Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
Serwis używa plików cookies w celu realizacji procesów niezbędnych dla pełnej funkcjonalności oraz do gromadzenia anonimowych danych statystycznych.
Polityka Prywatności / Ochrona danych osobowych    AKCEPTUJĘ
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Informacja o bieżących sprawach/aktualności współpracy Międzynarodowej Miasta Szczecin

Wizyta Duńskiej Pary Książęcej w Szczecinie

W dniu 14 maja 2014 roku Miasto Szczecin gościło następcę tronu Królestwa Danii JKW Fryderyka wraz z małżonką JKW Marią Elżbietą. Para Książęca odwiedziła Szczecin w ramach oficjalnej wizyty w Polsce na zaproszenie Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego. Celem ich wizyty było ożywienie i pogłębienie rozwijającej się współpracy gospodarczej między Polską i Danią oraz promocja duńskich innowacyjnych rozwiązań w wybranych dziedzinach gospodarki.

Para Książęca rozpoczęła dzień w Szczecinie od uroczystego śniadania w Urzędzie Miasta Szczecin, które odbyło się na specjalne zaproszenie Prezydenta Szczecina Pana Piotra Krzystka. Wśród gości znaleźli się m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Ambasador Polski w Danii, Ambasador Danii w Polsce, Konsul Honorowy Królestwa Danii w Szczecinie, wicewojewoda, marszałek województwa, przewodniczący Rady Miasta oraz delegacja osób towarzyszących duńskiej Parze Książęcej.

Następnie Książę Fryderyk udał się do Trafostacji Sztuki, w której odbywało się Forum Energetyczne z udziałem polskich i duńskich przedsiębiorców i samorządowców. W tym samym czasie Księżna Maria Elżbieta odwiedziła szczeciński oddział duńskiej firmy KK-Electronic, gdzie podczas wizyty rozmawiała z pracownikami firmy i dokonała uroczystego otwarcia komory testowej, przeznaczonej do badań wytrzymałości szaf rozdzielczych używanych w elektrowniach wiatrowych. Później Księżna udała się do Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej, Oddział św. Mikołaja w szpitalu przy Unii Lubelskiej, gdzie rozmawiała ze wszystkimi dziećmi przebywającymi na oddziale, z ich rodzicami, a także lekarzami pracującymi w szpitalu.

Podczas pobytu w Szczecinie para książęca spotkała się z żołnierzami Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Po wizycie w Korpusie Książę Fryderyk udał się na pokład okrętu duńskiej marynarki wojennej Niels Juhl, zacumowanego przy Wałach Chrobrego. Księżna wzięła natomiast udział w otwarciu wystawy fotografii „Grenlandia czyli Kalaallit Nunaat” autorstwa Carstena Egevanga w Muzeum Zamkowym.

Na zakończenie wizyty Para Książęca spotkała się z załogą duńskiej marynarki wojennej i uczestniczyła w spotkaniu dotyczącym obronności. Po zejściu z pokładu spotkali się z dziennikarzami i mieszkańcami Szczecina. Para Książęca podsumowała swoją wizytę jako intensywną i inspirującą.

Wizyta Pary Książęcej jak również kwietniowe wydarzenie p.n. Dni Skandynawskie, w którym przedstawiciele Danii brali czynny udział, już teraz owocuje zacieśnieniem relacji Szczecina z Danią, zarówno w dziedzinie gospodarczej, jak i kulturalnej. Planowane są również działania w dziedzinie edukacji, tj. współpraca uczniów szkół szczecińskich ze szkołami miasta partnerskiego Esbjerg.

udostępnił: Biuro Prezydenta Miasta, wytworzono: 2014/05/23, odpowiedzialny/a: Patrycjusz Ceran, wprowadził/a: Miriam Lam, dnia: 2014/05/23 09:14:33
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Miriam Lam 2014/05/23 09:14:33 modyfikacja wartości
Miriam Lam 2014/05/23 08:22:16 nowa pozycja