Przejdź do głównego menu Przejdź do treści

Informacja o bieżących sprawach/aktualności współpracy Międzynarodowej Miasta Szczecin

Z Ambasadorem Estonii nie tylko o e-administracji

W dniu 29 października 2010 r odbyło się robocze spotkanie zastępcy prezydenta miasta, Krzysztofa Soski z ambasadorem Estonii Taavi Toom. Ambasadorowi towarzyszył Konsul Honorowy Estonii Robert Kornecki oraz Attache Obrony Albert Helme.

Głównym przedmiotem spotkania były tematy dotyczące współpracy gospodarczej, naukowej, kulturalnej oraz administracji. Ambasador podkreślił, że rok 2011 będzie okazją do zwiększenia aktywności w tych obszarach, gdyż przypada wówczas 90. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Estonii.

W odniesieniu do możliwości nawiązania i zacieśnienia współpracy środowisk gospodarczych i naukowych Szczecina z estońskimi partnerami, zgodnie wskazano na niewykorzystany potencjał w branży IT i biotechnologii. Ambasador interesująco przybliżył efektywnie funkcjonującą w Estonii e-administrację i fakt jej wdrożenia na wszystkich szczeblach administracji krajowej. Nawiązując do doświadczeń estońskich pojawił się plan zorganizowania wyjazdu studyjnego dla przedstawicieli biznesu, nauki i władz samorządowych do Estonii, którego celem byłoby zapoznanie się z funkcjonowaniem tamtejszej e- administracji, a także nawiązanie kontaktów gospodarczych i naukowych.

Podczas swojego pobytu, ambasador odbył także robocze spotkanie w Muzeum Narodowym, gdzie w grudniu tego roku planowana jest wystawa sztuki estońskiej. Z aprobatą spotkała się propozycja włączenia elementów kultury estońskiej w obchody Dni Morza Sail Szczecin 2011.
 

udostępnił: Referat Współpracy Międzynarodowej, wytworzono: 2010/10/29, odpowiedzialny/a: PCeran, wprowadził/a: Patrycjusz Ceran, dnia: 2010/11/05 16:52:26
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Patrycjusz Ceran 2010/11/05 16:52:26 nowa pozycja