Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
Serwis używa plików cookies w celu realizacji procesów niezbędnych dla pełnej funkcjonalności oraz do gromadzenia anonimowych danych statystycznych.
Polityka Prywatności / Ochrona danych osobowych    AKCEPTUJĘ
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Informacja o bieżących sprawach/aktualności współpracy Międzynarodowej Miasta Szczecin

Cooperación transfronteriza – przedstawiciele Ameryki Południowej z wizytą studyjną w Szczecinie

W dniach 29/30 kwietnia z niecodzienna wizytą w Szczecinie przebywała blisko 20osobwoa grupa przedstawicieli państw Ameryki  Południowej (Peru, Boliwii, Kolumbii i Ekwadoru). W składzie delegacji znaleźli się zarówno burmistrzowie, jak i pracownicy administracji regionalnej i rządowej. Delegacji towarzyszyli pracownicy Komisji Europejskiej oraz Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych.

Celem ich pobytu było zapoznanie się z polsko-niemieckimi doświadczeniami współpracy transgranicznej w obszarze edukacji, komunikacji i turystyki. Goście mieli również możliwość zapoznania się z ideą współpracy w ramach Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Wizytę na polsko-niemieckim pograniczu poprzedziła już wizyta na pograniczu hiszpańska - francuskim.

Podczas specjalnie na tę okazję zorganizowanej debaty, gościom przybliżono uwarunkowania historyczne tego obszaru transgranicznego, przedstawiono genezę powstania Euroregionu Pomerania oraz omówiono flagowe projekty realizowane na tym terenie.

W części dyskusyjnej zagraniczni uczestnicy stawiali szereg pytań o instrumentarium finansowei sposoby rozliczania projektów, budowanie partnerstw projektowych i wdrażanie wspólnych działań, a także sposoby rozwiązywania trudnych sytuacji. Niejednokrotnie dyskusja dotykała tematów wychodzących poza zakres zadań samorządu (sprawy rolnictwa, polityka morska). Również i w tym zakresie starano się w miarę możliwości udzielać wyczerpujących odpowiedzi.

Goście często pytali o fundament tego sukcesu jakim jest rozwój polskich samorządów, a przez to i efektywna współpraca z partnerami z Niemiec. Prezydent Krzysztof Soska wskazał tu na kluczowy moment w okresie polskiej transformacji, kiedy wprowadzono reformę administracyjną konstytuującą trójstopniowy podział władzy w państwie i rozpoczynającą proces decentralizacji władzy. Jednocześnie wyraził przekonanie, że dający się zaobserwować duży dynamizm z jakim się rozwija dziś Ameryka Południowa pozwala przyjąć, że w najbliższej przyszłość rola i znaczenie tego obszaru geograficznego w wymiarze międzynarodowym będzie systematycznie rosła.

Program zagranicznych gości przewidywał tego dnia kolejne punkty w południowej części polsko-niemieckiego pogranicza i partnerzy koło południa musieli udali się w dalsza drogę. Dla obu stron pozostał pewien niedosyt. Uczestnicy delegacji z chęcią poznali by również praktyczny wymiar tej współpracy, a więc trochę zabrakło czasu na „wizytę w terenie”, aby pokazać to co zostało omówione. Z drugiej strony dla organizatorów niezmiernie ciekawym było usłyszeć z jaką dynamiką się rozwija
i z jakimi wyzwaniami konfrontowany jest teraz ten region świata.

Cały wyjazd studyjny jest finansowany przez Komisję Europejską, a realizowany i organizowany przez Stowarzyszenie Europejskich Regionów Granicznych. Jednym z ważniejszych celów tej wizyty jest pokazanie europejskiej współpracy transgranicznej jako ważnego instrumentu wpływającego na współpracę gospodarczą pomiędzy państwami, ale również jako ważną płaszczyznę dialogu międzykulturowego.

W dyskusji uczestniczyli I zastępca prezydenta Miasta Szczecin, pan Krzysztof Soska, dyrektor Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania, pan Paweł Bartnik, dyrektor Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, pan Roman Walaszkowski, zastępca Starosty Powiatu Vorpommern-Greifswald, pan Dennis Gutgesell oraz były starosta powiatu Uecker-Randow, pan Sigfried Wack. Całość moderował doradca prezydenta, pan Daniel Wacinkiewicz.

udostępnił: RWMiR, wytworzono: 2013/05/02, odpowiedzialny/a: PCeran, wprowadził/a: Patrycjusz Ceran, dnia: 2013/05/02 15:34:33
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Patrycjusz Ceran 2013/05/02 15:34:33 nowa pozycja