Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
Serwis używa plików cookies w celu realizacji procesów niezbędnych dla pełnej funkcjonalności oraz do gromadzenia anonimowych danych statystycznych.
Polityka Prywatności / Ochrona danych osobowych    AKCEPTUJĘ
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Zapobieganie HIV / AIDS

1.Profilaktyka HIV/AIDS

 

TELEFONYZAUFANIA HIV/AIDS

22 692 82 26* * od pn. 9.00 do pt. 21.00  z  wył. dni ustawowo wolnych od pracy.

801 888 448* * płatne za 1. min. połączenia

 

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak uniknąć zakażenia HIV lub obawiasz się, że się zakaziłeś? Jeżeli nie wiesz co robić. Jeżeli pytanie dotyczy Ciebie, Twojego partnera/partnerki (partnerów), znajomych, rodziny – NAPISZ. Nasi specjaliści odpowiedzą na każde Twoje pytanie.

Odpowiedzi wysyłamy w ciągu 24 godzin od wpłynięcia do nas pytania. Czasem jednak może się zdarzyć tak, że na odpowiedź będzie trzeba poczekać 2-3 dni - prosimy wtedy o cierpliwość i wyrozumiałość.

 

 

 Test w kierunku HIV jest jedyną metodą abyś dowiedział /dowiedziała się, czy jesteś zakażony/zakażona.

Badanie w kierunku zakażenia HIV 

Punkt Konsultacyjno Diagnostyczny przy Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych ul Broniewskiego 12, 71-460 Szczecin
 Dni i godziny otwarcia:
 poniedziałek: 15.00-18.00
wtorek: 15.00-18.00
czwartek 15.00-18.00
NR TEL. W GODZINACH OTWARCIA PKD:  91 45 42 450
WYNIKI BADAŃ WYDAWANE PODCZAS NASTĘPNEGO DYŻURU

Przy Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych, w poniedziałki i czwartki w godz. 16–18 działa Telefon Zaufania HIV/AIDS, tel. 91 45 42 450, prowadzony przez Stowarzyszenie DADU.  

W jednym miejscu znajdzie się punkt diagnostyczny z poradnictwem, opieka ambulatoryjna i możliwość hospitalizacji pacjentów z pozytywnym wynikiem serologicznym w Oddziale Nabytych Niedoborów Immunologicznych.
Poradnia przy ul. Broniewskiego 12 znajduje się w bliskiej odległości od centrum miasta, z dogodnym dojazdem komunikacją miejską. Dodatkowo osoby, które chcą wykonać test w kierunku HIV mogą liczyć tu na pełną anonimowość oraz profesjonalne doradztwo zarówno przed, jak i po testowaniu.

Punkt Konsultacyjno- Diagnostyczny (PKD) w Szczecinie wykonuje badania wykrywające zakażenie HIV anonimowo
i bezpłatnie, połączone z poradnictwem około testowym. Punkt pracuje w ramach dotacji Krajowego Centrum ds. AIDS. Zadanie jest kontynuacją działań podejmowanych na terenie woj. zachodniopomorskiego od 1997r. i wpisane jest jako jedno z zasadniczych działań profilaktycznych związanych z ograniczeniem rozprzestrzeniania się HIV/AIDS nakierowanych na osoby o ryzykownych zachowaniach w kontekście transmisji zakażenia. W latach 1997- 2011 projekty na działalność PKD składało Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej O/T Szczecin, natomiast od 2012r.  Stowarzyszenie Wolontariuszy DADU. Na uwagę zasługuje fakt, iż PKD w Szczecinie był pierwszym tego typu Punktem w Polsce i działa nieprzerwanie od 20 lat. Poza usługą testowania każdy klient Punktu ma zapewnione profesjonalne poradnictwo przed i po teście prowadzone przez certyfikowanych doradców. Po wykonaniu testu osobie, u której wykrywa się zakażenie  HIV udzielane jest wsparcie polegające m.in. na ofercie  Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie, gdzie poza opieką lekarską i wdrożeniem leczenia antyretrowirusowego może skorzystać również z form pomocy oferowanych przez Stowarzyszenie Wolontariuszy DADU.

 

 

Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny  - KOSZALIN  ul. MODRZEJEWSKIEJ  4, CZWARTKI -15:30-18:30

 Kiedy dochodzi do zakażenia HIV?

  • poprzez kontakty seksualne - sytuacja ryzykowna
  • poprzez kontakty z krwią  - sytuacja ryzykowna
  • z matki na dziecko - sytuacja ryzykowna

W diagnostyce HIV bardzo ważne jest określenie, ile czasu upłynęło  od sytuacji ryzykownej, tak aby wykonane badanie dało pewność,   czy doszło do zakażenia HIV, czy nie.

Dowiedz się więcej: www.aids.gov.pl; http://www.mz.gov.pl/tel. 801 888 448, 22 692 82 26.

Badanie w kierunku zakażenia HIV

 

Kiedy sytuacja ryzykowna miała miejsce?

 

              poniżej

3 miesięcy

powyżej

3 miesięcy

 

Badanie wymaga powtórzenia

po 3 miesiącach od sytuacji ryzykownej, nawet jeśli wynik badania nie potwierdzi zakażenia. Brak zakażenia zostanie opisany w wyniku jako „próbka niereaktywna”.

 

 

Badanie nie wymaga powtórzenia.

 

Wynik badania „próbka niereaktywna”  oznacza,
że do zakażenia nie doszło  i diagnostyka jest  zakończona.

Jeśli wynik jest wątpliwy lub dodatni, pracownik laboratorium poinformuje o dalszym postępowaniu.

