Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
Serwis używa plików cookies w celu realizacji procesów niezbędnych dla pełnej funkcjonalności oraz do gromadzenia anonimowych danych statystycznych.
Polityka Prywatności / Ochrona danych osobowych    AKCEPTUJĘ
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Informacja o bieżących sprawach/aktualności współpracy Międzynarodowej Miasta Szczecin

78. Polsko-Niemieckie Forum Przedsiębiorców „Wsparcie inicjatywy edukacji dwujęzycznej dla rozwoju biznesu na obszarze transgranicznym”

W środę, 9 grudnia br., odbyło się 78. Polsko-Niemieckie Forum Przedsiębiorców „Wsparcie inicjatywy edukacji dwujęzycznej dla rozwoju biznesu na obszarze transgranicznym”. Podczas tegorocznej edycji, uczestnicy forum wymieniali się wiedzą, doświadczeniami i poglądami związanymi z nauczaniem dwujęzycznym w Euroregionie.

 Forum otworzył Pan Krzysztof Soska, Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin, który w swoim wystąpieniu podkreślił wagę poruszanego tematu dwujęzyczności na pograniczu polsko-niemieckim. Pan Patrycjusz Ceran, Pełnomocnik ds. współpracy międzynarodowej Gminy Miasto Szczecin przybliżył działalność projektu Centrum Usługowo-Doradczego Euroregionu Pomerania w Szczecinie. Całe wydarzenie natomiast poprowadził dziennikarz TVP Szczecin, pan Dariusz Baranik.

 Po uroczystym otwarciu wystąpiły dzieci z przedszkola publicznego nr 8 „Muzyczna Ósemka” ze Szczecina. Dzieci zaśpiewały piosenki w języku niemieckim, co zostało nagrodzone gromkimi brawami.

Forum zostało podzielone na dwie części. W pierwszej części przedstawione zostały referaty kierunkowe na temat dwujęzyczności. Jako pierwsza wystąpiła pani Justyna Maziarska-Lesisz, Kierownik Wydziału Rozwoju Kompetencji Językowych Ośrodka Rozwoju Edukacji z Warszawy. Przedstawiła ona szanse i wyzwania w polskim systemie oświaty dotyczące nauczania dwujęzycznego. Kolejnym referentem był pan Roy Heynlein Prezes firmy Getsix z Poznania, który zwrócił uwagę na znaczenie znajomości języków obcych z punktu widzenia przedsiębiorcy. Pan Heynlein bardzo ciekawie mówił o znaczeniu znajomości języków obcych i kompetencjach międzykulturowych w życiu zawodowym.  

W drugiej części forum zostały zaprezentowane przykłady dobrych praktyk wdrożenia nauczania dwujęzycznego na różnych poziomach edukacji. Po każdej prezentacji był czas na krótką dyskusję.

W panelu poświęconemu nauczaniu dwujęzycznemu w przedszkolu pani Joanna Markowska, nauczycielka języka niemieckiego,przedstawiła projekt, jaki funkcjonuje
w przedszkolu publicznym Muzyczna Ósemka w Szczecinie. Po krótkim referacie uczestnicy forum mogli wysłuchać opinii rodziców dzieci, które uczęszczają do przedszkola Muzyczna Ósemka pani Katarzyny Włosek i pani Danuty Bielawiec oraz nauczycielki z niemieckiego przedszkola KITA Randow-Spatzen w Löcknitz pani Małgorzaty Holubickiej-Koziołek. Pani Koziołek podkreśliła fakt, że przedszkola ze Szczecina i Löcknitz są przykładem wzorcowej współpracy w projekcie polsko-niemieckim.

Kolejna dyskusja była poprzedzona wystąpieniem pani Reginy Metz z Polsko-niemieckiego gimnazjum w Löcknitz. Zaprezentowała ona strukturę i zasady działania gimnazjum i odpowiadała na pytania uczestników. Do dyskusji został zaproszony również dyrektor Urzędu w Gartz pan Frank Gotzmann. Ostatnia dyskusja panelowa była poświęcona nauczaniu dwujęzycznemu w liceach. Jako przykład dobrej praktyki z regionu pan Martin Hanf, nauczyciel języka niemieckiego i historii w ZSO nr 6 w Szczecinie,przedstawił dwujęzyczność i pracę w ramach projektów w ZSO nr 6 w Szczecinie. Po wystąpieniu odbyła sie dyskusja z udziałem pana Hanfa i rodzica,pani Katarzyny Jankowskiej. Mówili oni o wyzwaniachorazszansach,jakie stoją przed uczniami liceum kończącymi klasy dwujęzyczne w Szczecinie.

Forum zakończyła debata podsumowująca spotkanie, w której wzięli udział pan Krzysztof Soska, Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin, pan Paweł Bartnik, Dyrektor Stowarzyszenia Euroregionu Pomerania w Szczecinie, pani Justyna Maziarska-Lesisz, Kierownik Wydziału Rozwoju Kompetencji Językowych Ośrodka Rozwoju Edukacji z Warszawy, pan Roy Heynlein Prezes firmy Getsix z Poznania oraz pani Karin Peter, Kierownik Działu Kształcenia i Planowania Rozwoju Szkół z Powiatu Vorpommern-Greifswald.

 Forum jest cyklicznym wydarzeniem organizowanym przez Urząd Miasta Szczecin w ramach projektu „Transgraniczna Sieć Centrów Usług i Doradztwa Euroregionu POMERANIA“ i jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego INTERREG IVA.

udostępnił: Biuro Prezydenta Miasta, wytworzono: 2016/02/05, odpowiedzialny/a: Patrycjusz Ceran, wprowadził/a: Miriam Lam, dnia: 2016/02/05 11:42:42
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Miriam Lam 2016/02/05 11:42:42 nowa pozycja