Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
Serwis używa plików cookies w celu realizacji procesów niezbędnych dla pełnej funkcjonalności oraz do gromadzenia anonimowych danych statystycznych.
Polityka Prywatności / Ochrona danych osobowych    AKCEPTUJĘ
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Informacja o bieżących sprawach/aktualności współpracy Międzynarodowej Miasta Szczecin

Konferencja prasowa dot. projektu ¬¬„Nauczanie języka sąsiada od przedszkola do zakończenia edukacji – kluczem do komunikacji w Euroregionie Pomerania”

W dniu 5.06.2018 odbyła się konferencja prasowa dot. projektu ­­„Nauczanie języka sąsiada od przedszkola do zakończenia edukacji – kluczem do komunikacji w Euroregionie Pomerania”  
W konferencji udział wzięli: Krzysztof Soska, Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
, a także przedstawiciele partnerów projektu: Michael Sack -  przewodniczący rady powiatu Pomorze Przednie – Greifswald; Karsten Stornowski - zastępca starosty powiatu Uckermark, Antje Lobback – dyrektor generalny urzędu w Gramzow, Thomas Evers – zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Edukacji, Integracji i Demokracji RAA Meklemburgia-Pomorze Przednie i Justyna Hryniewicz – Uniwersytet w Greifswaldzie.

„Nauczanie języka sąsiada…” to nowatorski projekt językowy, dzięki któremu młodzi ludzie mieszkający na terenie Euroregionu Pomerania poznają siebie i swój język nawzajem. Projekt jest finansowany z Programu Współpracy Interreg VA Niemcy/ Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia- Polska  w ramach celu „Europejska Współpraca Terytorialna“

Projekt znany jest w Szczecinie również jako „Szczeciński Standard Językowy”, jest realizowany w ramach II Programowego Porozumienia dla Szczecina. Przedsięwzięcie zakłada przezwyciężenie bariery językowej, mentalnej i kulturowej wśród młodych mieszkańców Euroregionu Pomerania. Dzięki niemu możliwe jest dalsze poszerzanie systemu kształcenia dwujęzycznego na każdym poziomie edukacji – od przedszkola przez szkołę podstawową, gimnazjum aż po liceum. Projekt jest realizowany w szczecińskich placówkach od lutego 2017, choć umowa o dofinansowanie została podpisana dopiero w lutym 2018 r. Nauczanie języka sąsiada jest priorytetem w Szczecinie, do jego popularyzacji dążą również niemieccy partnerzy projektu. Głównym celem projektu jest rozwój kompetencji językowych i interkulturowych dzieci i młodzieży, poprzez stworzenie brakującej do tej pory usystematyzowanej koncepcji ciągłości nauczania języka sąsiada od przedszkola do zakończenia edukacji szkolnej.

Dotychczas w ramach realizacji projektu, oprócz realizacji zajęć dydaktycznych w placówkach , odbyło się między innymi Polsko-Niemieckie Forum Nauczycieli oraz Spotkanie Dzieci i Młodzieży. Dodatkowo, w placówkach działających na terenie Niemiec, wprowadzono nową ofertę nauczania języka polskiego w przedszkolach i szkołach podstawowych.

Co ważne, projekt „Nauczanie języka sąsiada…” został po raz kolejny pozytywnie oceniony przez komitet monitorujący Programu Współpracy Interreg VA Niemcy/ Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia- Polska  w ramach celu „Europejska Współpraca Terytorialna“ i tym samym został zakwalifikowany do otrzymania kolejnego dofinansowania na jego dalszą realizację w latach 2020-2022.

Beneficjentami projeku są przede wszystkim dzieci i młodzież z instytucji biorących w nim udział, ale również ich rodzice i  grono pedagogiczne. Łącznie w przedsięwzięciu bierze udział aż 3165 uczniów, 53 placówki oświatowe (24 placówki działające na terenie Szczecina oraz 29 po stronie niemieckiej) oraz 321 nauczycieli. Do jego realizacji, zostanie powołany Zespół składający się z polskich i niemieckich ekspertów, w ramach działania tego zespołu zostanie opracowany wspólny, innowacyjny koncept kontynuacyjnego nauczania języka sąsiada. Uwzględni on specyfikę stanu początkowego każdej ze stron i jednocześnie zapewni uniwersalność zastosowania na porównywalnych obszarach przygranicznych.

Dotychczasowy budżet zadania wynosi 2.569.643,29 € (w tym dofinansowanie pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego € 2.184.196,78 €).

udostępnił: Biuro Prezydenta Miasta, wytworzono: 2018/06/21, odpowiedzialny/a: Aleksandra Piasecka, wprowadził/a: Miriam Lam, dnia: 2018/06/21 08:02:36
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Miriam Lam 2018/06/21 08:02:36 nowa pozycja