Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
Serwis używa plików cookies w celu realizacji procesów niezbędnych dla pełnej funkcjonalności oraz do gromadzenia anonimowych danych statystycznych.
Polityka Prywatności / Ochrona danych osobowych    AKCEPTUJĘ
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Nagroda Artystyczna Miasta Szczecin

1997 r.

Anna Januszewska
 
Urodziła się w 1953 r. w Szczecinie. Jest absolwentką wydziału aktorskiego łódzkiej PWSFTViT, który ukończyła w 1977 r. Debiutowała na scenie Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu i z tą sceną związała swoje pierwsze lata aktorskiej kariery. W 1980 r. zdobyła Nagrodę dla Młodego Aktora na festiwalu Teatrów Polski Północnej za tytułową rolę w przedstawieniu pt. "Pani Wdzięczny Strumyk". Sezonem 1980/81 rozpoczęła trwałą współpracę z Teatrem Współczesnym w Szczecinie. Jej debiut na scenie szczecińskiej była rola Marii w "Warszawiance" St.Wyspiańskiego, za którą otrzymała nagrodę "Głosu Szczecińskiego" dla młodego aktora. Anna Januszewska w swoim dorobku zawodowym ma już ponad 100 ról, z których najważniejsze do tej pory uznać można: rolę tytułową w "Edukacji Rity", Bianki w "Białym małżeństwie", Anity w "Antygonie w Nowym Jorku", Tekli w "Wierzycielach", Pani Kovacic w "Moja wątroba jest bez sensu albo zagłada ludu", Pauli w "Śmierci i dziewczynie". Dwukrotnie nagradzana była również w ramach odbywającego się corocznie w Szczecinie Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Form: w roku 1993 i 1995. Wyrazem uznania dla kunsztu aktorskiego Anny Januszewskiej było przyznanie jej Głównej Nagrody Aktorskiej na Festiwalu Klasyki Polskiej w Opolu w 1997 r. za rolę Królowej Małgorzaty w "Iwonie księżniczce Burgunda" w reż. Anny Augustynowicz. Za tę kreację w tym samym roku uhonorowano ją również Bursztynowym Pierścieniem.
 
 
Żywia Karasińska-Fluks
 
Rodowita szczecinianka, urodzona w 1949 r. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w roku 1978. Jest uznaną autorką sztuk scenicznych dla dzieci, publicystyką i dziennikarką. Jej debiutem teatralnym była sztuka pt. "Figurki pana Gracjana", której premiera odbyła się w Teatrze Lalka w Warszawie w 1982 r. "Gdzie jest Hosi" to druga sztuka Żywii Karasińskiej-Fluks, nagrodzona na Ogólnopolskim Konkursie na Sztukę dla dzieci w Poznaniu w 1994 r., która zarazem jako pierwsza doczekała się telewizyjnej realizacji. Wystawiona też została w Teatrze im. H.Ch. Andersena w Lublinie (premiera odbyła się 21.09.1997 r.). Wyróżnieniem na Ogólnopolskim Konkursie na Sztukę dla Dzieci w Poznaniu w 1995 r. Uhonorowano kolejną sztukę tej autorki pt. "Wachlarze". Telewizyjna sztuka pt. "Cyberdraka" również skierowana została do realizacji w TVP w Ośrodku Wrocławskim. W grudniu 1997 r. Żywia Karasińska-Fluks za sztukę pt. "Dary córki Króla Mórz" otrzymała Nagrodę Główną Wojewody Wrocławskiego. W roku 1997 w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. A. Smolki swoją prapremierę miała sztuka pt. "Karaluchy, czyli komedia z niższych sfer". Żywia Karasińska-Fluks jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, ZAiKs-u oraz ASSITEJ (Association Internationale du Theatre Pour L'enfance et la Jeunesse).
udostępnił: Wydział Kultury i Dziedzictwa Kulturowego, wytworzono: 2006/04/21, odpowiedzialny/a: Katarzyna Stoma, wprowadził/a: Katarzyna Ładniak, dnia: 2006/04/21 14:42:02
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Ładniak 2006/04/21 14:42:02 nowa pozycja