Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
Serwis używa plików cookies w celu realizacji procesów niezbędnych dla pełnej funkcjonalności oraz do gromadzenia anonimowych danych statystycznych.
Polityka Prywatności / Ochrona danych osobowych    AKCEPTUJĘ
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Placówki zapewniające wsparcie dla osób bezdomnych w Szczecinie

Schroniska:

  •  Schronisko „Feniks”, ul. Zamknięta 5,
  •  Schronisko dla Mężczyzn „Caritas”, ul. Nehringa 14;
  •  Schronisko dla Mężczyzn „Caritas”, ul. Strzałowska 24;
  •  Schronisko dla Kobiet „Caritas”, ul. Piaseczna 4 ;
  •  Schronisko dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, Stowarzyszenie „Złoty Wiek”, ul. Hryniewieckiego 9.

Schroniska to placówki czynne całodobowo, w których osoby bezdomne mają zapewniony posiłek, wymianę ubrania, miejsce do spania, pralnię i suszarnię ubrań. W schronisku prowadzone są także działania aktywizacyjne, które mogą pomóc w uzyskaniu samodzielności życiowej i wyjściu z bezdomności.

Noclegownie:

  • Stowarzyszenie „Feniks”, ul. Zamknięta 5;
  • „Caritas”, ul. Nehringa 14.

Noclegownia to miejsce, w którym osoby bezdomne mogą znaleźć schronienie na noc. Są one otwarte w godzinach od 18 do 8 rano. Z uwagi na pandemię koronawirusa placówki mogą oferować schronienie także w pozostałych godzinach. W noclegowniach można wymienić odzież, skorzystać z łazienki i prysznica, zjeść ciepły posiłek.

Ogrzewalnia:

  • Szczecińskie Centrum Profilaktyki Uzależnień, ul. J.H. Dąbrowskiego 22-23 Szczecin)

Ogrzewalnia jest czynna przez całą dobę. Do dyspozycji osób korzystających przeznaczonych jest 17 miejsc siedzących, toalety oraz łazienka z przebieralnią. W czasie pobytu osoby mogą wypić ciepły napój, dokonać niezbędnych czynności higienicznych oraz przebrać się.

Do placówek mogą trafić osoby które:

  • dysponują zaświadczeniem o przyjęciu pełnego cyklu szczepień przeciw COVID-19,
  • posiadają negatywny wynik testu wykonany w okresie 72 godzin przed zgłoszeniem do placówki,
  • były poddane izolacji albo hospitalizacji z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 nie później niż 6 miesięcy od dnia przyjęcia do placówki udzielającej tymczasowego schronienia.

Jeśli osoba bezdomna nie jest zaszczepiona, nie ma zrobionego testu i nie chorowała musi odbyć 10-dniowy pobyt w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach – placówkach przy ul. Kolskiej i ul. Racibora w których w sumie zapewniono 12 miejsc. Jeśli w trakcie 10-dniowego okresu w placówce nie będzie nowych przyjęć oraz osoby w przebywające w tych miejscach nie będą wykazywały objawów chorobowych będzie można skierować je do schroniska czy noclegowni.

Zasady te nie dotyczą ogrzewalni, która jest czynna całodobowo. Osoby bezdomne mogą skorzystać z niej bez skierowania czy wydania decyzji. Przed wejściem do ogrzewalni pracownicy sprawdzają temperaturę ciała osoby bezdomnej i mogą odmówić wpuszczenia jej do środka z uwagi na stan zdrowia. Na miejscu można wypić gorący napój, skorzystać z łazienki czy wymienić odzież.

Dział Pomocy Osobom Bezdomnym – Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie

ul. Wojska Polskiego 184 b
71-256 Szczecin, tel. 091 48-75-771
(wejście od ul. Unii Lubelskiej za stacją paliw BP)

Przyjmuje interesantów poniedziałek-piątek w godzinach 7.30 do 15.30.

Więcej na stronie: mopr.szczecin.pl

udostępnił: Wydział Spraw Społecznych, wytworzono: 2021/11/15, odpowiedzialny/a: Jerzy Mzurkiewicz, wprowadził/a: Tomasz Czerniawski, dnia: 2021/11/15 13:08:49
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Tomasz Czerniawski 2021/11/15 13:08:49 nowa pozycja