Nagroda Artystyczna Miasta Szczecin
2021 rok
Nagroda Artystyczna Miasta Szczecin za całokształt działalności artystycznej
PROF. DR HAB. RYSZARD HANDKE,
Dyrygent, Rektor Senior Akademii Sztuki w Szczecinie, nauczyciel akademicki
Z chóralistyką związany od 1969 roku. Po studiach, gdzie dyrygenturę studiował w klasie prof. Stefana Stuligrosza w akademii Muzycznej w Poznaniu, wrócił do Szczecina i objął kierownictwo artystyczne Chóru PUM, który prowadzi do dzisiaj. W maju 2022 roku odbyły się w Szczecinie uroczystości związane z 50-leciem Chóru Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, podczas których Profesor Ryszard Handke został odznaczony Medalem Państwowym „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”. Pod jego dyrekcją zespół prezentował się na estradach krajowych i zagranicznych, biorąc udział w kilkudziesięciu festiwalach i konkursach, wielokrotnie zdobywając tytuły: Grand Prix oraz wyróżnienia, srebrne i złote dyplomy.
Karierę zaczynał jako instruktor w Szczecińskim Chórze Chłopięcym Słowiki pod dyrekcją prof. Jana Szyrockiego; współpracował także w tym czasie z Chórem Akademickim Politechniki Szczecińskiej i wspomnianym Chórem Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. W latach 1982-1984 był kierownikiem muzycznym Teatru Współczesnego podejmując się również kierownictwa muzycznego spektakli w teatrze Polskim i Tetrze Lalek Pleciuga. Od 1986 roku do 1996 pełnił funkcję dyrygenta i chórmistrza ówczesnej Opery i Operetki w Szczecinie. Od 1996 roku przez dziesięć lat pełnił funkcję prorektora ds. Szczecińskiej Filii Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 2010 roku został powołany przez Ministra Kultury na stanowisko pierwszego rektora Akademii Sztuki, którą kierował przez sześć lat. Jest założycielem i dyrygentem działającego od 25 lat Chóru Okręgowej Izby Lekarskiej „Remedium”, a także Chóru Męskiego „Słowiki 60 im. Prof. Jana Szyrockiego”. Jako dyrygent prowadził wykonania największych dzieł muzyki wokalnej i wokalno-instrumentalnej, koncertując w Polsce i w większości krajów Europy, a także w Izraelu, Meksyku i USA. Przez lata współpracował z Polskim Związkiem Chórów i Orkiestr będąc członkiem rad artystycznych festiwali i konkursów muzycznych. Był członkiem Prezydenckiej Rady Kultury.
Nagroda Artystyczna Miasta Szczecin za istotne osiągnięcie artystyczne w 2021 roku
ZESPÓŁ AKTORSKI TEATRU KANA Bibianna Chimiak, Karolina Sabat, Dariusz Mikuła, Piotr Starzyński
Aktorzy tworzą zespół Teatru KANA, założonego przez Zygmunta Duczyńskiego, istniejącego od 1979 roku i należącego do grona najważniejszych polskich teatrów alternatywnych.
W listopadzie 2021r. w Mediolanie, międzynarodowe jury przyznało Teatrowi Kana i spektaklowi „Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu” Grand Prix, w ramach XII edycji Międzynarodowej Nagrody „Teatr Nagi” im. Teresy Pomodoro. To ogromne wyróżnienie, które nigdy wcześniej nie trafiło w ręce polskich twórców. Tym większe, że w tym roku o Pierwszą Nagrodę starały się zespoły z Grecji, Hong-Kongu, Iranu, Kambodży, Włoch. Wyróżnienie z rąk Prezydenta Mediolanu podczas oficjalnej gali wręczenia nagród odebrał zgłoszony zespół aktorski Teatru Kana wraz z reżyserem Krzysztofem Popiołkiem. Uzasadnienie jury brzmiało: ”Za nadzwyczajną siłę opowieści, która wychodząc od bezprecedensowej katastrofy, zajmuje się apokalipsą ludzkiej duszy i kolektywnej pamięci, zmieniając scenę i publiczność w przestrzenie katartyczne, gdzie przeszłość powraca, a człowiek staje się na powrót sobą poprzez sugestywną moc tańca i poezji”. Nagroda jest dedykowana pamięci Teresy Pomodoro, która jako pierwsza wymyśliła i nadała życie idei teatru otwartego na wszelkie artystyczne „krzyżówki”, a w szczególności stawia w centrum własnego wyrazu artystycznego jego funkcję estetyczną, katartyczną i mimetyczną.
