Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  

Archiwum informacji o przetargach na nieruchomości do czerwca 2012

Projekt aktu notarialnego - 30-letnia dzierżawa ul. Zabużańska/L.Babińskiego - przedszkole niepubliczne


Akt notarialny  

[...]

 

UMOWA DZIERŻAWY NR -                  /2009

 

 

 

 

Dnia ....................... 2009 roku w Szczecinie została zawarta umowa dzierżawy gruntu pomiędzy:

GMINĄ MIASTO SZCZECIN zwaną dalej Wydzierżawiającym reprezentowaną przez Prezydenta Miasta Szczecina Piotra Krzystka

a

………………………………………………………………………., zwanym dalej Dzierżawcą,    o następującej treści:

 

 

 

§ 1  Przedmiot dzierżawy

 

1.      Wydzierżawiający działając na podstawie art. 37 ust. 4 w związku z art.37 ust.1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami oraz uchwały Nr …………Rady Miasta Szczecin z dnia ………….w sprawie wydzierżawienia na okres 30 lat w drodze przetargu pisemnego nieograniczonego nieruchomości gruntowej położonej w Szczecinie w rejonie ulic: …………………. stanowiącej Załącznik nr 1 do niniejszej umowy oddaje, a Dzierżawca przyjmuje w dzierżawę nieruchomość składającą się z działki o nr ewid. ……………. z obr. ……………. o powierzchni …………. m2 położonej przy ul.  ……………….    posiadającą księgę wieczystą nr …..  – z przeznaczeniem wyłącznie pod zagospodarowanie nieruchomości zgodnie z koncepcją zagospodarowania terenu zawartą   w ofercie złożonej do przetargu, zgodną z Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego ……… w Szczecinie, przyjętym  uchwałą Nr ………………. Rady Miasta Szczecina z dnia …………….   - celem dalszego korzystania i pobierania pożytków ze zrealizowanych inwestycji. 

 

2.      Przedmiot dzierżawy opisany w § 1 ust. 1, oznaczony kolorem czerwonym na mapie sytuacyjno-wysokościowej stanowiącej Załącznik nr 2 do niniejszej umowy, wchodzący w skład terenu elementarnego ……………. o pow. …………..  przeznacza się pod zabudowę  obiektem przedszkola jako funkcji podstawowej.

 

3.     Dopuszcza się na przedmiocie dzierżawy funkcje towarzyszące zgodne z obecnie obowiązującym Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, które nie będą kolidowały z realizacją funkcji podstawowej , w tym w szczególności nie będą związane ze sprzedażą alkoholu i piwa.

 

4.      Wydzierżawiający oświadcza, iż jest właścicielem nieruchomości określonej w ust.1.

 

5.      Dzierżawca oświadcza, że granice nieruchomości, stanowiącej przedmiot dzierżawy i jej stan są  mu znane i zrzeka się wszelkich roszczeń z tytułu wad fizycznych przedmiotu dzierżawy istniejących w dniu podpisania umowy.

 

6.      Wydanie nieruchomości Dzierżawcy nastąpi w oparciu o protokół zdawczo- odbiorczy w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy w stanie przydatnym do umówionego użytku, co Dzierżawca niniejszym potwierdza. Przekazania nieruchomości w imieniu Gminy Miasto Szczecin dokona …………………………………………………………………

 

 

§ 2  Obowiązki Dzierżawcy

 

1.        Dzierżawca zobowiązuje się do używania nieruchomości określonej w § 1 zgodnie z jej przeznaczeniem, a także wymaganiami prawidłowej gospodarki oraz do przestrzegania przepisów prawa dotyczących jednostek oświatowych .

 

2.        Dzierżawca zobowiązuje się  zrealizować proces inwestycyjny na terenie ……………………………………………………………………………….  – zgodnie z :

1)  Założeniami i wytycznymi Miasta ( program minimum) stanowiącego Załącznik Nr 3 do niniejszej umowy,

2)  Koncepcją  przyjętą w wyniku rozstrzygnięcia przetargu stanowiącą Załącznik Nr 4 do niniejszej umowy,

3)  Harmonogramem realizacji poszczególnych etapów inwestycji zawartym  w przyjętej ofercie stanowiącym Załącznik Nr 5 do niniejszej umowy.

Przez zakończenie realizacji inwestycji rozumie się uzyskanie pozwolenia na użytkowanie  i oddanie w/w inwestycji do użytku.

      4) Przepisami prawa regulującymi realizację i funkcjonowanie jednostek oświatowych wymienionych w Załączniku Nr 6  do niniejszej umowy.

