Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023
Dot. braku odpowiedzi na pytania zadania w interpelacja dot. odmowy montażu szlabanów na terenie parkingu dla samochodów osobowych należącego do STBS przy ul. Golisza
Numer: 5002Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2023/05/12
Szanowny Panie Prezydencie,
przedstawione informacje niestety nie stanowią odpowiedzi na zadane przeze mnie w interpelacji nr 4975 pytania, albowiem nie dotyczyły one prośby o wyjaśnienie co jest przychodem TBS (czynsz) i na co jest on przeznaczany oraz wskazania jakie opłaty można pobierać od najemców poza czynszem. Pytania zawarte w interpelacji dotyczyły konkretnie wskazania w jaki sposób ustalany jest czynsz w tym konkretnym budynku tj. położonym w Szczecinie przy ul. Golisza.
Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa stawki czynszu za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego w zasobach mieszkaniowych SIM są ustalane przez zgromadzenie wspólników w takiej wysokości, aby suma czynszów za najem wszystkich lokali eksploatowanych przez SIM pozwalała na pokrycie kosztów eksploatacji i remontów budynków oraz spłatę zobowiązań SIM związanych z budową. Zgodnie z ust. 2 czynsz, o którym mowa w ust. 1 nie może przekraczać 4 lub 5 % wartości odtworzeniowej lokalu. Stąd też, aby móc zastosować ograniczenie czynszu, TBS winien w pierwszej kolejności ustalić czynsz stosownie do realnych kosztów, a dopiero po jego ustaleniu może uznać, że przekracza on maksymalne limity i zastosować wobec najemców ustawowe ograniczenie.
W związku z powyższym raz jeszcze ponawiam pytania, przedstawiając je precyzyjniej:
1. Jakie konkretnie koszty rodzajowe są obecnie wliczane do ustalania stawki czynszu za 1m2 w ww. budynku przy ul. Golisza?
2. Czy w skład tych kosztów wchodzą koszty związane z parkingiem i jego utrzymaniem; terenem wokół budynku, w tym jego sprzątaniem, placami zabaw itp.
3. Jeżeli w skład tych kosztów wchodzą także koszty o których mowa w pkt 2, to dlaczego nie można dodatkowo zaliczyć kosztów montażu infrastruktury ograniczającej wjazd na teren nieruchomości (kwalifikując ją jako koszt utrzymania i eksploatacji budynku)?
4. Czy czynsz w ww. budynku, ustalany zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa (stosownie do realnych kosztów eksploatacji i utrzymania) przekracza w tym przypadku limit, o którym mowa w art. 28 ust. 2 i wobec tego w tym budynku TBS stosuje wobec najemców czynsz „maksymalny” tj. 4 % wartości odtworzeniowej lokalu?
5. Jeżeli wobec najemców jest stosowane ograniczenie czynszu do 4 % wartości odtworzeniowej, to proszę o wskazanie o ile czynsz ustalony stosownie do realnych kosztów eksploatacji i remontu budynku (art. 28 ust. 1) przekracza maksymalną stawką czynszu jaki można w tym przypadku pobierać od najemców (art. 28 ust. 2)?
Dodam, że pytania wskazane w interpelacji nr 4975 na które nie uzyskałem odpowiedzi były wynikiem i reakcją na odpowiedź na moje zapytanie nr 4930, w którym wskazano, że nie ma możliwości wprowadzenia kosztów związanych z wykonaniem i utrzymaniem szlabanu (bądź innego ogranicznika wjazdu) do opłat związanych z najmem mieszkań z uwagi na brak możliwości prawnych oraz z uwagi na ograniczenia ustawowe wysokości stawek czynszu.
Interpelujący Radni:
Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ewa Peryt | 2023/05/12 11:35:30 | nowa pozycja |