Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
Serwis używa plików cookies w celu realizacji procesów niezbędnych dla pełnej funkcjonalności oraz do gromadzenia anonimowych danych statystycznych.
Polityka Prywatności / Ochrona danych osobowych    AKCEPTUJĘ
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Informacja o bieżących sprawach/aktualności współpracy Międzynarodowej Miasta Szczecin

Konferencja "Kompetencje międzykulturowe kluczem efektywnej współpracy międzynarodowej i transgranicznej"

11 czerwca 2012 roku Urząd Miasta Szczecin, Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni w Szczecinie oraz Centra Usługowo-Doradcze Euroregionu Pomerania wspólnie byli organizatorami konferencji pt. „Kompetencje międzykulturowe kluczem efektywnej współpracy międzynarodowej i transgranicznej”. Konferencja odbyła się na terenie Korpusu i przyciągnęła międzynarodowych gości zainteresowanych tematyką kompetencji międzykulturowych, zarówno w ujęciu teoretycznym jak i praktycznym. 
Otwarcia konferencji dokonał gen. broni Rainer Korff - Dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie oraz Piotr Krzystek - Prezydent Miasta Szczecin. W swoich wystąpieniach zwrócili uwagę na to, że Szczecin, jako miasto z obszaru pograniczna polsko-niemieckiego jest najlepszym miejscem do wspólnych rozważań i dyskusji nad istotą i znaczeniem kompetencji międzykulturowych w dziedzinach takich jak współpraca międzynarodowa czy transgraniczna. Siedziba Korpusu z kolei zapewniła uczestnikom międzynarodową i wielokulturową atmosferę, a także komfortowe warunki samej konferencji.
Problematykę kompetencji międzykulturowych z perspektywy bogatego doświadczenia wojskowego zaprezentował ppłk dr Uwe Ulrich z Centrum Doskonalenia Zawodowego oraz Edukacji Cywilnej Niemieckich Sił Zbrojnych. Kolejne dwa referaty poruszyły kwestie gospodarcze i społeczne. Konferencję zwieńczyła moderowana dyskusja z zaproszonymi gośćmi i uczestnikami konferencji, która podsumowała tematykę kompetencji międzykulturowych, wspólną zarówno dla wojskowych, jak i cywilów. 
Część konferencyjną uzupełniły warsztaty wprowadzające w praktyczny sposób do zagadnień szeroko rozumianej współpracy w środowiskach międzykulturowych. Ćwiczenia mające na celu poszerzenie indywidualnych kompetencji międzykulturowych, znajomość i akceptacja zwyczajów innych kręgów kulturowych były motywami przewodnimi warsztatów prowadzonych przez członków niemieckiego Stowarzyszenia Comparative Research Network Kamili Kowenzowskiej i Konrada Wdowiaka oraz przedstawicieli Bundeswehry ppłk dr Uwe Ulrich i Arno Tappe zajmującymi się przygotowaniem żołnierzy do misji zagranicznych pod kątem kompetencji międzykulturowych. 
Komunikacja na obszarze transgranicznym i możliwość nawiązania efektywnej współpracy międzynarodowej jest celem, który możemy osiągnąć w pierwszej linii poprzez poznanie samych siebie. Powyższa teza wyjściowa połączona z technikami motywacyjnymi i ćwiczeniami wspierającymi integrację grup treningowych ośmieliła uczestników do aktywnego udziału w dyskusjach. 
Dodatkowo ppłk dr Uwe Ulrich wprowadził do warsztatów elementy treningu żołnierzy niemieckich udających się na misje do Afganistanu, co spotkało się z ogromnym zainteresowaniem uczestników. Zestaw treningowy służący do samodzielnej pracy w grupach pozwolił na konfrontację kultury niemieckiej i afgańskiej, stereotypowych wyobrażeń, dotychczas zdobytej wiedzy i znajomości zwyczajów tak różnych od siebie kultur. 
W części warsztatowej jeszcze raz została podkreślona rola i znaczenie zastosowania kompetencji międzykulturowych w wielu dziedzinach życia społecznego, gospodarczego oraz w aspekcie współpracy wojskowej. Liczymy na to, że doświadczenie zdobyte podczas konferencji i warsztatów zaowocuje pomyślną realizacją przedsięwzięć o charakterze międzynarodowym i transgranicznym.

 


 

Załączniki:

udostępnił: Biuro Prezydenta Miasta, wytworzono: 2012/06/14, odpowiedzialny/a: Patrycjusz Ceran, wprowadził/a: Katarzyna Jackowska, dnia: 2012/06/14 14:45:24
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Jackowska 2012/06/14 14:45:24 modyfikacja wartości
Katarzyna Jackowska 2012/06/14 14:34:54 modyfikacja wartości
Katarzyna Jackowska 2012/06/14 14:33:30 modyfikacja wartości
Miriam Lam 2012/06/14 14:33:09 modyfikacja wartości
Miriam Lam 2012/06/14 14:27:05 modyfikacja wartości
Katarzyna Jackowska 2012/06/14 14:22:18 modyfikacja wartości
Miriam Lam 2012/06/14 12:19:16 modyfikacja wartości
Miriam Lam 2012/06/14 12:14:09 nowa pozycja