 

3.        Dzierżawca zobowiązuje się do prowadzenia na przedmiocie dzierżawy działalności oświatowej w postaci prowadzenia przedszkola niepublicznego przez cały okres dzierżawy bez możliwości zmiany przeznaczenia nieruchomości.

 

4.        Dzierżawca przed  uruchomieniem przedszkola niepublicznego musi dokonać wpisu  do ewidencji niepublicznych szkół / placówek oświatowych prowadzonych przez osoby fizyczne lub prawne zgodnie z art. 82 ust.1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty    (t.j. z 2004 r., Dz. U. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.), ustawą z dnia 14 czerwca 1960 r. - kodeks postępowania administracyjnego (t.j. z 2000 r., Dz. U. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.) i złożyć niezbędne dokumenty zgodnie z procedurą obowiązującą w  Gminie  Miasto Szczecin.

 

5.        Dzierżawca przed rozpoczęciem inwestycji we własnym zakresie i na własny koszt dokona rozbiórki obiektów i urządzeń znajdujących się na przedmiocie dzierżawy.

 

6.        Dzierżawca zobowiązuje się zapewnić służbom specjalistycznym nieodpłatny  i swobodny dostęp do sieci przebiegających przez działkę, a w przypadku ich kolizji z realizowaną inwestycją dokona ich przeniesienia na koszt własny w porozumieniu z właścicielami  sieci.

 

7.        Dzierżawca nieruchomości realizując inwestycję na przedmiotowym terenie zobowiązany jest zabezpieczyć odpowiednią ilość miejsc parkingowych zgodnie z obowiązującymi normami  i przepisami.

 

8.        Dzierżawca przejmuje wraz z gruntem obowiązek usunięcia z terenu ewentualnych bezumownych użytkowników.

 

9.        Obsługę komunikacyjną terenu w zakresie zjazdów do drogi publicznej Dzierżawca zobowiązuje się uzgodnić z Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego w oparciu  o opracowaną przez Dzierżawcę koncepcję zagospodarowania terenu.

 

10.    W przypadku kolizji istniejącego drzewostanu z planowaną inwestycją Dzierżawca zobowiązuje się go usunąć we własnym zakresie i na własny koszt po uzyskaniu zgody  wydanej przez właściwy organ. Wartościowy drzewostan przewidziany jest  do bezwzględnego zachowania.

 

 

§ 3  Zabezpieczenie umowy

 

Celem zabezpieczenia ewentualnych zobowiązań finansowych Dzierżawcy wobec Wydzierżawiającego wynikających z niniejszej umowy, Dzierżawca zobowiązany jest złożyć Wydzierżawiającemu w dniu podpisania niniejszej umowy zabezpieczenie  w postaci weksla in blanco bez protestu, podpisanego przez osobę lub osoby upoważnione do składania oświadczeń woli  w imieniu Dzierżawcy.  W czasie trwania umowy Wydzierżawiający uprawniony jest do wypełnienia weksla na kwotę 500 000,00 zł  (słownie: pięćset tysięcy złotych) obejmującej wszystkie ewentualne zobowiązania finansowe Dzierżawcy wobec Wydzierżawiającego.  

W przypadku wykorzystania weksla przez Wydzierżawiającego celem dochodzenia roszczeń Dzierżawca będzie zobowiązany w terminie 14 dni  od dnia przedstawienia poprzedniego weksla do zapłaty do złożenia nowego weksla  in blanco bez protestu, podpisanego przez osobę lub osoby upoważnione do składania oświadczeń woli  w imieniu Dzierżawcy. Po zakończeniu niniejszej umowy Wydzierżawiający zobowiązany jest zwrócić Dzierżawcy weksel. Zwrot weksla nastąpi w chwili ustalenia przez Wydzierżawiającego, że nie istnieją żadne jego roszczenia finansowe wobec Dzierżawcy.

 

§ 4  Czas trwania umowy

 

1.      Niniejsza umowa zostaje zawarta na czas oznaczony 30 lat tj. do dnia [...] z zastrzeżeniem § 12 niniejszej umowy.

2.      Po upływie okresu na jaki została zawarta, umowa wygasa bez potrzeby jej wypowiedzenia.

3.      Dzierżawca będzie uprawniony do złożenia wniosku o zawarcie kolejnej umowy w ramach kontynuacji. Termin złożenia wniosku ustala się nie później niż na 1 rok przed upływem terminu obowiązywania umowy.

