Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
Serwis używa plików cookies w celu realizacji procesów niezbędnych dla pełnej funkcjonalności oraz do gromadzenia anonimowych danych statystycznych.
Polityka Prywatności / Ochrona danych osobowych    AKCEPTUJĘ
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Informacja o bieżących sprawach/aktualności współpracy Międzynarodowej Miasta Szczecin

Wręczenie nagrody Pomerania Nostra dla stowarzyszenia polenmARkT

Wręczenie nagrody Pomerania Nostra dla stowarzyszenia polenmARkT

W zamkowej sali Bogusława wręczona została w piątek28 października 2011 roku Polsko-Niemiecka Nagroda „Pomerania Nostra”.Jej tegorocznym laureatem zostało Stowarzyszenie polenmARkT – organizator Polskiego Tygodnia Kultury w Greifswaldzie.

Polnische Kulturwoche, bo tak nazwa tej organizowanej od 15 lat imprezy brzmi po niemiecku, jest dziś najciekawszym festiwalem kultury polskiej w Niemczech. i w ciągu lat rozrósł się do cyklu różnorodnych imprez i spotkań, trwającego niemal dwa tygodnie. W tegorocznej edycji, rozpoczynającej się 17 listopada, w programie są m.in. koncerty Leszka Możdżera, zespołu R.U.T.A., krakowskich klezmerów i spektakl znanego już w Polsce Teatru „Krzyk” z Maszewa.

Fundatorami Nagrody Pomerania Nostra są miasta Szczecin i Greifswald, uniwersytety Greifswaldzki i Szczeciński oraz redakcje „Kuriera Szczecińskiego” i „Nordkuriera” (Neubrandenburg”).

Gości spotkania, wśród których byli parlamentarzyści, radni, wielu przedstawicieli nauki
i kultury z obu miast, Wielonarodowego Korpusu Pólnocny Wschód, Kościoła Ewangelickiego, przedsiębiorcy i konsulowie honorowi, witał jego gospodarz, Prezydent Miasta Szczecin, przewodniczący Kapituły Nagrody „Pomerania Nostra”, Piotr Krzystek. Gratulując laureatom, mówił o znaczeniu ich inicjatywy dla dynamicznie zmieniającego się polsko-niemieckiego pogranicza. W podobnym duchu wypowiadali się pozostali członkowie Kapituły: nadburmistrz Greifswaldu, Arthur König, rektor Uniwersytetu Greifswaldzkiego, prof. Rainer Westermann, prorektor Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. Edward Włodarczyk, redaktorzy naczelni „Nordkuriera” i „Kuriera Szczecińskiego”, Michael Seidel i Tomasz Kowalczyk.
 

Laudacje, podkreślające dokonania Stowarzyszenia polenmARkT, wygłosili konsulowie honorowi Polski w Meklemburgii-Pomorzu Przednim i Niemiec w Szczecinie, Helmuth Freiherr von Maltzahn i Bartłomiej Sochański. Helmuth von Maltzahn zwracał uwagę na znacznie kultury dla poznawania się ludzi i narodów.


Statuetkę nagrody, metalową szeklę, odebrali z rąk członków Kapituły dwaj dotychczasowi przewodniczący Stowarzyszenia polenmARkT, prof. Christian Lübke i prof. Aleksander Wöll, którzy zawodowo zajmują się historią i kulturą krajów słowiańskich i Polski. Przyznane po raz pierwszy medale nagrody odebrało jedenaścioro członków stowarzyszenia, wśród nich slawiści i poloniści z Greifswaldu, prawnicy, dziennikarze, ludzie kultury.


Dziękując za nagrodę prof. Aleksander Wöll cytował po polsku polskich pisarzy, Adama Mickiewicza i Witolda Gombrowicza, a prof. Christian Lübke, podkreślając korzyści płynące z polsko-niemieckiej współpracy naukowej, mówił o nowatorskich odkryciach polskich naukowców, pracujących w Instytucie Maxa Plancka w Greifswaldzie.


W 2013 roku Polsko-Niemiecka Nagroda Pomerania Nostra zostanie wręczona
w Greifswaldzie. 

(Na podstawie artykułu B. Twardochleba w „Kurierze Szczecińskim” z 31.10.2011 r.)

Zdjęcia: Sławomir Borek, Kurier Szczeciński

udostępnił: RWM, wytworzono: 2011/11/10, odpowiedzialny/a: arybacki, wprowadził/a: Andrzej Rybacki, dnia: 2011/12/06 15:23:18
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Andrzej Rybacki 2011/12/06 15:23:18 modyfikacja wartości
Andrzej Rybacki 2011/12/06 15:21:57 modyfikacja wartości
Andrzej Rybacki 2011/12/06 15:18:28 modyfikacja wartości
Andrzej Rybacki 2011/12/06 15:07:46 modyfikacja wartości
Andrzej Rybacki 2011/11/10 09:13:56 nowa pozycja