Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Nagroda Artystyczna Miasta Szczecin

1996 r.

Helena Raszka

Urodziła się w 1930 r. w Bydgoszczy. Jest absolwentką polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. W Szczecinie zamieszkała w 1951 r., a pięć lat później zadebiutowała jako poetka na łamach szczecińskiego tygodnika " Ziemia i Morze". Do tej pory w jej dorobku znalazło się dziewięć tomików poezji, ostatni - "Wiersze wybrane" - ukazał się w 1996 r. Twórczość Heleny Raszki od lat uznawana jest przez czytelników i krytyków za zjawisko wybitne, choć stosunkowo mało znane szerokiemu gronu odbiorców. Jej poezja to zjawisko niewątpliwie "osobne", z jednej strony zamknięte i oryginalne, a z drugiej - otwarte na nowe tendencje literackie, które zawsze podlegają twórczej, głęboko zindywidualizowanej transformacji. W wierszach Heleny Raszki wyraźnie brzmi ton intelektualnego niepokoju: o suwerenność ludzkiej egzystencji, o nieuleganie pokusom zbiorowych emocji, o konieczność bronienia się prze stereotypami. Szczególną wartością jej poezji jest głęboko pojmowany regionalizm: emocjonalnie, ale i rozumnie manifestowany związek ze szczecińskim pejzażem i losami miejscowej Społeczności. W ogólnopolskiej recepcji Helena Raszka utożsamiana jest ze Szczecinem, ale jej twórczość interpretuje się w uniwersalnych kategoriach.

 

Marek Jasiński

Urodził się w1949 r. w Stargardzie Szczecińskim. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od roku 1979 pracuje w szczecińskiej filii tejże Akademii, pełniąc obecnie funkcję prodziekana Wydziału Pedagogiki Instrumentalnej. Zdobywał laury na wielu konkursach kompozytorskich, np.: II nagroda w Konkursie Chóralnym w Tours we Francji w 1987 r. W roku 1995 zdobył główną nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim z okazji 1000-lecia chrystianizacji Pomorza i Gdańska za utwór "Pieśń Zwiastowania". Utwory prof. Marka Jasińskiego są w repertuarze m.in. wszytskich chórów szczecińskich, a ich wykonania można usłyszeć podczas wielu najważniejszych festiwali krajowych i zagranicznych. Jego partytury wydawane były we Francji i w Rosji, zaś kompozycje nagrywało wiele stacji europejskich i amerykańskich. Prof. Jasiński jest także autorem opery pt. " Książę ostatni" (libretto: Joanna Kulmowa), zamówionej przez miasto Szczecin z okazji 750-lecia nadania praw miejskich. Jest to pierwsza od 1945 r. opera napisana w Szczecinie.

udostępnił: Wydział Kultury i Dziedzictwa Kulturowego, wytworzono: 2006/04/20, odpowiedzialny/a: Katarzyna Stoma, wprowadził/a: Katarzyna Ładniak, dnia: 2006/04/20 09:22:43
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Ładniak 2006/04/20 09:22:43 nowa pozycja