 

§ 5  Czynsz

 

1.      Dzierżawca zobowiązany jest płacić Wydzierżawiającemu za korzystanie z przedmiotu dzierżawy czynsz w wysokości …………zł  (słownie: …………….) powiększony o podatek VAT w ustawowo obowiązującej stawce (obecnie 22%) miesięcznie.

 

2.      Przez okres 24 miesięcy od daty obowiązywania umowy Dzierżawca będzie wnosił opłatę   w wysokości 10% czynszu dzierżawnego określonego  w ust. 1 powiększoną o podatek VAT.
W przypadku  zbycia przedmiotu dzierżawy na rzecz Dzierżawcy, Dzierżawca zobowiązany będzie wnieść, przed podpisaniem umowy dotyczącej zbycia, zwaloryzowane  pozostałe 90 % czynszu dzierżawnego powiększone o podatek VAT.

 

3.      Dzierżawca jest zobowiązany do wnoszenia czynszu dzierżawnego bądź opłaty wraz  z podatkiem VAT, o których  mowa w ust. 1, 2:

- do 10 dnia każdego miesiąca, za miesiąc z góry z zastrzeżeniem pierwszego miesiąca dzierżawy gdy Dzierżawca dokona wpłaty za okres przypadający do końca miesiąca  w terminie 30 dni od dnia zawarcia umowy.

- w ciągu 14 dni od daty wystawienia faktury, w przypadku gdy Dzierżawca upoważni Wydzierżawiającego do wystawienia faktury VAT.

Czynsz należy wnosić na rachunek Urzędu Miasta Szczecin : Bank PEKAO S.A II/O Szczecin Nr 52 1240 3927 1111 0000 4099 5030 z zaznaczeniem Dzierżawcy, numeru umowy oraz okresu jakiego płatność dotyczy.

 

4. Czynsz dzierżawny  ulega corocznie podwyższeniu z dniem 1 stycznia każdego roku, w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszych trzech kwartałów roku poprzedzającego podwyższenie stawki w stosunku  do analogicznego okresu roku ubiegłego lub o sumę tych wskaźników, jeżeli w kolejnych po sobie latach opłaty nie zostały zwaloryzowane.

 

5.  W przypadku zwłoki Dzierżawca zobowiązany jest płacić odsetki w wysokości ustawowej,  płacone bez wezwania.

 

6. Zmiana stawki czynszu dzierżawnego nie stanowi zmiany warunków niniejszej umowy.

 

 

§ 6  Inne opłaty

 

1.      Dzierżawca, poza czynszem określonym w § 5 niniejszej umowy ponosi koszty opłat za usługi komunalne, dostarczanie prądu, gazu, wody, korzystanie z kanalizacji oraz podatki i inne ciężary związane z posiadaniem i używaniem przedmiotu dzierżawy.

 

2.      Wydatki poniesione w związku z wykonaniem wyżej wymienionych obowiązków nie podlegają zwrotowi ani zaliczeniu na poczet czynszu dzierżawnego lub innych zobowiązań finansowych Dzierżawcy wobec Wydzierżawiającego.

 

3.      Dzierżawca zobowiązany jest do zgłoszenia i opłacenia stosownych podatków z tytułu niniejszej umowy.

 

4.      Wszelkie koszty związane z zawarciem niniejszej umowy, jej ujawnieniem w treści księgi wieczystej nieruchomości ponosi Dzierżawca.

 

 

§ 7  Ubezpieczenie

 

1.        Dzierżawca zobowiązany jest ubezpieczyć na własny koszt budowę i obiekty na przedmiocie dzierżawy, mienie znajdujące się na przedmiocie dzierżawy, a w szczególności towary, materiały, wyposażenie, jak również własny personel. Polisa powinna przewidywać pokrycie szkód w wysokości odpowiadającej ich wartości rynkowej w zakresie wszystkich ryzyk, a w szczególności szkód spowodowanych przez ogień, wodę i wszelkie inne żywioły oraz spowodowanych przez osoby trzecie jak np.: kradzież, rozbój i akty wandalizmu.

 

2.        Ponadto Dzierżawca zobowiązany jest ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej na przedmiocie dzierżawy działalności oświatowej i gospodarczej. Suma gwarancyjna  musi pozwalać na pełne skompensowanie ewentualnej szkody lub odtworzenie majątku w razie wystąpienia szkody. W każdym jednak przypadku suma gwarancyjna nie może być niższa niż kwota określona w § 3 umowy .