Osiągnięcia obecnego zespołu Teatru Kana to min: nagroda "Bursztynowy Pierścień Jury 2020" za najlepsze przedstawienie sezonu 2019/2020 za spektakl "Sit-down tragedy"; nominacja do "Bursztynowego Pierścienia" 2020, szczecińskiej nagrody dla najlepszego spektaklu i aktora sezonu dla Bibianny Chimiak i Dariusza Mikuły, za rolę w spektaklu "Sit-down tragedy"; nagroda Publiczności na TopOFFFestival 2019, w Tychach. Nominacja do "Bursztynowego Pierścienia" 2017, szczecińskiej nagrody dla najlepszego spektaklu i aktora sezonu dla Bibianny Chimiak i Dariusza Mikuły, za rolę w spektaklu "Gęstość zaludnienia"; nagroda Publiczności dla Teatru Kana za spektakl "Projekt: Matka" XXIV Alternatywnych Spotkań Teatralnych "KLAMRA" 2016, Toruń; nagroda Publiczności dla Teatru Kana za spektakl "Lailonia" XVIII Alternatywnych Spotkań Teatralnych "KLAMRA" 2010, Toruń; nagroda Publiczności dla Teatru Kana za spektakl "Geist" XVI Alternatywnych Spotkań Teatralnych "KLAMRA" 2008, Toruń; tytuł honorowy "Ambasador Szczecina"; nagroda Fundacji POLCUL za działalność na rzecz rozwoju życia teatralnego w Szczecinie (2005).
Zespół tworzą:
BIBIANNA CHIMIAK - aktorka, śpiewaczka, instruktorka teatralna, art. terapeutka. Od 1999 roku pracuje w zespole aktorskim Teatru Kana. Wokalistka i autorka tekstów zespołu muzycznego BIBIKINGS. Absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego na kierunku Filozofii (specjalność: etyka i filozofia człowieka), podyplomowo Uniwersytetu Zielonogórskiego na kierunku Muzykoterapia oraz Państwowej Szkoły Muzycznej drugiego stopnia w Szczecinie w klasie śpiewu solowego prof. Iwony Górewicz. Debiutowała na scenie jako aktorka i reżyserka autorskiego eksperymentalnego teatru ruchu Teatru Jedenastu Snów (1997r.). Prowadzi autorskie warsztaty teatralne i art.-terapeutyczne w Polsce i za granicą.
KAROLINA SABAT - aktorka, instruktorka teatralna, animatorka kultury, instruktorka fitness. Od 2004 związana z Teatrem Kana. Studiowała filozofię na Uniwersytecie Szczecińskim (specjalność: etyka i filozofia człowieka). Absolwentka Szkoły Pedagogów Teatru Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Współzałożycielka grupy teatralnej Głowa mała, która oprócz tworzenia spektakli, jest nastawiona na edukację nieformalną widzów najmłodszych. Od wielu lat współpracuje z instytucjami kultury oraz agencjami artystycznymi współtworząc koncerty – audycje muzyczne i edukacyjne dla dzieci. Prowadzi autorskie warsztaty teatralne w Polsce i za granicą.
DARIUSZ MIKUŁA - dyrektor Ośrodka Teatralnego Kana od 2007 roku, wcześniej w latach 1991-2007 Prezes Stowarzyszenia Teatr Kana. Aktor Teatru Kana (od 1984 roku). Występował w większości autorskich spektakli Zygmunta Duczyńskiego. Wykształcenie wyższe. Wspólnie z Zygmuntem Duczyńskim (1951-2006) - twórcą i założycielem Teatru Kana kierował pracą ośrodka, realizując i koordynując szereg projektów kulturotwórczych, artystycznych, edukacyjnych. Jest autorem szeregu niekonwencjonalnych projektów, które budują współprace Ośrodka z władzami samorządowym, fundacjami, a także lokalnymi, krajowymi i zagranicznymi partnerami.
