• "Epinikion" na chór mieszany i orkiestrę (1985)
• "Fantasia et fuga" na organy (1985)
• "Ave Maria" na chór mieszany (1986)
• "Kyrie" na chór mieszany (1987)
• "Laudate Dominum" na chór mieszany i wielką orkiestrę symfoniczną (1987)
• "Muzyka jesienna" na kameralną orkiestrę smyczkową (1988)
• "Requiem" na chór chłopięcy, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (1989)
• "Concertino" na fortepian i orkiestrę (1989)
• "Missa brevis" na chór dziecięcy i organy (1990)
• "Missa brevis" na chór dziecięcy (lub chór żeński) (1990)
• "Ave Maria II" na chór mieszany (1990)
• "Antyfony mariańskie" na chór mieszany (1991)
• "Concerto semplice" na fortepian i orkiestrę (1991)
• "In terra pax" na chór mieszany (1991)
• "Dona nobis pacem" na chór mieszany (1993)
• "Psalm 100" na chór mieszany (1994)
• "Da pacem Domine" na alt, baryton, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (1994-95)
• "Psalm 150" [wersja I] na chór (1995)
• "Psalm 150" [wersja II] na chór i orkiestrę (1997)
• "Carl Loewe in memoriam" na organy (1997)
• "Kammermusik" na flet, wibrafon i klawesyn (1999)
• "Laudes" na chór mieszany (2001)
• "Jubilate Deo" na chór mieszany i orkiestrę (2001)
• "Cantate Domino canticum novum" na chór mieszany (2001)
• "Ad Iuventatem" na sopran solo, chór mieszany i wielką orkiestrę symfoniczną (2001)
• "Canticum Sapientiale Mariae" na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (2005)
• Symfonia "In principio" na baryton, chór i orkiestrę (2005)
• "Miserere" na chór mieszany (2006)
Marek Jasiński był – cytując słowa prof. Bohdana Boguszewskiego - znakomitym twórcą, nadzwyczaj lubianym, cenionym i popularnym, a przede wszystkim dobrym, wrażliwym, życzliwym ludziom i światu człowiekiem i profesorem. Stanął obok najwybitniejszych kompozytorów, dzięki którym szczecińska kultura zyskała szerokie uznanie i stała się rozpoznawalna w kraju i za granicą. Jego nieśmiertelna muzyka pozostanie w naszych sercach i wdzięcznej pamięci, a w nowych szatach wybitnych i odkrywczych interpretacji będzie nadal żyła na scenach największych i najbardziej renomowanych sal koncertowych. Z In terra pax, Beatus vir, Psalmem 150, Muzyką Jesienną, Carl Loewe in memoriam, Elegią na smyczki i Cantus festivus nie rozstaniemy się, dopóki muzyka będzie wykonywana na świecie, który Marek Jasiński tak bardzo ukochał i tak głęboko rozumiał.
 

udostępnił: Wydział Kultury i Ochrony Zabytków, wytworzono: 2010/03/22, odpowiedzialny/a: Agata Stankiewicz, wprowadził/a: Ramona Czopko-Michnik, dnia: 2010/03/22 10:39:30
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ramona Czopko-Michnik 2010/03/22 10:39:30 modyfikacja wartości
Ramona Czopko-Michnik 2010/03/22 10:37:41 nowa pozycja