przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. ograniczenia ruchu na Łasztowni oraz wprowadzenia dziennej i nocnej komunikacji miejskiej

Numer: 2870
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2021/07/09

Szanowny Panie Prezydencie,

zwracam się ponownie z wnioskiem o połączenie komunikacyjne Łasztowni z pozostałą częścią miasta. To kolejny rok kiedy w sezonie wakacyjnym na terenie Łasztowni oferowana jest duża liczba atrakcji, mieszkańcy zachęcani są do spędzania czasu wolnego w tym miejscu. Koło Wheel of Szczecin ma zagwarantowaną obecność na kolejne 4 sezony. Jednocześnie cały czas jest to miejsce wykluczone pod względem dostępności komunikacji miejskiej. Najdalszy punkt Łasztowni oddalony jest o prawie 2 kilometry od najbliższego przystanku komunikacji zbiorowej przy moście Długim, po lewobrzeżnej stronie miasta. Przeminie jeszcze wiele lat, zanim powstanie nowa przeprawa mostowa, która zapewni połączenie z linią tramwajową. Zwiększył się ruch aut w tym miejscu, przy jednoczesnym znacznym zmniejszeniu powierzchni parkingowej. Prowadzi to do sytuacji kiedy auta zostawiane są niezgodnie z przepisami wzdłuż jedynej nitki jezdni, tym samym skutecznie zwężając drogę przejazdu i uniemożliwiając płynny przepływ aut. W ten sposób dochodzi do samochodowego paraliżu kiedy auta nie mogą zarówno wjechać jak i wyjechać z tego obszaru Łasztowni. W obecnej sytuacji ruch aut na ul. Zbożowej od Trasy Zamkowej aż do końca ul. Tadeusza Wendy powinien być ograniczony jedynie do pojazdów osób pracujących w tym obszarze. Całkowity zakaz poruszania się aut powinien obowiązywać przez okres wakacyjny. Co więcej, obecne natężenie ruchu jest również zagrożeniem dla pieszych, szczególnie pod samą Trasą Zamkową gdzie brakuje chodnika na odcinku kilkuset metrów, a pojazdy w tym miejscu niebezpiecznie zwiększają swoją prędkość.


Jednocześnie aby zapewnić dostęp do Łasztowni powinna zostać wprowadzona linia autobusowa, aby mieszkańcy i turyści mieli możliwość dotarcia na Łasztownię autobusem komunikacji miejskiej, przynajmniej w sezonie letnim, kiedy pogoda i organizowane wydarzenia zachęcają do wybrania się w te okolice Szczecina. Rozwiązaniem, które nie wiązałoby się ze znaczącym zwiększeniem kosztów funkcjonowania komunikacji miejskiej, a jednocześnie zapewniło połączenie Łasztowni z wieloma osiedlami naszego miasta, jest skierowanie części autobusów linii 75 właśnie na Łasztownię. Obecnie jest to linia o największej częstotliwości przejazdów, a każdy kurs kończy się na Dworcu Głównym. Przynajmniej część kursów mogłaby zostać skierowana z ul. Wyszyńskiego prosto przez Most Długi właśnie na Łasztownię. Wykorzystując ten sam tabor, tylko nieznacznie zwiększyłaby się ilość wozokilometrów - od przystanku przy ul. Wyszyńskiego jest 750 metrów trasy do Dworca Głównego; od tego samego przystanku do końca Łasztowni mamy odległość niecałych 2 km. Różnica w pokonywanej trasie w jedną stronę to zaledwie 1,2 km. Taka zmiana nie jest czasochłonna i możliwa do wprowadzenia w stosunkowo krótkim czasie, tak aby autobusy komunikacji miejskiej dojeżdżały na Łasztownię jeszcze w tym sezonie.

Na okres wiosenno letni oprócz linii dziennej warto wprowadzić również linię nocną która zapewni transport dla osób bawiących się na Wyspie Grodzkiej czy bulwarach do późnych godzin wieczornych. W tym przypadku również nie jest wymagane utworzenie nowej linii, a jedynie zmiana trasy jednej z aktualnie kursujących linii nocnych. Dla przykładu, trasy linii 521 i 527 w znacznym stopniu pokrywają się ze sobą, dlatego zasadnym byłaby zmiana przystanku końcowego jednej z nich, tak aby zamiast na Dworzec Główny, kurs kończył się i zaczynał właśnie na Łasztowni. Działanie na bazie aktualnie istniejących linii nocnych daje również przewagę w czasie realizacji i szybkości wprowadzenia zmian. Kolejną niezbędną zmianą jest stworzenie pasa dla rowerów wzdłuż ul. Zbożowej i ul. Wendy, tak aby umożliwić dojazd również dla jednośladów. Potrzeby komunikacyjne Łasztowni znane są od dawna, a jak widać z każdym rokiem potrzeby te rosną, warto więc zacząć wprowadzać zmiany jak najszybciej, jeszcze w tym sezonie.

Rondo utworzone w ul. Energetyków rozwiązało jeden z problemów stojących rzekomo na przeszkodzie we wprowadzeniu autobusu na Łasztownię. Ilość dostępnego terenu na samej Łasztowni pozwala również na zorganizowanie pętli do zawracania dla autobusów, co potwierdza chociażby fakt wprowadzenia linii autobusowej w trakcie trwania finału WOŚP w roku 2020.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na poniższe pytania:

1. Kiedy na Łasztowni pojawi się komunikacja miejska zapewniająca stały dostęp do tej części miasta?
2. Czy ruch pojazdów na odcinku od Trasy Zamkowej do Starej Rzeźni zostanie ograniczony?
3. Czy na Łasztownię na okres wiosenno-letni zostanie wprowadzona nocna komunikacja miejska jeśli nie, to co stoi na przeszkodzie aby to zrobić?
4. Kiedy zostanie zbudowany chodnik na odcinku 200 metrów, zapewniający bezpieczeństwo pieszych pomiędzy ul. Zbożową a ul. Wendy(teren widoczny na załączonym zdjęciu)?
5. Czy na ul. Zbożowej i ul. Wendy zostanie wprowadzony pas dla rowerów?
6. Czy ul. Władysława IV i ul. Spichrzowa zostaną wykorzystane do zmiany organizacji ruchu na Łasztowni, poprzez połączenie z ul. Zbożową i wprowadzenie ruchu jednokierunkowego?


zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3

Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2021/07/09, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2021/07/09 11:12:10
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2021/07/09 11:12:10 nowa pozycja