przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-2/2/14
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 18 GRUDNIA 2014 ROKU


Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 16:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bazyli Baran - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji (8.12.2014.)
3. Program i harmonogram pracy komisji.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgloszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji (8.12.2014.)


Komisja w wyniku głosowania : za - 7 (jednogłośnie) przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu 8 grudnia br.


Ad. pkt. 3.
Program i harmonogram pracy komisji.


projekt uchwały nr 341/14  w sprawie odmowy uwzględnienia wezwania do usunięcia naruszenia prawa

p.K.Michalski- Zastępca Dyrektora Biura PP Miasta – poinformował radnych , iż został zobligowany przez Zastępcę Prezydenta m. Szczecina do przedstawienia komisji merytorycznej projektu uchwały będącego przedmiotem obrad najbliższej sesji Rady Miasta. Wspólnota Mieszkaniowa budynku położonego w Szczecinie przy ul. Nad Odrą 119, wezwała do usunięcia naruszenia prawa w Uchwale Nr XXXIII/951/13 z dnia 9 września 2013 roku w sprawie Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Stołczyn Port 2” w Szczecinie. Wnioskodawca zarzuca, iż powyższa uchwała narusza interes prawny właścicieli mieszkań znajdujących się w budynku mieszkalnym przy ul. Nad Odrą 119, ponieważ przewidziane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wyburzenie kamienicy, narusza przysługujące mieszkańcom budynku prawo własności, a mieszkańcy poczynili, jeszcze przed uchwaleniem przez Radę Miasta planu zagospodarowania przestrzennego znaczne nakłady finansowe na mieszkania, nie mając żadnej rzetelnej wiedzy i informacji, co do możliwych zmian w planie zagospodarowania przestrzennego. Powyższe zarzuty są niezasadne, ponieważ procedura sporządzania miejscowych planów, po uchwaleniu przez Radę a podlega kontroli organu nadzorczego, t.j. wojewody, w zakresie zgodności procedury i uchwały z przepisami prawa. Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przewiduje udział społeczeństwa w procedurze sporządzania planu zagospodarowania co najmniej trzykrotnie w trakcie prac nad planem. W trakcie sporządzania tego dokumentu:  po podjęciu uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego informacja o zbieraniu wniosków do planu została ogłoszona w prasie, na tablicy ogłoszeń i w internecie na stronie UM;odbyła się dyskusja publiczna nad ustaleniami przewidzianymi w zapisach planu; po wyłożeniu projektu planu do publicznego wglądu można było składać uwagi do planu. Wspólnota Mieszkaniowa nieruchomości położonej w Szczecinie przy ul. Nad Odrą 119 nie brała udziału w procedurze sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Stołczyn Port", nie składała wniosków do planu, nie uczestniczyła w wyłożeniu planu do publicznego wglądu, nie brała udziału w dyskusji publicznej i nie złożyła uwag do planu. Budynek o adresie Nad Odrą 119 położony jest w terenie elementarnym w obszarze przeznaczonym na cel publiczny – drogę zbiorczą.

 Radny M.Matias-  ile miasto planuje jeszcze usunąć obiektów w związku z  realizacją inwestycji budowa Trasy Nadodrzańskiej?

 p.W. Machaj BPPM- na Trasie Nadorzańskiej  jest większa liczba budynków komunalnych, są tam budynki komunalne, jeden jest własnością prywatną. Zgodnie z ustawą o portach – są to tereny produkcji i składów; tereny portowe są terenami trudnymi do zabudowy.  Układ drogowy jest w złym stanie. Trasa na północy jest niezbędna dla obsługi portu , połączona z obwodnicą śródmiejską

 Radna M. Jacyna-Witt-komisja Budownictwa odłożyła opiniowanie,  chciałaby zapoznać się z opinią prawnika co to znaczy, iż miasto narusza prawo rzeczowe? Rozumie, iż są to tereny produkcyjne tak ważne do  zagospodarowania z drugiej strony jest  interes prywatny właścicieli. Czy po drugiej stronie nie można zlokalizować drogi? Popiera wezwanie do usunięcia naruszenia prawa.

p. W. Machaj BPPM- zaplanowanie drogi w innym miejscu  spowodowałoby, iż mieszkania  znalazłyby się przy torach kolejowych i trasie ruchu komunikacyjnego, byłyby więc dodatkowe uciążliwości. Po drugiej stronie ulicy grunty należą do Skarbu Państwa.

