Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Interpelacje i zapytania radnych

Dot. budowy pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego dot. budowy pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego

Numer: 1850
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2020/10/09

Szanowny Panie Prezydencie,
Od kilku lat toczy się dyskusja, a także podejmowane są przez szczecinian inicjatywy w sprawie wzniesienia pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w naszym mieście. W 2018 roku przyjęto stanowisko w Radzie Miasta o podjęcie wspólnych działań, mających na celu wytypowanie godnej lokalizacji monumentu oraz dokonanie zmian w budżecie miasta, umożliwiających sfinansowanie projektu i budowy pomnika.
W wielu miastach znajdują się imponujące pomniki tego wybitnego Polaka. Jednak w Szczecinie mamy jedynie popiersie Marszałka, a sprawa budowy monumentu wydaje się zapomniana przez władze miasta. Wskazano trzy wariaty lokalizacji, a także przeprowadzone zostały w tej kwestii konsultacje społeczne. Komisja Kultury negatywnie zaopiniowała uchwałę Prezydenta o lokalizacji pomnika na placu Rodła. Jednak podjęła również stanowisko w sprawie rozważenia oddania pomnika Colleoniego Muzeum Narodowemu i postawienia w jego miejsce pomnika Marszałka. Od tego czasu inicjatywa upamiętnienia jednego z ojców niepodległości - marszałka Józefa Piłsudskiego nie przyniosła jakichkolwiek działań.
Apelujemy do Pana Prezydenta o podjęcie działań w inicjatywie wzniesienia pomnika Józefa Piłsudskiego, wybitnego Polaka, który wykazał wielką niezłomność w walce o niepodległość naszej Ojczyzny. Prosimy o przedstawienie konkretnego harmonogramu planowanych prac miasta w tej sprawie. W związku z pojawieniem się propozycji nowej lokalizacji pomnika na placu Lotników, prosimy o wznowienie konsultacji społecznych, w których zostanie wskazany ten dodatkowy wariant usytuowania monumentu. Prosimy o rozważanie przez władze miasta umieszczenie w porządku obrad uchwały w tej sprawie w różnych wariantach, aby radni mieli możliwość podjęcia decyzji, co do lokalizacji pomnika.
 Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/10/09, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2020/10/09 11:54:13
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2020/10/09 11:54:13 nowa pozycja