 

3.        Dzierżawca, w terminie 30 dni przed rozpoczęciem robót budowlanych zobowiązany jest przedłożyć Wydzierżawiającemu ważną i opłaconą kopię polisy ubezpieczenia kosztów budowy, budowy na przedmiocie dzierżawy, materiałów budowlanych i maszyn, odpowiedzialności cywilnej w związku z ruchem przedsiębiorstwa, pracowników i personelu pracujących na budowie.

 

4.        Z dniem uzyskania pozwolenia na użytkowanie poszczególnych inwestycji objętych koncepcją stanowiącą Załącznik Nr 4 do niniejszej umowy Dzierżawca ubezpieczy rozszerzając zakres ochrony ubezpieczeniowej obiekty na przedmiocie dzierżawy, mienie znajdujące się na przedmiocie dzierżawy, a w szczególności towary, materiały, wyposażenie oraz przedłoży Wydzierżawiającemu ważną i opłaconą kopię polisy ubezpieczenia obejmującej w/w obiekty, które uzyskały pozwolenie na użytkowanie.

 

5.        Dzierżawca zobowiązuje się utrzymywać ubezpieczenie przez cały okres obowiązywania niniejszej umowy i na każde żądanie niezwłocznie okazywać aktualną polisę ubezpieczeniową Wydzierżawiającemu.

 

6.        W przypadku zajścia w okresie trwania umowy dzierżawy zdarzenia ubezpieczeniowego skutkującego obowiązkiem zapłaty przez ubezpieczyciela odszkodowania Dzierżawca jest zobowiązany do odtworzenia substancji budynków i budowli i przywrócenia ich do stanu poprzedniego z uzyskanej sumy odszkodowania. Jeżeli przywrócenie obiektu do stanu poprzedniego będzie niemożliwe ze względów technicznych w okresie trwania umowy dzierżawy Dzierżawca wypłaci Wydzierżawiającemu kwotę równą wartości nakładów na przedmiocie dzierżawy, które uległy zniszczeniu lub uszkodzeniu, z uwzględnieniem ich amortyzacji, nie wyższą jednak niż kwota otrzymanego od ubezpieczyciela odszkodowania.

 

7.         Polisy ubezpieczeniowe nie mogą wygasać przed datą wygaśnięcia niniejszej umowy. W przypadku dostarczenia polis ubezpieczeniowych na okres krótszy niż okres dzierżawy, Dzierżawca zobowiązany jest nie później niż na 30 dni przed datą wygaśnięcia dotychczasowych polis dostarczyć Wydzierżawiającemu nowe ważne i opłacone kopie polis.

 

 

§ 8  Remonty i modernizacje

 

 

1.    Dzierżawca zobowiązuje się utrzymywać nieruchomość określoną w § 1 niniejszej umowy oraz wzniesione na niej obiekty w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywać ją w takim stanie przez cały czas trwania dzierżawy.

 

2.    Dzierżawca zobowiązuje się do niezwłocznego usunięcia na własny koszt wad przedmiotu dzierżawy, jeżeli wady te uniemożliwiają lub utrudniają korzystanie  z nieruchomości określonej w § 1 zgodnie z umową.

 

 

 

 

 

§ 9  Nakłady

 

1.      Dzierżawca uprawniony jest do zabudowania nieruchomości, o której mowa w § 1 ust. 1, budynkami i budowlami zgodnie z przyjętą w wyniku rozstrzygnięcia przetargu koncepcją zagospodarowania nieruchomości, przy dopełnieniu wymogów Prawa budowlanego.

 

2.      Nakłady poniesione przez Dzierżawcę na przedmiot dzierżawy lub z nim związane a w szczególności: na wzniesienie budynków i budowli oraz infrastruktury towarzyszącej, nie podlegają zwrotowi. Wydzierżawiający ma prawo je zatrzymać bez odrębnego odszkodowania.

 

3.      Dzierżawca oświadcza, że zrzeka się roszczenia o ich zwrot teraz i w przyszłości na jakiejkolwiek podstawie prawnej.

 

 

§ 10  Kary umowne

 

1.        Za niezrealizowanie harmonogramu realizacji poszczególnych etapów inwestycji  w terminach ustalonych w Załączniku nr 5 do niniejszej umowy Dzierżawca zapłaci Wydzierżawiającemu karę umowną w kwocie 500,00 zł za każdy dzień opóźnienia. Na wniosek Dzierżawcy, Wydzierżawiający może odstąpić od naliczenia kary przez  okres nie dłuższy niż 2 miesiące od ustalonych w harmonogramie terminów realizacji poszczególnych etapów inwestycji .             

