Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
Serwis używa plików cookies w celu realizacji procesów niezbędnych dla pełnej funkcjonalności oraz do gromadzenia anonimowych danych statystycznych.
Polityka Prywatności / Ochrona danych osobowych    AKCEPTUJĘ
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Informacja o bieżących sprawach/aktualności współpracy Międzynarodowej Miasta Szczecin

Dni Skandynawskie 2015

W dniach 16-19 kwietnia, odbyły się w Szczecinie Dni Skandynawskie. To już druga edycja tego niezwykłego wydarzenia, dedykowanego współpracy z państwami skandynawskimi.

Celem Dni Skandynawskich jest budowanie długotrwałego i cyklicznego forum spotkań ułatwiającego nawiązywanie kontaktów w sferach biznesowych czy społecznych.  Dni Skandynawskie to także inicjowanie różnego rodzaju projektów w obszarze edukacji i turystyki, oraz zintegrowanie z ofertą miasta społeczności skandynawskiej uczącej się i pracującej w Szczecinie.

Pogram obchodów Dni Skandynawskich opierał się na działaniach związanych z obszarem biznesu, sportu, edukacji i kultury. Podobnie jak w roku ubiegłym i tym razem nie zabrakło konferencji poświęconych tematyce biznesu i edukacji, wydarzeń artystycznych,  sportowych oraz spotkań z interesującymi osobami.

Wśród gości znaleźli się m.in. Ambasador Danii Steen Homel, Ambasador Szwecji Staffan Herrström, Ambasador Norwegii Karsten Klepsvik, jak również polscy i skandynawscy artyści muzyczni i filmowi.

Oficjalne otwarcie Dni Skandynawskich pn. „Energia pozytywnych zmian”, odbyło się w czwartek 16 kwietnia w Trafostacji Sztuki, podczas którego zostało podpisane odnowienie umowy partnerskiej pomiędzy Szczecinem i Esbjergiem (treść porozumienia w załączniku poniżej). Tego dnia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego odbyła się również debata edukacyjna. Wśród wydarzeń towarzyszących można było obejrzeć wystawę pojazdów produkowanych w Skandynawii. Ważnym punktem pierwszego dnia Dni Skandynawskich było uroczyste otwarcie Skweru im. Raoula Wallenberga połączone z wystawą poświęconą jego biografii. Ponadto odsłonięty został mural stworzony przez artystów z Miasta Esbjerg (Dania).

17 kwietnia odbyła się Konferencja oraz Giełda kooperacyjna B2B. I Blok tematyczny podczas konferencji biznesowej Energia Pozytywnych Zmian zatytułowany był „Nowoczesne porty morskie – duński model rozwoju.”  Kluczowym tematem poruszanym podczas spotkania były projekty i inwestycje w obszarze infrastruktury portowej. Omówione zostały przykłady polskie i duńskie. Referenci reprezentowali środowisko biznesowe, agendy rządowe oraz samorządy regionalne i lokalne. II Blok tematyczny „Zrównoważenie w gospodarce komunalnej jako wyzwanie dla nowoczesnego społeczeństw” obejmował sprawy związane z rolą instalacji biogazowych opartych na różnego rodzaju odpadach biodegradowalnych w zrównoważonym rozwoju oraz roli sieci ciepłowniczej w tym procesie. Referaty przygotowane zostały przez ekspertów reprezentujących polskie i szwedzkie doświadczenia w tym zakresie. Przedstawiciel Sztokholmu  podczas swojego wystąpienia przybliżył innowacyjne podejście miasta do spraw związanych z równoważonym rozwojem. Podczas III Bloku tematycznego: „Energia i efektywność energetyczna” kluczowym tematem poruszanym w trakcie spotkania były różne aspekty związane z efektywnością energetyczną. Eksperci odnieśli się do uregulowań prawnych tym zakresie, przybliżyli zastosowanie Small Scale LNG jako koncepcji bezpieczeństwa i „elastyczności” energetycznej. Dyskutowane były ponadto sprawy związane z  technologiami energii odnawialnych, wydajnością energetyczną w przemyśle, budownictwem ekologicznym i zielonymi miastami, a także sprawy związane z  emisją dwutlenku węgla.

W konferencji biznesowej udział wzięło ok. 150 osób, w tym ambasadorowie Szwecji, Norwegii, Danii i Węgier, przedstawiciele firm i lokalni przedsiębiorcy.

Po konferencji odbyła się giełda kooperacji B2B, której celem było nawiązywane znajomości z jak najszerszymi kręgami przedsiębiorców z różnych branży, pielęgnowanie kontaktów oraz efektywna wymiana informacji w życzliwej atmosferze biznesu podczas przyjemnego rejsu po Odrze. W giełdzie udział wzięło ok. 50 uczestników, w tym ambasador Szwecji.

W ramach wydarzeń sportowych odbył się rajd rowerowy na trasie Szczecin-Malmo-Szczecin. Program dnia zakończł koncert John Betsch Society&Cecilia Stalin.

W sobotę 18 kwietnia odbyły się warsztaty z cyjanotypii dla dzieci pn. „Pocztówka ze Skandynawii”. Wydarzeniem dnia był koncert, prezentowany przez Marka Niedźwieckiego, w ramach  IV Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego Me.Ba. Gwiazdą koncertu był Thomas Dybdahl.

19 kwietnia w ramach wydarzeń sportowych w Ogrodzie Różanym odbyła się impreza biegowa, podczas której zaplanowano bieg na 10 km, Nordic walking na 5 km, a także biegi, gry i zabawy dla najmłodszych. Tego dnia powitaliśmy także uczestników rajdu rowerowego Szczecin-Malmo-Szczecin. Na zakończenie Dni Skandynawskich odbył się „Koncert Skandynawia” w ramach tegorocznego Festiwalu Muzyki Dawnej.

Załączniki:

udostępnił: Biuro Prezydenta Miasta, wytworzono: 2015/05/11, odpowiedzialny/a: Patrycjusz Ceran, wprowadził/a: Miriam Lam, dnia: 2015/05/19 08:50:54
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Miriam Lam 2015/05/19 08:50:54 modyfikacja wartości
Miriam Lam 2015/05/11 12:14:41 nowa pozycja