Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Interpelacje i zapytania radnych

Dot. Plaży Mieleńskiej

Numer: 2721
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2021/06/07

 
Mając na uwadze inwestycję dotyczącą rewitalizacji - odbudowy Plaży Mieleńskiej i nawiązując do Mojego zapytania przedstawionego Państwu 02.10.2015 dot. sprawy zagospodarowania plaży Mieleńskiej oraz przedstawionej prezentacji na sesji Rady Miasta w poprzedniej kadencji i jednoczesnej propozycji w formie Mojego autorskiego projektu. Mając wiedzę na temat prowadzonych obecnie prac mających na celu pogłębienie Kanału Mieleńskiego - składam interpelację w sprawie informacji na temat terminu i możliwości przeciągnięcia po dnie Kanału Mieleńskiego kabla energetycznego, który umożliwi zasilenie w energię elektryczną Wyspy Wielka Kępa, a tym samym rozpoczęcie prac związanych z rewitalizacją i odbudową Plaży Mieleńskiej oraz zagospodarowaniem terenu całej Wyspy Wielka Kępa i Plaży w celach rekreacyjno - wypoczynkowych.
 
Od czasu ukazania się mojego projektu wizualizacji i pomysłu na zagospodarowanie i reaktywację Plaży Mieleńskiej na Wyspie Wielka Kępa w poprzedniej kadencji Rady Miasta odbyły się dwie wizje lokalne reprezentowane przez Biuro Zarządzania Projektami i jedna całodzienna wizyta Komisji Gospodarki Komunalnej reprezentowana przez Radnych komisji oraz szereg niezbędnych ekspertów oraz przedstawicieli Biura projektowego Pan Piotr Baliński Projekt. Zostały tam ustalone wstępnie precyzyjne plany dotyczące przyszłego kształtu i formy Plaży Mieleńskiej oraz zagospodarowania jego zaplecza rekreacyjno - wypoczynkowego. Po wyżej wymienionych wizjach lokalnych na terenie Wyspy Wielka Kępa zaczęły się pierwsze prace inwentaryzacyjne na dużą skalę.
 
Z informacji jakie udostępniono mojej osobie i po wspólnych merytorycznych konsultacjach nawiązujących do mojego projektu poinformowano mnie nieoficjalnie, że Plaża Mieleńska będzie miała we wstępnej fazie długość około 400 – 500 metrów oraz szerokość ponad 50 m. Zostanie tam nawieziony morski piasek. Plaża będzie miała morski charakter z molem o długości ponad 100 metrów. Na terenie plaży będą znajdować się między innymi pomosty do których będą mogły dobijać łodzie , wypożyczalnia kajaków, rowerów wodnych oraz wszelkich sprzętów do uprawiania wodnej turystyki. Na wyspie zostanie zbudowana między
 
innymi co najmniej jedna wieża widokowa, a w głębi wyspy zostanie stworzone pełne zaplecze rekreacyjne i sanitarne dla dzieci i dorosłych, takie jak, siłownie pod chmurką, place zabaw, mały amfiteatr, pergole itp. obiekty służące rekreacji i wszechstronnemu wypoczynkowi.
 
Naturalnie na plaży nie zabraknie punktów gastronomicznych w postaci beach - barów oraz restauracji. Jest to tylko częściowo przedstawiony i wypracowany po wspólnych konsultacjach przedstawicieli Miasta Szczecina, niezbędnych ekspertów z Urzędu Morskiego, Wydziału Ochrony Środowiska i mojej osoby Radnego Roberta Stankiewicza autora idei i wstępnego projektu i wizualizacji przyszłej Plaży Mieleńskiej.
 
Z nabrzeża do którego będą dobijać statki wycieczkowe dowożące turystów i plażowiczów będzie prowadzić pięknie zagospodarowana i oświetlona aleja z ławkami i miejscami rekreacji w postaci klimatycznych rotund. Spacerowa aleja będzie przecinać wyspę i prowadzić wprost na przestronną plażę z przepięknym widokiem na bezkresne wody Jeziora Dąbie (jak w załączeniu).
 
Chciałbym podkreślić duże zrozumienie i zaangażowanie przy realizacji przedstawionego przeze mnie projektu ze strony Zarządu Miasta Szczecina. Były to pracowite i merytoryczne prace i konsultacje, które przebiegały w atmosferze zrozumienia i determinacji obu stron w realizacji niezbędnej dla miasta inwestycji jaką jest rewitalizacja i budowa nowoczesnej Plaży Mieleńskiej na Wyspie Wielka Kępa, która będzie wielką atrakcją turystyczną Miasta Szczecina i wymarzonym miejscem wypoczynku i rekreacji mieszkańców Szczecina i turystów odwiedzających nasze miasto. (wizualizacja jak w załączeniu).
 
Moja obecna interpelacja w formie przypomnienia i jednocześnie wyjaśnienia w moim imieniu innym nie zupełnie uświadomionym Radnym co do etapów realizacji przedmiotowej inwestycji (czyt. przesadnie krytycznych i nie dysponujących bieżącą wiedzą w przedmiotowej kwestii), którą kieruje do Zarządu Miasta nawiązuje do zasadniczego pytania - kiedy rozpoczną się prace na pełną skalę przy realizacji inwestycji, którą przedstawiłem w powyższej interpelacji i nad którą pracujemy wspólnie już od ponad trzech lat.
 
Z informacji jaką uzyskałem ponad rok temu wynikało, że zasadniczym elementem który pozwoli na rozpoczęcie prac nad rewitalizacją i budową Plaży Mieleńskiej na wyspie Wielka Kępa na skalę opisaną w niniejszym piśmie i planów jakie mi przedstawiono jest przeciągnięcie kabla zasilającego w energię elektryczną całą wyspę po dnie Kanału Mieleńskiego, który jest w trakcie pogłębiania.
 
Proszę zatem o odpowiedź czy Państwo jako Zarząd Miasta dysponujecie niezbędną wiedzą na temat terminu zakończenia prac pogłębiarskich Kanału Mieleńskiego. Obiecano mi w trakcie ostatnich konsultacji w Wydziale Zarządzania Projektami, że prace mogą się zacząć niezwłocznie po ukończeniu pogłębienia Kanału Mieleńskiego.
 
Mam nadzieję na szybką odpowiedź na zasadnicze zapytanie zawarte w niniejszej interpelacji.


Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

Załączniki:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2021/06/07, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Rafał Miszczuk, dnia: 2021/06/24 08:01:37
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Rafał Miszczuk 2021/06/24 08:01:37 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2021/06/07 10:50:26 nowa pozycja