 

2.        Za każde naruszenie obowiązków określonych  w §2 ust.3 niniejszej umowy Dzierżawca zapłaci Wydzierżawiającemu karę umowną w zryczałtowanej kwocie  500 000,00 zł

 

3.        Za każde naruszenie pozostałych obowiązków określonych w §2 niniejszej umowy Dzierżawca zapłaci Wydzierżawiającemu karę umowną w zryczałtowanej kwocie 10 000,00 zł .

 

4.      Za nienależyte wykonanie któregokolwiek z obowiązków określonych w § 3 niniejszej umowy Dzierżawca zapłaci Wydzierżawiającemu karę umowną   w kwocie 500,00 zł  za każdy dzień opóźnienia.

 

5.    W przypadku nie doręczenia Wydzierżawiającemu kopii aktualnych polis ubezpieczeniowych obejmujących zakres ubezpieczenia określony w § 7 umowy, Dzierżawca zapłaci Wydzierżawiającemu karę umowną w kwocie 100,00 zł za każdy dzień opóźnienia .

 

6.    Za każde  naruszenie   obowiązków określonych w  § 11 niniejszej umowy Dzierżawca zapłaci Wydzierżawiającemu karę umowną w kwocie  20 000,00 zł .

 

7.    W przypadku wypowiedzenia, rozwiązania albo odstąpienia od umowy Wydzierżawiający zachowuje prawo do dochodzenia zapłaty kar umownych  od Dzierżawcy.

 

8.    Zapłata kary umownej nie wyłącza prawa Wydzierżawiającego do dochodzenia dodatkowego odszkodowania na zasadach ogólnych przewidzianych w Kodeksie Cywilnym w przypadku gdyby szkoda majątkowa Wydzierżawiającego przewyższała wysokość zastrzeżonej kary umownej.

 

9. Kary umowne, o których mowa w ust. 1-7  będą naliczane w przypadku niedotrzymania warunków umowy przez Dzierżawcę z przyczyn niezależnych  od Wydzierżawiającego.

 

10. Wysokość kary jest niezależna od wysokości poniesionej szkody.

 

 

§ 11  Poddzierżawa , podnajem

 

1. Dzierżawca może oddać przedmiot dzierżawy osobie trzeciej w poddzierżawę, podnajem oraz z innego tytułu do korzystania z nieruchomości, co do gruntu i budynków, na działalność, która nie będzie kolidowała z funkcją, o której mowa  w §1 pod warunkiem złożenia przez te osoby trzecie  oświadczenia w formie aktu notarialnego o poddaniu się rygorowi egzekucji względem Gminy w zakresie wydania Gminie Miasto Szczecin nieruchomości  na podstawie art. 777 §1 pkt  4 k.p.c.    

2. Dzierżawca zobowiązany jest do składania w terminie do  31 stycznia każdego roku informacji dotyczącej zawartych umów na poddzierżawę, podnajem oraz  inne korzystanie z nieruchomości, co do gruntu i budynków, zawierającej nazwę podmiotu,  cel  i termin obowiązywania zawartych umów.

 

3.  Dzierżawca jest zobowiązany do zapewnienia zwolnienia nieruchomości przez osoby trzecie o których mowa w ust. 1,  w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy dzierżawy i ponosi odpowiedzialność za wszelkie zachowania i zaniechania osoby trzeciej jak za własne.

 

4. W przypadku umieszczenia reklam na terenie przedmiotu dzierżawy, Dzierżawca zobowiązany jest do uzyskania zgody Wydzierżawiającego oraz do wnoszenia czynszu dzierżawnego  zgodnie z obowiązującymi przepisami. Z opłat zwolnione jest umieszczanie reklam dotyczących prowadzenia przez Dzierżawcę własnej działalności gospodarczej.

 

5. Wydzierżawiającemu przysługuje prawo kontrolowania dzierżawy, poddzierżawy, podnajmu oraz  innego tytułu korzystania z nieruchomości, co do gruntu i budynków.

 

 

§ 12  Rozwiązanie umowy

 

