Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Nagroda Artystyczna Miasta Szczecin

2005 r.

Nagrodę Artystyczną Miasta Szczecina w 2005 roku otrzymali:

Stanisław Biżek  - urodził się 14 listopada 1938 r. w Wierzchowicach. Ukończył PLSP w Lublinie, a następnie studia w Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u profesora J.Pugeta. W 1964 r., po ukończeniu studiów, przyjechała do szczecina. W swojej twórczości artystycznej uprawia małe formy rzeźbiarskie, medalierstwo, rzeźbę plenerowa i monumentalną.
Jest autorem wielu prac rzeźbiarskich i pomników w Polsce (m.in. rzeźby plenerowe w Międzyzdrojach, Świnoujściu, Kamieniu Pomorskim, Szczecinie, Legnicy, Łobzie, Chojnie , Myśliborzu, Dębnie lubuskim, współautor pomnika 1000-lecia bitwy pod Cedynią) także w Niemczech (Binz, Kuhlungssborn, Albeck).
Laureat wielu nagród i wyróżnień krajowych i zagranicznych, uczestnik licznych wystaw ogólnopolskich i międzynarodowych. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i galeriach m.in. w Muzeum Narodowym w Szczecinie, Muzeum sztuki Medalierskiej we Wrocławiu, Muzeum w Chorzowie, Muzeum okręgowym w Lublinie, Galerii ZAR w Warszawie oraz w zbiorach prywatnych kraju i za granicą.
Stanisław Biżek znany jest również jako działacz społeczny i związkowy, m.in. były prezes oddziału ZAR w Szczecinie, założyciel Stowarzyszenia Twórczego Artystów Rzeźbiarzy w Szczecinie, założyciel Sekcji Rzeźby ZPAP w 1999 r.
Inicjator imprez rzeźbiarskich, jak np. rzeźb plenerowych w szczecinie, pleneru medalierskiego z okazji 750-lecia nadania praw miejskich Szczecinowi, biennale rzeźby pt. "Ochrona Środowiska Naturalnego", Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego w Buku.

Wojciech Brzeziński - urodził się 21 października 1975 r. w Jaworznie. Jest absolwentem szkoły muzycznej w klasie klarnetu, ukończył Akademie Sztuk Wizualnych w Poznaniu.Prawie całą swoja karierę artystyczna związał z Teatrem współczesnym w szczecinie, a obecnie zarówno krytycy, jak i widzowie teatralni wymieniają go wśród najzdolniejszych aktorów młodego pokolenia.
Swoja prace rozpoczął w teatrze gnieźnieńskim rolą Kordiana. P raz pierwszy pojawił się na scenie szczecińskiej w zastępstwie w roli Królika Czarny Jak Atrament w Pinokiu, lecz prawdziwy debiut stanowiła rola Demetriusza w Śnie nocy letniej. Swoje wybitne kreacje aktorskie W. Brzeziński stworzył głównie w spektaklach Anny Augustynowicz ( Moralność pani Dulskiej, Polaroidy oraz Oskar i pani Róż. Postacie Zbyszka, Tristana i Oskara uczyniły z Wojciecha Brzezińskie go jednego z najbardziej lubianych i rozpoznawanych aktorów szczecińskich. Na swoim koncie ma już kilka ważnych wyróżnień m.in. na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form Kontrapunkt, na zabrzańskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej, czy Przeglądzie Piosenki aktorskiej we Wrocławiu. Poza teatrami szczecińskimi -Współczesnym i Krypta- występował również w Teatrze Telewizji: w Toksynach wyreżyserowanych przez Annę Augustynowicz oraz Fotoplastikonie w reżyserii Piotra Łazarkiewicza.
Aktor niezwykle utalentowany muzycznie. Śpiewa, gra na kilku instrumentach, jest laureatem przeglądów piosenki poetyckiej i aktorskiej, wydał własna płytę z balladami. Możliwości aktorskie i wokalne Wojciech Brzezińskiego można docenić choćby w spektaklu Teatru Współczesnego z okazji 30.lecia powstania tej sceny pt. Cyrk’ 76.

udostępnił: Wydział Kultury i Dziedzictwa Kulturowego, wytworzono: 2006/11/21, odpowiedzialny/a: Katarzyna Stoma, wprowadził/a: Katarzyna Ładniak, dnia: 2006/11/21 12:57:50
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Ładniak 2006/11/21 12:57:50 nowa pozycja