Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Interpelacje i zapytania radnych

Dot. karygodnych warunków pracy kierowców transportu miejskiego

Numer: 4182
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2022/07/01

Szanowny Panie Prezydencie,

Pojawia się coraz więcej informacji ze strony kierowców transportu miejskiego o karygodnych warunkach pracy. Poruszane kwestie, wydaje się, że powinny być zapewnione, również z punktu widzenia prawa pracy. Jak się okazuje, daleko jest tu do spełnienia podstawowych zasad, uwzględniając jednocześnie specyfikę pracy.

Kierowcy zgłaszają już nie tylko problem związany z niskimi wynagrodzeniami. Zwracają uwagę m.in na brak klimatyzacji w kabinach kierowców, co powoduje, że w upalne dni (ostatnio ich nie brakuje) kierowca jest zamknięty w małej "budce" z 35 - 37 stopniową temperaturą. W jaki sposób kierowcy kilkunastotonowych pojazdów, po godzinie jazdy w takich warunkach, umęczeni i osłabieni, mają zapewnić bezpieczeństwo, zarówno pasażerom, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego? Dodatkowo pracodawca wywiązuje się z ustawowego minimum zapewnienia wody pracownikom w tych uciążliwych warunkach, a wystarczyłoby więcej dobrej woli, aby chociaż kwestie socjalne były na właściwym poziomie. Niestety, co gorsza kierowcy uskarżają się, że nie mają nawet wystarczającego czasu na przerwie, raz jest to 5 minut, a innym razem 10, 15. Te kilka, kilkanaście minut nie pozwala na zregenerowanie się, a większość przerw jest skracana ze względu na opóźnienia połączeń, które skądinąd spowodowane są remontami i utrudnieniami drogowymi. Ponadto z informacji od pracowników, wynika, że są spore różnice w wynagrodzeniach kierowców w zależności od przedsiębiorstwa, tj. w SPAD/SPAK są większe zarobki niż w SPPK.

Nakładanie się tych wszystkich problemów doprowadza do coraz większej frustracji kierowców. Oszczędzanie w tej sferze nie przyniesie niczego dobrego, a wręcz przeciwnie, może doprowadzić do paraliżu komunikacyjnego. Już dziś, wiadomo, że Szczecin boryka się z brakiem kierowców, a nie zanosi się na poprawę sytuacji. W związku z powyższym, proszę o odpowiedź na pytania:

1. Czy wszystkie kabiny kierowców transportu miejskiego mają możliwości techniczne do używania klimatyzacji? Czy są wypuszczane pojazdy z zajezdni, które nie spełniają tego warunku? Kiedy sprawdzano pojazdy pod względem sprawnej klimatyzacji w kabinach kierowców? Wnioskuję o pilne zweryfikowanie wszystkich autobusów i tramwajów ww. sprawie i naprawy niedziałających urządzeń.

2. Jakie różnice są w zarobkach kierowców SPAD/SPAK/SPPK oraz skąd wynikają? Czy kierowcy SPPK otrzymają podwyżki wyrównujące wynagrodzenia do tych, które są w pozostałych przedsiębiorstwach?

3. Czy warunki socjalne kierowców zostaną poprawione? (zapewnianie napojów odpowiedniego czasu przerw, szczególnie, kiedy panują uciążliwe warunki pogodowe itp.)

4. Ile wakatów kierowców jest w SPAD/SPAK/SPPK?
 Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2022/07/01, odpowiedzialny/a: Edyta Sowińska, wprowadził/a: Marzena Arciszewska, dnia: 2022/07/13 13:33:50
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marzena Arciszewska 2022/07/13 13:33:50 modyfikacja wartości
Edyta Sowińska 2022/07/01 08:01:39 nowa pozycja