 

 Dowiedz się więcej: www.aids.gov.pl; http://www.mz.gov.pl/tel. 801 888 448, 22 692 82 26.

 http://www.leczhiv.pl/

Testy w kierunku HIV dla kobiet w ciąży

W Polsce WSZYSTKIE kobiety w okresie ciąży i połogu, także nieubezpieczone, objęte są bezpłatną opieką zdrowotną w placówkach mających umowę z NFZ. W ramach przysługujących im gwarantowanych świadczeń opieki zdrowotnej, mają prawo do dwóch testów w kierunku HIV:

 

  •  1 test - do 10 tygodnia ciąży
  •  2 test - między 33-37 tygodniem ciąży

Skierowanie na wykonanie testu wystawia lekarz sprawujący opiekę nad kobietą w ciąży, wskazując kobiecie miejsce wykonania badania(pracownię, laboratorium).
Uwaga! Anonimowy test w kierunku HIV (badanie ogólnodostępne w każdym punkcie konsultacyjno-diagnostycznym, bezpłatne i bez skierowania) nie może być dla lekarza sprawującego opiekę nad kobietą w ciąży podstawą do podejmowania decyzji medycznych.

Informacja przygotowana przezZespół ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS powołany przez Wojewodę  Zachodniopomorskiego. 

Więcej informacji na temat Punktów Konsultacyjno -Diagnostycznych w Polsce  http://aids.gov.pl/pkd/

Powszechnie dostępne w laboratoriach diagnostycznych są testy wykrywające obecność przeciwciał zarówno przeciwko HIV-1, jak i HIV-2 (niezwykle rzadko występującego w Polsce), oparte na metodzie ELISA (EIA). Są to tak zwane testy przesiewowe.

Wynik ujemny (negatywny) testu przesiewowego oznacza, że nie znaleziono przeciwciał anty-HIV. Jeżeli wykonywany jest test IV generacji, oznacza to, że nie znaleziono przeciwciał anty-HIV i antygenu p24 wirusa.
Jeżeli od „ryzykownego zachowania” minęło 12 tygodni i więcej, a wynik testu przesiewowego jest ujemny, oznacza to, iż nie doszło do zakażenia.

Wynik dodatni (pozytywny) testu ELISA (EIA) nie dowodzi jeszcze zakażenia. Z różnych przyczyn taki wynik może być fałszywie dodatni. Wynik taki zawsze musi zostać potwierdzony testem potwierdzenia. Dopiero dodatni wynik testu potwierdzenia upoważnia do stwierdzenia, iż pacjent jest zakażony HIV.

Zachęcamy abyś wykonał(a) test w jednym z punktów konsultacyjno – diagnostycznych (PKD), w których możesz wykonać test w kierunku HIV anonimowo i bezpłatnie. Badanie w PKD zawsze poprzedzone jest rozmową z doradcą, który poinformuje Cię o przebiegu testu, interpretacji wyniku, oszacuje ryzyko zakażenia oraz co najważniejsze – ustali razem z Tobą, czy jest to dobry moment na wykonanie testu. Doradca będzie Ci również towarzyszył podczas otrzymania wyniku testu, aby móc wyjaśnić Ci jego znaczenie, odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości, a w przypadku wyniku dodatniego wesprzeć i wskazać dalsze możliwości. Aktualne adresy i godziny pracy PKD znajdziesz na stronie internetowej www.aids.gov.pl
Poza PKD badania możesz wykonać w poradniach przy klinikach chorób zakaźnych, w niektórych stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz w wielu różnych laboratoriach diagnostycznych. W tych miejscach badanie jest płatne (cena zależy od miejsca), często nieanonimowe i rzadko poprzedzone rozmową okołotestową.

Pamiętaj, że to Ty decydujesz w jakich warunkach będziesz miał wykonany test.

Planując wykonanie testu w kierunku HIV, warto również żebyś przemyślał(a) wykonanie testu w kierunku innych chorób przenoszonych drogą płciową oraz HCV i HBV. Narażając się na zakażenie HIV, mogłeś(aś) narazić się na zakażenie także tymi chorobami. Test w ich kierunku będziesz mógł(a) zrobić w niektórych PKD, poradniach wenerologicznych oraz w większości laboratoriów diagnostycznych.

Test polega na pobraniu niewielkiej próbki krwi (nie musisz być na czczo).
Na wynik testu przesiewowego oczekuje się najczęściej od jednego do kilku dni, w zależności od tego, gdzie wykonuje się test.

Pytania, które mogą pomóc Tobie w podjęciu decyzji o wykonaniu testu w kierunku HIV:

 

 

Załączniki:

udostępnił: Wydział Spraw Społecznych, wytworzono: 2018/01/26, odpowiedzialny/a: Beata Bugajska, wprowadził/a: Wioletta Perzyńska, dnia: 2018/02/05 09:34:18
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Wioletta Perzyńska 2018/02/05 09:34:18 modyfikacja wartości
Wioletta Perzyńska 2018/01/31 11:19:57 modyfikacja wartości
Wioletta Perzyńska 2017/10/18 15:46:22 modyfikacja wartości
Wioletta Perzyńska 2017/10/18 15:37:18 modyfikacja wartości
Wioletta Perzyńska 2017/10/18 15:02:47 modyfikacja wartości
Tomasz Czerniawski 2009/11/05 10:09:47 modyfikacja wartości
Tomasz Czerniawski 2005/11/17 11:28:24 modyfikacja wartości
Tomasz Czerniawski 2005/11/17 11:14:34 nowa pozycja