Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  

Interpelacje i zapytania radnych

Dot. notorycznego blokowania linii 86 przez nielegalnie zaparkowane auta

Numer: 3333
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2021/11/19

Szanowny Panie Prezydencie,

autobusy linii 86 przejeżdżają przez ul. Jagiellońską, gdzie na odcinku od al. Piastów do Placu Zamenhofa włącznie, są notorycznie blokowane przez nielegalnie zaparkowane pojazdy. Nie pomaga oznakowanie (które jest ignorowane), nie pomagają metalowe słupki blokujące (których jest za mało), na pewno nie pomaga pobłażliwość wobec drogowych piratów, którzy parkują auta poza wyznaczonymi miejscami i wbrew zakazom. W ciągu ostatniego tygodnia, osobiście byłem świadkiem trzech sytuacji w których autobus został przyblokowany przez źle zaparkowane auta. Zdarzenie z wczorajszego wieczora, przed godziną 19:00, auto zablokowało autobus 86 na ponad 25 minut, jednocześnie blokując ul. Jagiellońską (od al. Piastów do al. Wojska Polskiego). Kierowca autobusu przyznał, że takie sytuacje na tej trasie są nagminne. Jeden z pasów ruchu na ul. Jagiellońskiej od kilku tygodni jest wyłączony z ruchu i odgrodzony pojedynczymi słupkami. W praktyce, cały ten pas zamienił się w nielegalne miejsca parkingowe. Na dodatek parkowane pojazdy, często wystają na pas ruchu pozostawiony dla przejazdu, a wtedy staje się on na tyle wąski, że autobus nie ma możliwości przejechania. To skandaliczne zachowanie, szczególnie biorąc pod uwagę jak często ma miejsce. Również lokalne media, poruszały w tym roku wielokrotnie temat blokowania autobusu liniii 86 na wysokości placu Zamenhofa.

Te powtarzające się sytuacje pokazują również lekceważące podejście części kierowców do zasad dotyczących parkowania. Mają poczucie bezkarności i nie jest to odosobnione tylko do tej ulicy w naszym mieście. Tutaj dochodzi jednak dodatkowo do blokowania transportu publicznego, który powinien być traktowany priorytetowo i jako najważniejszy element polityki transportowej miasta. Dlatego czas najwyższy skończyć z pobłażaniem dla parkingowych piratów i zaprowadzić porządek. Niezbędna jest konsekwencja w kontrolowaniu i bezwzględne karanie oraz fizyczne blokady uniemożliwiające nielegalne parkowanie, tam gdzie to jeszcze możliwe. Proponuję zacząć od odpowiedniego zabezpieczenia wyłączonego pasa ruchu na ul. Jagiellońskiej, poprzez bariery, które uniemożliwiają wjazd.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na poniższe pytania:

1. Jak często dochodziło do blokowania linii 86 na wskazanym odcinku w okresie od początku tego roku do dnia dzisiejszego?
2. Ile kar za niewłaściwe parkowanie zostało wystawionych na wskazanym odcinku w okresie od początku tego roku do dnia dzisiejszego?
3. Ile razy wykorzystano lawetę do odholowania niewłaściwie zaparkowanego auta, na wskazanym odcinku?
4. W dn. 18.11.2021 po godzinie 19:00, ile kar za niewłaściwe parkowanie zostało wystawionych na odcinku ul. Jagiellońskiej (pomiędzy al. Piastów, a al. Wojska Polskiego)?
5. Dlaczego pomimo regularnego blokowania linii 86, od wielu miesięcy, do tej pory nie doprowadzono do poprawy sytuacji?
6. Jakie działania zostały podjęte na przestrzenii ostatnich 6 miesięcy aby zapobiec nagminnemu blokowaniu linii 86 i jakie zostaną podjęte, aby skutecznie zakończyć proceder nielegalnego parkowania w tym miejscu?
7. Kiedy na wyłączonym pasie ruchu przy ul. Jagiellońskiej pojawiają się bariery uniemożliwiające parkowanie?
 Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

Załączniki:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2021/11/19, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2021/11/19 09:06:54
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2021/11/19 09:06:54 nowa pozycja