przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. sytuacji pogorzelców kamienicy przy ul. Śląskiej

Numer: 3615
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2022/02/03

Szanowny Panie Prezydencie,
w dniu 27.12.2021 doszło do pożaru kamienicy przy ul. Śląskiej. W wyniku pożaru spalone zostało jedno z mieszkań oraz klatka schodowa. Lokal socjalny należy do zasobów ZBiLK i po pożarze nie nadawał się już do zamieszkania. Lokatorami była 7 osobowa rodzina. ZBiLK nie przyznał w trybie pilnym mieszkania zastępczego. Przez 2 tygodnie rodzice z pięciorgiem dzieci byli bez lokalu socjalnego. Jedynie MOPR natychmiastowo pomógł pogorzelcom.
Pani Katarzyna pisze:
„ W dniu 27.12.2021 spaliło nam się mieszkanie przy ulicy..................... Straciliśmy cały dobytek.
W tym dniu już wydzwaniałam do Zbilk na Mariacką i na Jagielońską, co teraz z nami, kiedy otrzymamy mieszkanie bo nie mamy gdzie iść. Odpowiedzieli mi, że muszę poczekać bo nie ma odpowiedniego mieszkania dla nas.”
Dopiero dnia 11.01.2022 rodzina mogła się wprowadzić do zastępczego mieszkania socjalnego przyznanego przez ZBiLK. Lokal był bez podłączenia do sieci elektrycznej, ogrzewania oraz łazienki. Toaleta znajdująca się na korytarzu kamienicy była niedostępna, zamknięta przez ZBiLK na kłódkę.
Tak Pani Katarzyna opisuje sytuację:
„ Czekaliśmy kolejne dni bez prądu. Żyjemy tu jak w piwnicy, sąsiedzi nam grzali wodę, robili nam obiady. Zgłaszam piec, że się kopci i nie mamy czym się grzać, kolejne dni czekania, 4 dni bez ogrzewania i prądu. 18.01 dopiero wyjaśniła się sprawa, podłączyli nam prąd.”
Sytuacja, w której znalazła się ta rodzina jest karygodna i nie powina mieć miejsca. Jak władze miasta dopuściły się do tego, że rodzice z małymi dziećmi nie otrzymali od razu mieszkania zastępczego. Pomoc udzielona pogorzelcom przez władze miasta powina być natychmiastowa.
W zasobach ZBiLK jest łącznie aż 16 tys. mieszkań komunalnych oraz socjalnych, z czego wiele mieszkań jest pustych. Niezrozumiałe jest, że przez okres 2 tygodni pogorzelcy zostali zmuszeni do tułania się po mieście. Przyznane nowe mieszkanie socjalne nie spełnia podstawowych warunków bytowych. Normą niestety jest w naszym mieście, że spora część mieszkań w zasobach miasta jest bez toalet, na 16 tys. lokali aż 4 tys. bez wc. Skandalem natomiast jest, że w środku zimy przyznano mieszkanie bez podłączenia do prądu, z niesprawnym piecem oraz z zamkniętą toaletą znajdującą się na korytarzu kamienicy. Rodzina była pozbawiona możliwość korzystania z ogrzewania przez cały tydzień. Do dnia dzisiejszego piec na paliwo stałe jest niezdatny do eksploatacji, więc pogorzelcy korzystają z ogrzewania elektrycznego.
W związku z powyższą sytuacją apeluję, żeby wyciągnąć konsekwencje wobec urzędnika ZBiLK kierującego sprawą przyznania mieszkania zastępczego dla pogorzelców w celu uniknięcia w przyszłości podobnych zdarzeń, które nie powiny mieć miejsca w naszym mieście.
Zwracam się z prośbą o udzielenie odpowiedzi, jakie były przyczyny tak długiej procedury przyznania mieszkania zastępczego.


zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3
zdjęcie 4

Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2022/02/03, odpowiedzialny/a: Marzena Arciszewska, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2022/02/03 10:55:23
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2022/02/03 10:55:23 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2022/02/03 10:52:31 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2022/02/03 10:50:55 nowa pozycja