Przejdź do głównego menu Przejdź do treści

Informacja o bieżących sprawach/aktualności współpracy Międzynarodowej Miasta Szczecin

10 Euro bilet na odcinku Szczecin – Berlin wprowadzony z sukcesem

Wspólna akcja Szczecina z Deutsche Bahn i VBB promująca połączenie kolejowe pomiędzy Berlinem a Szczecinem przynosi zamierzone efekty. Pierwszy bilans jest pozytywnym prognostykiem na przyszłość.
 
Od 1 sierpnia 2010 r. koszt pojedynczego przejazdu pomiędzy Berlinem AB a Szczecinem kosztuje zamiast 16,70€ tylko 10€. Obniżenie ceny biletu przekonało podróżnych do skorzystania z oferty i już w pierwszym miesiącu po wprowadzeniu biletu podwoiła się liczba sprzedanych biletów do 2300, a we wrześniu była nawet pięciokrotnie wyższa niż tego samego miesiąca roku ubiegłego. W miesiącu tym sprzedano ponad 3 tys. biletów w ofercie 10€. W porównaniu do tego samego miesiąca sprzed roku daje to wzrost o blisko 300 %.
Szczecin, VBB oraz DB są zgodni, że bilans pierwszych trzech miesięcy może tylko cieszyć i jednocześnie mobilizuje to partnerów do działania na rzecz poprawy połączenia pomiędzy Berlinem a Szczecinem.
Obok promocyjnych inicjatyw służących zwiększeniu liczby pasażerów na trasie Szczecin – Berlin i większego zakorzenienia w świadomości mieszkańców obu miast swojej bliskości, partnerzy będą zabiegać o przyspieszenie działań zmierzających do elektryfikacji i rozbudowy odcinka pomiędzy Passow a Szczecinem. W tym zakresie w sposób szczególny partnerzy będą współpracować z Komitetem ds. Współpracy Przygranicznej i Komitetem ds. Gospodarki Przestrzennej w ramach Polsko - Niemieckiej Komisji Międzyrządowej. Jednocześnie partnerzy będą zabiegać, aby istniejące problemy infrastrukturalne były przedmiotem polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych które odbędą się w grudniu br. w Berlinie.
 
Trzecie bezpośrednie połączenie i obowiązująca oferta:
Od grudnia 2010 r. zostaje wprowadzony na oferowanym połączeniu kolejowym nowy rozkład jazdy. Dwa codzienne bezpośrednie połączenia pomiędzy Berlinem a Szczecinem zostają uzupełnione o kolejne trzecie bezpośrednie połączenie. W ten sposób podróżni dojadą do obu miasta bez konieczności przesiadki w godzinach porannych, popołudniowych oraz wieczornych. Zasadniczo czas podróży wynosi poniżej dwóch godzin.  
Przejazd w jedną stronę według taryfy ulgowej pomiędzy Berlinem AB a Szczecinem kosztuje 7,50€ (dla dzieci w wieku od 6 do 14 lat oraz dla posiadaczy BahnCards 25    i 50 jak również polskiej REGIOkarty). Cena biletu jednodniowego (jeden przejazd tam i z powrotem) wynosi 20€, a ze zniżką 15€.
Cena biletu w jedną stronę z Poczdamu AB lub Berlin Lotnisko Schönefeld do Szczecina wynosi 11,40€, w taryfie ulgowej 8,50€, a bilet jednodniowy 22,80€, w taryfie ulgowej 17,00€.
Bilety przejazdu jednorazowego oraz bilety jednodniowe taryfy VBB z i do Szczecina są również honorowane w szczecińskim transporcie miejskim (w autobusach i tramwajach).

Załączniki:

udostępnił: Referat Współpracy Międzynarodowej, wytworzono: 2010/11/30, odpowiedzialny/a: PCeran, wprowadził/a: Andrzej Rybacki, dnia: 2010/12/02 12:37:03
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Andrzej Rybacki 2010/12/02 12:37:03 modyfikacja wartości
Patrycjusz Ceran 2010/12/01 09:44:27 modyfikacja wartości
Patrycjusz Ceran 2010/11/30 16:07:12 modyfikacja wartości
Patrycjusz Ceran 2010/11/30 16:01:06 nowa pozycja