Przejdź do głównego menu Przejdź do treści

Interpelacje i zapytania radnych

Dot. tablicy na ul. Dworcowej

Numer: 963
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2019/09/13

Na ul. Dworcowej w pobliżu Książnicy Pomorskiej znajduje się tablica o treści zakłamującej historię.
Oto treść zawarta na tej tablicy w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim:
„Pamięci Gminy Żydowskiej istniejącej w Szczecinie od 1820 do 1940 r. W tym miejscu stała wspaniała synagoga spalona przez nazistów 9 listopada 1938 r. Zimą 1940 r. ostatni Żydzi szczecińscy zostali wysłani na marsz śmierci na wschód. Ci, którzy przeżyli, zostali zamordowani w obozie koncentracyjnym w Bełżcu.”
Ani słowa, że tych zbrodniczych czynów dokonali Niemcy. Przeciętny turysta z Danii, Francji czy USA będzie myślał, że to odbywało się za sprawą Polaków.
A już całkowite kłamstwo jest w części niemieckojęzycznej gdzie jest zapis ”zimą 1938 r. ostatni szczecińscy Żydzi zostali wysłani na marsz śmierci na wschód. Ci, którzy przeżyli, zostali zamordowani w obozie koncentracyjnym w Bełżcu”.
Panie Prezydencie, proszę spowodować usunięcie tej tablicy zakłamującej historię. Proszę też nie odpowiadać, że za treść odpowiadają fundatorzy tej tablicy, bo taką odpowiedź swego czasu od Pana dostałem. Oczywiście należy upamiętniać tragiczne losy Żydów w Szczecinie podczas niemieckich rządów, ale trzeba wskazać sprawców a nie używać eufemizmów.

 Interpelujący Radni:

Nazwisko i Imię Nazwa klubu
Duklanowski Leszek Prawo i Sprawiedliwość

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

Wydział merytoryczny Odpowiadający Data odpowiedzi Odpowiedź w terminie?
Biuro Architekta Miasta Daniel Wacinkiewicz - Z-ca Prezydenta Miasta 2019/09/27 Tak
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/09/13, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2019/09/13 08:02:53
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2019/09/13 08:02:53 nowa pozycja