Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
 •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Nagroda Artystyczna Miasta Szczecin

2019 rok

Nagroda Artystyczna  Miasta Szczecin za całokształt działalności artystycznej

Pani Krystyna Łyczywek obchodzi w tym roku 100. jubileusz swoich narodzin. Jest Członkiem Honorowym Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego od wielu lat. Jej zasługi dla STF zaczynają się w jeszcze przed 1953 r., gdy czynnie zaangażowana była w polski powojenny ruch fotograficzny na Ziemi Szczecińskiej.

Pani Krystyna jest członkiem – założycielem STF. Brała udział w niezliczonej ilości plenerów, warsztatów, wystaw i albumów fotograficznych. Jej udział w tych inicjatywach był autorski, ale także współautorski – brała w nich udział razem z innymi, także mniej doświadczonymi członkami stowarzyszenia.

Wielokrotnie także była twórcą tekstów oraz reportaży o treści fotograficznej drukowanej w krajowych i zagranicznych periodykach poświęconych tej tematyce. Z uwagi na fakt, że swobodnie włada różnymi językami, szczególnie francuskim, nawiązała wiele ciekawych i owocnych dla szczecińskiego ruchu fotograficznego znajomości nad Sekwaną i nie tylko. W tym momencie nie sposób podać szczegółowego kalendarium jej uczestniczenia w życiu STF. Z pewnością było ono bardzo barwne, twórcze, a przede wszystkim wyjątkowo twórcze. Z czasem zaangażowała większość swoich sił w działalność Związku Polskich Artystów Fotografików i tam nadal tworzyła oraz bardzo wspierała szczecińską fotografikę.

Z okazji jubileuszu 100-lecia urodzin Związek Polskich Artystów Fotografików przygotował wystawę „Ecce Homo” w Filharmonii Szczecińskiej w terminie od 18 marca do 15 kwietnia 2020r. Wystawa jest nie tylko uhonorowaniem jubilatki, której zasługi zarówno dla promocji miasta, popularyzacji fotografii w Polsce i prezentowania polskiej fotografii w świecie są nieocenione, ale przede wszystkim pokazem zdjęć  (od lat 50-tych do 80-tych), które weszły już na stałe do  historii polskiej fotografii. Jednym z najważniejszych tematów w fotografii artystki jest Człowiek. Tematem tym zajmuje się już ponad 70 lat.

Nestorka polskiej fotografii powojennej swoje pierwsze zdjęcia prezentowała na wystawach od roku 1948, a pierwsze zachowane jej zdjęcia pochodzą z roku 1938. Artystka jest osobą niezwykle zasłużoną dla polskiej fotografii oraz dla Miasta Szczecina, którego jest pionierką.

Została odznaczona m.in. :

 • Warszawskim Krzyżem Powstańczym,
 • Krzyżem Armii Krajowej,
 • Nagrodą Ministra kultury i Sztuki I stopnia – za całokształt twórczości,
 • Medalem im. Jana Bułhaka (ZPAF) za zasługo dla rozwoju fotografii,
 • HonEFIAP- Honoraire Excellence FIAP- najwyższym odznaczeniem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej,
 • Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria  Artis,
 • krzyżem Oficerskim Orderu Legii Honorowej,
 • tytułem Honorowy Obywatel Miasta Szczecina. 

Potrafiła swój dorobek twórczy odnieść do tradycji lokalnej, ale także wzorców uniwersalnych. Świadczą o tym chociażby materiały zebrane w pierwszym tomie książki „Fotografia zbliża. Antologia tekstów autorskich opublikowanych w latach 1956–1982”, a także w trzech tomach pracy „Rozmowy o fotografii”. Twórczość Krystyny Łyczywek jest zgoła imponująca. Przeszło 1700 zdjęć jej autorstwa opublikowano w albumach, książkach i czasopismach. Napisała też ponad 1400 artykułów dla prasy polskiej i zagranicznej oraz kilka książek i albumów.

Prace Pani Krystyny znajdują się m.in.

w zbiorach Biblioteki Narodowej w Paryżu i w Bievres,

w Muzeum Ludwiga w Kolonii,

Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu,

Książnicy Pomorskiej w Szczecinie oraz w prywatnych kolekcjach.

W latach 1948–2010 prezentowała swoje prace w ok. 150 wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą oraz ok. 170 ekspozycjach indywidualnych, zdobywając szereg nagród i wyróżnień.

O Krystynie Łyczywek informacje zamieszczają encyklopedie m.in. „Międzynarodowa Encyklopedia od roku 1839” wyd. Auer–Auer Szwajcaria, „Antologia Fotografii Polskiej 1839–1989” wyd. Lucrum. 

Nagroda Artystyczna Miasta Szczecin za istotne osiągnięcie artystyczne w 2019 roku

Sylwester Ostrowski , szczeciński saksofonista jazzowy i bandleader już od kilku lat zaliczany jest do polskiej i światowej czołówki. Jego muzyczna kariera na niwie międzynarodowej jest rozpoznawalna i doceniana przez największe festiwale, instytucje i agencje promujące muzykę jazzową, które regularnie współpracują z muzykiem w wyniku czego artysta koncertuje na całym świecie w ramach najbardziej prestiżowych imprez muzycznych.

Do najbardziej istotnych osiągnięć artystycznych, które miały miejsce w ubiegłym roku należy przede wszystkim zaliczyć wspólny koncert Sylwestra z gwiazdą światowego showbiznesu, „królowa Neo-Soulu” - Erykah Badu. Koncert odbył się 25 marca 2019 r. w ramach festiwalu Szczecin Jazz w Netto Arenie i zgromadził blisko pięciotysięczny tłum fanów z całej Polski i zagranicy. Wokalistka wystąpiła wraz z zespołem Sylwestra Ostrowskiego „Culture Revolution” i był to jedyny koncert w historii gdzie polski artysta zagrał a nawet firmował swoim nazwiskiem wspólny występ z Erykah Badu. Koncert ten odbił się szerokim echem a przez opiniotwórczy magazyn „Jazz Forum”, który w ramach ankiety „Jazz Top” bada opinie i preferencje fanów muzycznych z całego kraju, został oficjalnie uznany wydarzeniem muzycznym roku 2019 w Polsce.

            Ponadto, w ubiegłym roku, Sylwester Ostrowski, wystąpił wraz ze swoim zespołem na tak prestiżowych festiwalach i imprezach muzycznych jak:

 • Jazz nad Odrą Wrocław, Polska
 • International Jazz Day w ramach Safaricom International Jazz Festival, Nairobi, Kenia
 • Moscow Jazz Festival,Moskwa, Rosja
 • Jazz Forum Showcase, Szczecin, Polska
 • Jazz Across Border, St. Petersburg, Rosja
 • Zig Zag Jazz Club, Berlin, Niemcy
udostępnił: WK, wytworzono: 2021/02/15, odpowiedzialny/a: Joanna Leszczyńska, wprowadził/a: Małgorzata Andryszewska, dnia: 2021/02/15 13:42:21
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Małgorzata Andryszewska 2021/02/15 13:42:21 modyfikacja wartości
Małgorzata Andryszewska 2021/02/15 13:16:37 modyfikacja wartości
Małgorzata Andryszewska 2021/02/15 12:36:00 nowa pozycja