przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. przejścia dla pieszych i bezpieczeństwa przy ul. Arkońskiej

Numer: 1438
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2020/05/25

Szanowny Panie Prezydencie,

działając na wniosek mieszkańców, rodziców i klubu sportowego Arkonia Szczecin zwracam uwagę na zagrożenie, jakie obecnie niesie ze sobą, odcinek nowo wyremontowanej ul. Arkońskiej. Na wysokości stadionu Arkonii znajduje się długa prosta, składająca się z dwóch pasów jezdni w każdą stronę. Pomimo ograniczenia do 40 km/h i znajdującego się przejścia dla pieszych na wysokości wjazdu na teren stadionu oraz kolejnego przejścia dla pieszych i przystanku komunikacji miejskiej zaraz za łukiem jezdni (jadąc od strony szpitala), kierowcy nagminnie przekraczają w tym miejscu prędkość. Auta rozpędzają się znacznie ponad maksymalną prędkość dopuszczalną w terenie zabudowanym i stwarzają zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu, szczególnie pieszych i dzieci, które za chwilę zaczną regularnie korzystać z obiektu sportowego. To miejsce wyjątkowo niebezpieczne z uwagi na obecne zachowania kierowców. Niezwłocznie powinny zostać podjęte działania w celu skutecznego ograniczenia prędkości w tym miejscu. Co więcej, nowo oddany odcinek drogi i torowiska jest kontynuacją ul. Arkońskiej na, której tylko jeden pas ruchu w każdą stronę dopuszcza poruszanie się samochodów. Drugi pas jest przeznaczony tylko dla tramwajów i autobusów, pełni funkcję buspasa. Naturalne i logiczne jest, aby taki układ był kontynuowany na nowym odcinku ul. Arkońskiej aż do ronda Olszewskiego.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na poniższe pytania:

1. Jak często prowadzono kontrolę prędkości kierowców we wskazanym wyżej miejscu po oddaniu drogi do użytkowania? Ile nałożono kar za przekroczenie dopuszczalnej prędkości?
2. Czy przy newralgicznym przejściu dla pieszych powstanie sygnalizacja świetlna?
3. Jakie inne formy spowolnienia ruchu mogą zostać zastosowane w tym miejscu?
4. Czy do czasu wdrożenia zmian trwale spowalniających prędkość aut w tym miejscu, miejsce te zostanie poddane szczególnej, częstej kontroli przez policję?
5. Dlaczego pas z torowiskiem tramwajowym nie został oznaczony jako buspas z dopuszczonym ruchem tylko dla pojazdów komunikacji miejskiej?
6. Czy torowisko tramwajowe zostanie oznaczone jako buspas, podobnie jak ma to miejsce na starszym fragmencie ul. Arkońskiej?

zdjęcie nr 1

zdjęcie nr 2


 



Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/05/25, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2020/05/25 08:25:07
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2020/05/25 08:25:07 nowa pozycja