PIOTR STARZYŃSKI - aktor, filozof, śpiewak, instruktor teatralny, lektor, konferansjer. Kształcił się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia we Włocławku. Absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego na kierunku Filozofii (specjalność: komunikacja społeczna i filozofia umysłu). Od 2004 roku pracuje w zespole aktorskim Teatru Kana. Jest współorganizatorem festiwali i widowisk teatralnych, konferencji naukowych oraz imprez muzycznych i happeningów. Prowadzi autorskie warsztaty teatralne i głosowe w Polsce i za granicą.
Nagroda Artystyczna Miasta Szczecin za innowacyjne pomysły i efektywne działania na rzecz upowszechniania kultury w 2021 roku
ANNA I PAWEŁ NOWAKOWSCY Wydawnictwo FORMA
Anna i Paweł Nowakowscy od lat prowadzą najważniejsze powojenne szczecińskie i zachodniopomorskie Wydawnictwo FORMA. Podstawowym założeniem wydawnictwa „jest promowanie ambitnej polskiej prozy i poezji współczesnej; takiej , która nie ma i nie chce mieć nic wspólnego z tym, co uchodzi za literaturę w świecie rynku i reklamy”. Krytycy zwrócili uwagę na wartość wydawanych przez FORMĘ książek. Są to jedne z najambitniejszych dzieł literatury współczesnej (poezji i prozy), często młodych, debiutujących autorów, nieznanych na polskim rynku wydawniczym, jak i dzieła uznanych pisarzy, których ambicją jest znalezienie się wśród grona autorów FORMY. Nie bez znaczenia jest też szata graficzna publikacji. Książki wydawane są w większości w charakterystycznych kwadratowych formach 18,0x 18,0, 16,5 x 16,5 oraz 15,0x15,0 cm, ze skrzydełkami, o wystudiowanych projektach graficznych, że nie sposób pomylić książek FORMY, z jakimikolwiek innymi książkami wychodzącymi w Polsce.
W 2021 roku wydawnictwo wydało 31 tytułów, najwięcej w swojej historii. Dodatkowo wszystkie ukazały się też jako e-booki. 3 książki FORMY uzyskały nagrody w ogólnopolskich konkursach literackich: „Hotel Polski” Artur Daniel Liskowacki Nagroda Literacka „Jantar”2020; „Sonety, ody, wiersze Marianny” Andrzej Kopacki 10 Nagroda Poetycka im. K.I. Gałczyńskiego Orfeusz 2020; „Wojna” Jarosław Jakubowski Bydgoska Nagroda Literacka „Strzała Łuczniczki” 2020. Ponadto zbiór opowiadań „Portrety” Jolanty Jonaszko nominowano do Nagrody Literackiej i. Witolda Gombrowicza. A wśród nominowanych książek do zachodniopomorskiej Nagrody literackiej „Jantar” nominowano też zbiór esejów „Brzuch Niny Conti” Artura Daniela Liskowackiego, zbiór opowiadań „passacaglia” Sławomira Wernikowskiego, zbiór opowiadań „Portrety” Jolanty Jonaszko oraz zbiór opowiadań „Rzeźnik z Niebuszewa” Jarosława Błahego.
Żadna inna szczecińska oficyna nie ma i pewnie długo nie będzie miała takiego dorobku. Wydawnictwo FORMA to nasza najważniejsza powojenna literacka, szczecińska wizytówka.
- udostępnił:
- WK
- wytworzono:
- 2022/06/02
- odpowiedzialny/a:
- Joanna Leszczyńska
- wprowadził/a:
- Małgorzata Andryszewska
- dnia:
- 2022/06/02 09:41:23
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Małgorzata Andryszewska | 2022/06/02 09:41:23 | modyfikacja |
Małgorzata Andryszewska | 2022/06/02 09:32:27 | modyfikacja |
Małgorzata Andryszewska | 2022/06/02 09:11:33 | nowa pozycja |
Małgorzata Andryszewska | 2022/06/02 09:08:22 | nowa pozycja |