przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.4.25.2019
Z POSIEDZENIA WYJAZDOWEGO 
KOMISJI DS. EDUKACJI
Z DNIA 6 LISTOPADA 2019 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:30

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Agata Grenda - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca poinformowała o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
3. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 - wizja lokalna (ul. Policka 3).
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.


Ww. punkt porządku obrad przeniesiono na kolejne posiedzenie Komisji.


Ad. pkt. 3.
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 - wizja lokalna (ul. Policka 3).


I.Olszewska - Dyrektor SOSW 1 – przedstawiła szkołę, zapoznała radnych z problemami wynikającymi z niedostosowania budynku do przyjęcia uczniów z niepełnosprawnością sprzężoną. Poinformowała, że część spośród 81 uczniów szkoły jest niepełnosprawnych ruchowo. Część z nich potrafi wejść po schodach, część wymaga pomocy nauczycieli. Jest też uczeń, którego na wyższe kondygnacje wnosi mama. Wykonanie remontu i przystosowanie szkoły do przyjęcia takich dzieci jest zadaniem priorytetowym. Dyrektor zapoznała radnych z projektem remontu placówki (załącznik nr 3 do protokołu). Projekt został opracowany w roku 2016, wyceniono go wówczas na 8,5 mln zł. Został zaopiniowany pozytywnie przez PFRON, jednak z powodu braku środków nie został zrealizowany. Zdaniem p. Dyrektor są trzy rozwiązania: 1/ można powtórzyć projekt w całości, licząc na dofinansowanie z PFRON w wysokości 50% kosztów , 2/ skierować jedynie część projektu do PFRON (np. winda) i oczekiwać dofinansowania do 25% kosztów kwalifikowanych lub 3/ wykonać wariant minimum tj. zamontować 3 platformy, co pozwoli na dostęp dzieci niepełnosprawnych na wszystkie poziomy budynku.

U. Pańka – zapytała, czy tą inwestycję można etapować?

J. Stala – Dyrektor Biura Inwestycji i Remontów Oświatowych – powiedział, że takie etapowanie już się rozpoczęło. Wykonano remont generalny sali gimnastycznej (dach, elewacja, fundamenty, oświetlenie itp.).

P. Barnik – zapytał, jaka jest skala problemu w całym miecie? Ile jest dzieci na wózkach, ze sprzężeniami? Jak to dotychczas wyglądało?

I.Olszewska – poinformowała, że ilość dzieci w jej placówce od lat waha się w okolicy 80. W zeszłym roku do placówki w Policach poszło 4 dzieci, które nie mogły zostać przyjęte do SOSW1. Generalnie tendencja jest wzrostowa.

B. Baran – zapytał, czy gdyby było więcej miejsc w internacie, to czy placówka przyjęłaby dzieci z gmin ościennych?

I. Olszewska – powiedziała, że nie ma chętnych do internatu. Prawie każda gmina ma swój ośrodek dedykowany dzieciom niepełnosprawnym. Jednak tendencja dla szkoły jest rozwojowa i nie maleje. Ok. 80% dzieci w placówce ma sprzężenia.

J. Stala – powiedział, że dwukrotnie Miasto wnioskowało do PFRON. Niestety nie udało się uzyskać dofinansowania. W ub. tygodniu odbyło się spotkanie u Prezydenta, w wyniku którego postanowiono, że jedno z zadań w SOSW1 może być zrealizowane, jako zadanie rezerwowe w roku 2020. Szacunkowa kwota to 600 tys. zł, i można tu myśleć o windzie, pochylniach i dojściach. Szanse na realizację tego zdania są duże: przy tak ogromnym budżecie i ilości realizowanych zadań, jest duże prawdopodobieństwo, iż jedno z nich, z różnych powodów, nie zostanie wykonane.

B. Baran – powiedział, że naszym zadaniem jest wspierać remont i rozwój tej placówki. Poprosił o rozważenie zaprojektowania 3-4 miejsc dla dzieci w internacie. Radny ma wiedzę, że takie dzieci w regionie są.

G. Janowski – Wydział Oświaty – poinformował, że zmieniły się przepisy. Wydział Oświaty stoi na stanowisku, że polityka przyjęta przez dyrektor szkoły jest prawidłowa. Przede wszystkim należy zabezpieczyć potrzeby uczniów. Sale po dotychczasowym  internacie (4 dorosłych wychowanków kończy edukację) zostaną zaadaptowane na kolejne oddziały szkoły podstawowej i szkoły przysposabiającej do pracy. Takie jest realne zapotrzebowanie. P. Janowski podkreślił też, że żadna ze szczecińskich placówek nie jest w pełni przystosowana do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. W tej chwili wszędzie trwają prace przystosowawcze. Największa inwestycja toczy się przy ul. Grzymińskiej. Kolejna placówka, zapisana budżecie wieloletnim, to SOSW Nr 1.

Na tym dyskusję zakończono.

Następnie radni wizytowali budynek SOSW 1.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Agata Grenda

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2019/10/30
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Katarzyna Kamińska
dnia:
2019/11/21 08:38:38
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2019/11/21 08:38:38 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2019/11/05 12:09:15 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2019/10/30 11:53:26 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2019/10/30 11:50:14 Nowa pozycja