Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Nagroda Artystyczna Miasta Szczecin

1992 r.

Jan Banucha

Urodził się w 1935 r. w Warszawie. Tam też ukończył w roku 1957 studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych. Do Szczecina trafił w 1968 r. Jego pasją, prócz malarstwa, stała się scenografia. Debiutował w tej roli u Zygmunta Hübnera w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, realizując scenogragię do "Nosorożca" Eugene Ionesco. Swoją pierwszą "szczecińską" scenografię przygotował do "Niemców" Leona Kruczkowskiego zaraz potem była pamiętna scenografia do "Don Juana" Moilera w reżyserii Józefa Grudy, wystawianego w 1970 r. w (jeszcze wtedy) Teatrze Darmatycznym w Szczecinie. Od tego czasu już kilkadziesiąt scenografii zaprojektował wyłącznie na użytek teatrów ze Szczecina. Wielokrotnie zbierał laury na festiwalach teatralnych za swoje prace scenograficzne. Typowa jest dla nich oszczędność, prostota budowania przestrzeni, pewna "metafizyczna asceza" kształtowanego pejzażu. W roku 1993 w Galerii Południowej Zamku Książąt Pomorskich odbyła się wystawa prac malarskich Jana Banuchy (wspólnie z Michałem Biernackim). Prezentowane wówczas obrazy odrzucały - jak sam to scharakteryzował - wszelki zgiełk, ilustracyjność, znaczenia poboczne po to, by określić malarsko rzeczy najprostsze - szary pejzaż, niebo, ziemię, chmury.

 

Jan Szyrocki

Urodził się w 1931 r. pod Gliwicami na Śląsku. Założyciel , dyrygent, dyrektor artystyczny Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej, istniejącego od 1952 r. Prosesor zwyczajny filii poznańskiej Akademii Muzycznej w Szczecinie. Był współzałożycielem, dyrygentem i kierownikiem muzycznym Szczecińskiego Chóru chłopięcego "Słowiki", dziewczęcego zespołu kameralnego "Berżeretki", współinicjował powołanie Chóru Politechniki Szczecińskiej "Collegium Maiorum" oraz Chóru Dziecięcego "Don-Diri-Don". Od 1965 r. pełnił funkcję prezesa Szczecińskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. W swej artystycznej karierze dyrygował wieloma znakomitymi orkiestrami, jak np. : "Sinofia Varsovia" czy orkiestra henry'ego Purcella. Jan Szyrocki jest także kompozytorem, cenionym autorem muzyki do przesdstawień teatralnych. W sposobie prowadzenia koncertów wyróznia się nieprzeciętna sugestywność interpretacji, precyzja wykonania oraz nowatorstwo ujęcia muzycznej materii.

 

udostępnił: Wydział Kultury i Dziedzictwa Kulturowego, wytworzono: 2006/04/18, odpowiedzialny/a: Katarzyna Stoma, wprowadził/a: Katarzyna Ładniak, dnia: 2006/04/18 14:05:35
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Ładniak 2006/04/18 14:05:35 nowa pozycja