1.1. Wydzierżawiający może rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym w przypadku  gdy Dzierżawca:

a)        używa przedmiot dzierżawy sprzecznie z zawartą umową lub z przeznaczeniem i mimo pisemnego upomnienia i wyznaczenia dodatkowego 30 dniowego terminu do doprowadzenia do stanu zgodnego z umową nie przestaje używać w taki sposób,

b)         dopuszcza się opóźnienia z zapłatą czynszu lub innych opłat i danin publicznoprawnych określonych w § 6 niniejszej umowy na rzecz Gminy przez okres trzech miesięcy i mimo pisemnego upomnienia i wyznaczenia dodatkowego 30 dniowego terminu do zapłaty nie reguluje tych zobowiązań,

c)        w przypadku rozpoczęcia budowy lub rozbiórki obiektu położonego na przedmiocie dzierżawy bez przedłożenia projektu i dokonania uzgodnień z Wydzierżawiającym,

d)          nie rozpocznie budowy poszczególnych etapów inwestycji zgodnie z przyjętą  w przetargu koncepcją zagospodarowania i harmonogramem jej realizacji,

e)          nie rozpocznie działalności w postaci prowadzenia przedszkola niepublicznego na przedmiocie dzierżawy w ciągu  180  dni  od uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu przedszkolnego,

f)            zaprzestanie prowadzenia na gruntach będących przedmiotem dzierżawy działalności oświatowej– z wyłączeniem okresu remontów obiektów,

g)        nie dostarczy w terminie 7 dni od daty zawarcia niniejszej umowy lub w terminie 7 dni    od daty wezwania w przypadku realizacji przez Wydzierżawiającego poprzedniego weksla, weksla in blanco zgodnie z zapisem § 3 niniejszej umowy,

h)        nie dokonuje remontów stosownie do postanowień § 8 niniejszej umowy,

i)          w przypadku oddania przez Dzierżawcę przedmiotu dzierżawy w poddzierżawę, podnajem oraz  z  innego tytułu korzystania z nieruchomości wbrew postanowieniu § 11     (z wyłączeniem ust. 2 i 3)  niniejszej umowy ,

j)            nie dostarczy, mimo wyznaczenia dodatkowego 14 dniowego terminu, rocznej informacji, o której mowa w § 11 ust. 2 niniejszej umowy,

k)          w przypadku postawienia w stan likwidacji przedsiębiorstwa Dzierżawcy,

l)          w przypadku wszczęcia wobec Dzierżawcy postępowania naprawczego.

 

2. Dzierżawca oświadcza , że nie będzie ubiegał się o nabycie przedmiotu dzierżawy przed upływem 12 lat. Złożenie wniosku o nabycie przedmiotu dzierżawy przed upływem ww. terminu skutkuje rozwiązaniem umowy przez Wydzierżawiającego w trybie natychmiastowym.

 

3. W przypadku rozwiązania umowy przez Wydzierżawiającego w oparciu o ust. 1 i 2 Dzierżawcy nie przysługuje odszkodowanie oraz roszczenie o zwrot poniesionych nakładów.

 

 

§ 13  Wyłączenie odpowiedzialności

 

 

1.    Strony wyłączają odpowiedzialność Wydzierżawiającego i jego ubezpieczyciela                       w następującym zakresie:

a)    przerw w dostawie wody, energii elektrycznej i innych mediów,

b) skutków działań innych osób prowadzących działalność na terenie dzierżawy, ich pracowników, dostawców jak również klientów, których postępowanie uzasadnia pociągnięcie tych osób do odpowiedzialności,

c)   kradzieży lub innego czynu niedozwolonego popełnionego przez osobę trzecią wobec Dzierżawcy.

 

2. Dzierżawca oświadcza, że przed podpisaniem niniejszej umowy dokonał analizy rynku, a w szczególności ocenił atrakcyjność inwestycji oraz możliwość osiągania przychodów odpowiednich do konieczności pokrycia kosztów prowadzonej działalności, w tym kosztów związanych z obowiązkami określonymi tą umową.

 

3. Dzierżawca oświadcza, że przedmiot dzierżawy i jego stan obecny jest mu dokładnie znany  i zrzeka się wszelkich roszczeń z tytułu wad fizycznych przedmiotu dzierżawy istniejących   w dniu podpisania umowy lub mogących ujawnić się w przyszłości.

 

4. Wydzierżawiający  oświadcza, że nie podejmuje wobec Dzierżawcy żadnych zobowiązań co do uzyskiwanych zysków z prowadzonej działalności. W związku z tym Wydzierżawiający nie będzie ponosił żadnej odpowiedzialności za ewentualne straty albo mniejsze od przewidywanych zyski Dzierżawcy, uzyskiwane z działalności prowadzonej na przedmiocie dzierżawy.

 

 

 

§ 14  Zakończenie umowy

 

1.      Po zakończeniu dzierżawy Dzierżawca jest zobowiązany opuścić i uprzątnąć na własny koszt przedmiot dzierżawy oraz wzniesione na jego terenie budynki i budowle oraz wydać je Wydzierżawiającemu w stanie nie pogorszonym, wolnym od osób i rzeczy w terminie  14 dni od dnia wygaśnięcia lub rozwiązania umowy.  Odnośnie tego obowiązku poddaje się rygorowi egzekucji na podstawie art. 777 §1 pkt  4 k.p.c.    