Przewodniczący Komisji Bazyli Baranpodsumowując dyskusję zaproponował, aby  nie opiniować uchwały do  czasu  przedstawienia opinii prawnej do projektu uchwały 341/14  w sprawie odmowy uwzględnienia wezwania do usunięcia naruszenia prawa (min. wyjaśnienie co znaczy, iż miasto narusza prawo rzeczowe).

Komisja przyjęła przez aklamację ww. wniosek ( wniosek plus opinia prawna Kancelarii  Radców prawnych stanowi załącznik br 3 do protokołu). 

Przewodniczący Komisji  powitał na posiedzeniu Architekta Miasta p.J.Bondara – poprosił o krótkie wprowadzenie komisji nt. planów rewitalizacji miasta 

 J. Bondar Architekt Miasta-  na terenie m. Szczecina obowiązuje „Lokalny Program Rewitalizacji” -  zaktualizowany w marcu  2014 r., który wytycza główne kierunki rewitalizacji. dla Miasta Szczecin .  Rewitalizacja  jest  realizowana  przez STBS i TBS „Prawobrzeże” ( min. realizacja projektów rewitalizacji budynków przy  ul Bohaterów Getta Warszawskiego  i Królowej Jadwigi. Zaś szczecińskie TBS podpisało umowy na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego rewitalizacji kwartału nr 23. Zgodnie  z celami zawartymi w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Zachodniopomorskiego i przy pozyskaniu środków unijnych na ten cel. Jednym z zadań, które obecnie jest realizowane to przebudowa dworca PKP i PKS w Szczecinie. To wspólna inwestycja PKP i miasta.  Łączny koszt inwestycji wyniesie ponad sto milionów złotych. Planowane jest jednoczesne wybudowanie zintegrowanego centrum przesiadkowego, o którym mówiło się już kilka lat temu, ale plany nadal czekają na realizację.  Dworzec PKP ma zostać przebudowany tak, aby w efekcie końcowym był budynkiem nowoczesnym i funkcjonalnym. Między innymi zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających trudności z poruszaniem się. Elementem wpływającym bezpośrednio na funkcjonalność szczecińskiego Szczecina Głównego będzie budowa nowoczesnego centrum przesiadkowego, tzw. Dworca Górnego przy ulicach Owocowej i Korzeniowskiego, w sąsiedztwie dzisiejszego dworca PKS. To część realizowana przez Szczecin, który wyda na inwestycję około 30 mln zł. Projekt zakłada budowę zadaszonego, zintegrowanego dworca, gdzie znajdować się będą kasy biletowe, poczekalnia, przechowalnia bagażu i część gastronomiczna. Bezpośrednio przed budynkiem znajdą się miejsca postojowe dla autobusów, busów oraz taksówek. To ten budynek połączony będzie kładką prowadzącą bezpośrednio do zmodernizowanych peronów i budynku dworca PKP.

 Radna M. Jacyna-Wittprosi  o zwrócenie uwagi na uporządkowanie terenu wokół dworca tymczasowego.

 Z uwagi na brak quorum – Przewodniczący  Komisji zakończył komisję.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Bazyli Baran

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2014/12/11
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2015/01/12 14:26:00
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2015/01/12 14:26:00 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/01/07 10:35:00 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2014/12/11 10:10:52 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2014/12/11 10:07:23 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2014/12/11 10:04:56 Nowa pozycja