Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Interpelacje i zapytania radnych

Dot. rewitalizacji i zagospodarowania Placu Orła Białego w formie Rynku Miejskiego zgodnie z moją poniższą koncepcją i załączoną wizualizacją

Numer: 447
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2019/03/04

Zgodnie z § 53 regulaminu Rady Miasta Szczecin składam interpelację w sprawie rewitalizacji i zagospodarowania Placu Orła Białego w formie Rynku Miejskiego zgodnie z moją poniższą koncepcją i załączoną wizualizacją.
Szczecin to miasto z temperamentem i potrzebuje miejsca , które będzie symbolem życia i miejskiego żywiołu. Szczecin potrzebuje Rynku Miejskiego na miarę oczekiwań jego mieszkańców.
Plac Orła Białego w formie Rynku posiada wszelkie cechy by stać się prawdziwym sercem Miasta Szczecina. My Szczecinianie bezsprzecznie potrzebujemy Rynku Miejskiego z prawdziwego zdarzenia, który będzie spełniał zgodnie ze swoim przeznaczeniem funkcję klasycznego forum. Będzie to miejsce wydarzeń społecznych, kulturalnych, artystycznych z tętniącymi życiem punktami gastronomicznymi, handlowymi, całorocznymi koncertami i jarmarkami.
Plac Orła Białego ze względu na swój półkolisty kształt zachęca i inspiruje do zagospodarowania i rewitalizacji tego miejsca na planie okręgu – koła.
Miejski Rynek Szczecina na Placu Orła Białego to przede wszystkim:
- przestrzeń, która nada lekkości i poszerzy wizualnie jego perspektywę (należy tu koniecznie zrezygnować z przesadnej ilości zieleni na rzecz przestrzeni – to rynek , a nie park ..!)
- z Rynku Miejskiego – Placu Orła Białego należy całkowicie wyprowadzić ruch pojazdów i usunąć miejsca parkingowe
- rolę parkingu powinien spełniać parking podziemny, to rozwiązanie będzie rozwiązaniem zasadniczym, które w sposób fundamentalny rozwiąże problem parkowania w obszarze całego Starego Miasta, jest to wyższa konieczność, której nie uda się na przyszłość uniknąć – tego typu rozwiązania funkcjonują już w wielu miastach Polski i Europy
- Plac Orła Białego – Rynek Miejski według mojej koncepcji to miejsce z centralnym punktem odniesienia w postaci charakterystycznej formy architektonicznej i estetycznej
- nawiązując do mojej załączonej wizualizacji centralnym punktem odniesienia jest fontanna w formie kropli wody, która symbolizuje życie, która jak w soczewce skupia życie Miasta i jednocześnie promieniuje i emanuje formami życia w postaci wszelkich społecznych wydarzeń w jego przestrzeni, którego symbolicznym odzwierciedleniem są promieniście rozchodzące się od fontanny kręgi na placu wykonane z dekoracyjnej kostki brukowej
- fontannę w kształcie kropli wody wyobrażam sobie jako formę wykonaną z błękitnego przeźroczystego materiału, po której spływają strumienie wody, w porze nocnej fontanna powinna być oświetlona co dodatkowo doda jej estetycznego i wizualnego wyrazu
- podłoże Rynku powinno być wykonane z dekoracyjnych płyt i delikatnej kostki brukowej
- naturalnie Rynek Miejski to przede wszystkim przestrzeń i wszelkie obiekty z nim związane takie jak – stylowe ławki, latarnie, punkty gastronomiczne, stragany jarmarkowe, estetyczne formy małej architektury i zieleń w oszczędnej symbolicznej ilości w postaci drzew i kwietników ( żaden rynek nie jest przesadnie nasycony zielenią, gdyż w innym przypadku traci swoje zasadnicze przeznaczenie otwartej przestrzeni publicznej )
- ważnym elementem i atrakcją Miejskiego Rynku Szczecina będą amfiteatralne schody wokół fontanny jak i te szerokie prowadzące w stronę Bazyliki Katedralnej, które będą też w sposób naturalny spełniać funkcję miejsc do siedzenia.
Rynek Miejski Miasta Szczecina w wyżej opisanej formie i załączonej wizualizacji poprzez swoją estetyczną i architektoniczną formę ma szansę stać się prawdziwą atrakcją turystyczną, miejscem wypoczynku i rekreacji zarówno Szczecinian jak i przyjezdnych turystów.Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

Załączniki:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/03/04, odpowiedzialny/a: Edyta Sowińska, wprowadził/a: Edyta Sowińska, dnia: 2019/03/04 12:12:53
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Edyta Sowińska 2019/03/04 12:12:53 nowa pozycja