 

2.      Dzierżawca poddaje się rygorowi egzekucji, o którym mowa w ust. 1 co do wydania Gminie Miasto Szczecin terenu będącego przedmiotem dzierżawy oraz wzniesionych na jego terenie budynków  i budowli w terminie określonym jako:

 

a)      piętnasty dzień miesiąca następującego po miesiącu w którym upłynął termin rozwiązania umowy za porozumieniem stron lub w którym umowa została rozwiązana bez zachowania terminów wypowiedzenia,

b)      piętnasty dzień po dniu w którym umowa dzierżawy wygasła.

 

3.      Wraz z wydaniem przedmiotu dzierżawy oraz wzniesionych na jego terenie budynków i budowli Dzierżawca przekaże Wydzierżawiającemu kompletną dokumentację budowlano-techniczną wszystkich znajdujących się na przedmiocie dzierżawy obiektów. W przypadku niewykonania powyższego obowiązku przez Dzierżawcę będzie                         on zobowiązany do pokrycia pełnych kosztów odtworzenia w/w dokumentacji.

 

4.      W przypadku gdy po zakończeniu umowy Dzierżawca nadal zajmuje przedmiot dzierżawy, jest zobowiązany zapłacić Wydzierżawiającemu wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z gruntu, będącego uprzednio przedmiotem dzierżawy. W takiej sytuacji Wydzierżawiający może żądać zapłaty wynagrodzenia w wysokości  5% wartości nieruchomości rocznie liczone proporcjonalnie za każdy dzień bezumownego korzystania z nieruchomości w zaokrągleniu do 1 zł w górę.                 

 

5.      W przypadku poniesienia przez Wydzierżawiającego szkody przekraczającej odszkodowanie o którym mowa w ust. 4 ma on prawo dochodzenia odszkodowania uzupełniającego.

 

 

§ 15  Właściwość sądu i prawa

 

       Wszelkie spory wynikające z niniejszej umowy będą rozstrzygane przez Sąd Powszechny właściwy według miejsca siedziby Wydzierżawiającego według prawa polskiego. W sprawach nie uregulowanych postanowieniami niniejszej umowy mają zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego.

 

§ 16  Klauzula salwatoryjna

 

Jeżeli niektóre z postanowień niniejszej umowy są lub staną się niekompletne lub nieskuteczne, nie spowoduje to naruszenia skuteczności umowy w jej pozostałej części. W takim wypadku strony zawierające umowę są zobowiązane zastąpić postanowienie niekompletne lub nieskuteczne uregulowaniem skutecznym prawnie, które będzie odpowiadało lub będzie najbliższe celowi i wytyczonym zamierzeniom ekonomicznym postanowienia niekompletnego lub nieskutecznego.

 

 

§ 17  Forma aktu notarialnego

 

Strony postanawiają, że wszystkie zmiany niniejszej umowy wymagają formy aktu notarialnego pod rygorem nieważności.

 

 

§ 18  Adres dla doręczeń

 

W przypadku zmiany adresu miejsca siedziby , Dzierżawca winien ten fakt niezwłocznie zgłosić Wydzierżawiającemu. O ile tego nie uczyni pisma wysłane pod dotychczasowy adres będą uważane jako doręczone prawidłowo.

 

 

§ 19  Dane osobowe

 

Wydzierżawiający oświadcza, że dane osób reprezentujących Dzierżawcę  będą przetwarzane wyłącznie do celów prowadzenia niniejszej sprawy. Urząd Miejski w Szczecinie nie będzie udostępniał danych innym podmiotom i osobom fizycznym, chyba że obowiązek ich udostępniania wynikać będzie z obowiązujących przepisów prawnych. Dane będą przetwarzane w wyżej podanych celach tylko przez odpowiednio przeszkolonych w zakresie ochrony danych osobowych pracowników Urzędu Miejskiego. Dzierżawca ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich uaktualniania.

