Przejdź do głównego menu Przejdź do treści

Interpelacje i zapytania radnych

Dot. Wprowadzenia taryfy przystankowej w komunikacji miejskiej

Numer: 202
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2019/01/22

Kilka lat temu, zainwestowaliśmy z budżetu miasta ponad 50 mln złotych na zintegrowany, centralny system komunikacji miejskiej. Jednym z elementów tego systemu jest wyposażenie wszystkich pojazdów komunikacji miejskiej w elektroniczne kasowniki, które pozwalają chociażby na użycie elektronicznej Karty Aglomeracyjnej do pobierania opłat za przejazdy. Obecnie możliwości jakie daje system elektronicznych kasowników nie są w pełni wykorzystywane. Jednym z rozwiązań jakie można zastosować i które, jak pokazują przykłady innych miast, przynoszą wzrost z wpływów i ilości mieszkańców korzystających z komunikacji miejskiej, jest taryfa przystankowa. Ten rodzaj rozliczania przejazdu, może bezkolizyjnie funkcjonować obok dotychczasowej taryfy czasowej. Taryfa przystankowa zakłada promowanie dłuższych przejazdów i jednocześnie nie wymaga nadpłaty w przypadku gdy pasażer chce przejechać tylko jeden przystanek. Pasażer płaci za przejazd: pierwszego przystanku 0,60 zł, drugiego i trzeciego po 0,50 zł, czwartego i piątego po 0,34 zł, szóstego i siódmego po 0,26 zł, ósmego i dziewiątego po 0,12 zł, dziesiątego i następnych przystanków po 0,08 zł. Opłata za przejazd na przykład dwóch przystanków wynosi więc 1,1 zł, a czterech 1,94 zł. U nas opłata powinna być jeszcze niższa, ponieważ nasza taryfa jest tańsza od poznańskiej. Jeżeli przesiądziemy się maksymalnie trzy razy, a przesiadka nie przekroczy 20 minut, przejazdy zostaną potraktowane jako jedna podróż. W Poznaniu po pierwszym roku działalności taryfy przystankowej, wpływ ze sprzedaży biletów wzrósł o 8%.W przypadku Szczecina, wzrost o 8% w stosunku do obecnych wpływów oznaczałby ponad 6 mln złotych dodatkowych przychodów. Przy jednoczesnych niskich kosztach wdrożenia taryfy przystankowej, ponieważ infrastruktura do jej wprowadzenia jest już zakupiona. Pozostaje tylko kwestia odpowiedniego oprogramowania.
W ramach dalszego rozwoju komunikacji miejskiej i skutecznego konkurowania z samochodami zasadnym jest wykorzystanie możliwości technicznych centralnego systemu komunikacji i wdrożenie taryfy przystankowej.
W związku z tym zwracam się z pytaniem, kiedy Gmina Miasto Szczecin planuje wdrożenie taryfy przystankowej w komunikacji miejskiej?
 Interpelujący Radni:

Nazwisko i Imię Nazwa klubu
Słowik Przemysław Koalicja Obywatelska

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

Wydział merytoryczny Odpowiadający Data odpowiedzi Odpowiedź w terminie?
Wydział Gospodarki Komunalnej Anna Szotkowska - Z-ca Prezydenta Miasta 2019/02/04 Tak
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/01/22, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2019/01/22 14:53:42
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2019/01/22 14:53:42 nowa pozycja