 

 

§ 20  Egzemplarze umowy

 

1. Niniejsza umowa została sporządzona w czterech jednobrzmiących egzemplarzach, z czego jeden otrzymuje Dzierżawca.

 

2. Na podstawie niniejszej umowy Strony wnoszą  do Sądu Rejonowego Szczecin – Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie X Wydział Ksiąg Wieczystych o wpis w księdze wieczystej pod oznaczeniem nr SZ1S/00017694/5 dzierżawy na rzecz  ………………………

 

 

 

 

 

WYDZIERŻAWIAJĄCY                                                      DZIERŻAWCA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                      

                                                                      

 

 

 

                                                                       ZAŁĄCZNIK Nr 3  

                                                                       do UMOWY DZIERŻAWY NR -              /2009

 

 

Założenia i wytyczne Miasta ( program minimum) 

1. Przyjęta w wyniku rozstrzygnięcia przetargu oferta zawiera m.in.

1) Wstępną graficzną i opisową koncepcję zagospodarowania przedmiotu dzierżawy co do gruntu i budynków.

2) Sposób realizacji całej inwestycji (zastosowane standardy, technologie).

3)  Przewidywane nakłady na realizację całej inwestycji.

4) Koncepcję funkcjonowania przedszkola niepublicznego :

a)     koncepcję edukacyjną w zakresie realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego i zajęć dodatkowych,

b)    koncepcję organizacyjną przedszkola, z uwzględnieniem źródeł finansowania oraz wyszczególnieniem składników opłat ponoszonych przez rodziców( opłata stała, opłata za wyżywienie, opłata za zajęcia dodatkowe).

2. Postulowana wielkość przedszkola:

przedszkole co najmniej 4-oddziałowe dla minimum 100 dzieci (4 grupy x 25 dzieci).                             

W zależności od wielkości (powierzchni) dzierżawionej działki należy zaprojektować wielkość przedszkola zgodnie z wytycznymi programowo- funkcjonalnymi                                 do projektowania obiektów oświaty i wychowania (Zarządzenie Ministra Oświaty                           i Wychowania z dnia   25 października 1979r.     IW1-2115-9/79) - pkt 2.1.3 oraz pkt 2.5.3.

Rodzaj pomieszczeń w przedszkolu oraz sposób zagospodarowania terenu wokół obiektu powinien wynikać również ze wskazanego   Zarządzenia.

 

3. Finansowanie przedszkoli niepublicznych dokonywane w formie dotacji jest określane na podstawie wydatków bieżących ponoszonych w publicznych przedszkolach, wynikających z budżetu na dany rok.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                  

                                                            

                                                                      

ZAŁĄCZNIK Nr 6  

                                                          do UMOWY DZIERŻAWY NR -              /2009

Przepisy prawa regulujące realizację i funkcjonowanie jednostek oświatowych :

1.     Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji  Sanitarnej    
DZ.U. z 2006 r. Nr 122, poz. 851 z późn. zm.,

2.     Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2006 r. Nr 156,  
poz. 1118 z późn. zm.),

3.     Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie Oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z  późn. zm.),

4.     Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwa żywności i żywienia                           (Dz.U. z 2006r. Nr 171, poz. 1225),

5.     Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.),

6.     Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650            z późn. zm.),

7.     Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r.                      w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach                            i placówkach (Dz.U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69),

8.     Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół  (Dz.U. z 2001 r. Nr 61, poz. 624 z późn. zm.),

9.     Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 4 marca 2004 r. w sprawie szczegółowych zasad i warunków udzielania i cofania zezwolenia na założenie szkoły lub placówki publicznej przez osobę prawna lub osobę fizyczną (Dz.U. z 2004 r. Nr 46, poz. 438),

10.     Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 kwietnia 2007 r. w sprawie pobierania                    i przechowywania próbek żywności przez zakłady żywienia zbiorowego typu zamkniętego (Dz.U. z 2007 r. Nr 80, poz. 545),

11.     Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2007 r. w sprawie wzorów dokumentów dotyczących rejestracji i zatwierdzenia zakładów produkujących lub wprowadzających do obrotu żywność podlegającą urzędowej kontroli PIS (Dz.U.                       z 2007 r.  Nr 106, poz. 730),

12.     Rozporządzenie (WE) Nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie higieny środków spożywczych z dnia 29 kwietnia 2004 r.,

13.     Ministerstwo Oświaty i Wychowania: wytyczne programowo-funkcjonalne projektowania przedszkoli, Warszawa 1979.     



Data publikacji: 2009/07/21
Data wygaśnięcia: 2009/09/15
udostępnił: Wydział Gospodarki Nieruchomosciami, wytworzono: 2009/07/21, odpowiedzialny/a: M.Latkowska, wprowadził/a: Marzena Karpik, dnia: 2009/07/21 09:32:36
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marzena Karpik 2009/07/21 09:32:36 usunięcie pozycji
Marzena Karpik 2009/07/21 09:32:36 modyfikacja wartości
Marzena Karpik 2009/07/21 09:31:58 nowa pozycja