przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. ponownego wykorzystania historycznych płyt graniowych

Numer: 2355
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2021/03/16

Szanowny Panie Prezydencie,
interpeluję w sprawie ponownego wykorzystania historycznych płyt granitowych wyłączonych z eksploatacji oraz wyrównania nimi chodników na odcinku od dworca Szczecin Główny do ul. Wyszyńskiego przez ul. Św. Ducha i Nabrzeże Wieleckie.
Turyści i powracający, korzystający z kolei lub PKS-u, wysiadający na Dworcu Głównym, rozjeżdżają się i rozchodzą w różnych kierunkach. Niektórzy idą pieszo do hoteli położonych w okolicy ul. Wyszyńskiego i Podzamcza. Nie chcą czekać na tramwaj, nie opłaca im się brać taksówki, chcą odetchnąć na spacerze po podróży.
Niestety, na trasie w okolicach poczty przy ul. Dworcowej w szczególności, czeka ich męka. Muszą przenosić kilkadziesiąt metrów (czasem ponad sto) ciężkie walizki nad chodnikiem, który dekadę temu, również za rządów Pana Prezydenta Piotra Krzystka, został kompletnie zdewastowany. Wtedy właśnie rozrzedzono istniejące od czasów przedwojnia płyty granitowe drobną kostką brukową, co było niezrozumiałą praktyką i błędem (fot. 1). Eksperyment ewidentnie się nie sprawdził. Kostka się "zapadła", a płyty "wybiły" do góry (fot. 2). Idzie się jak przez wertepy. Przejechanie po chodniku walizką na kółkach to istny surwiwal (fot. 3, 4).
Jest to bardzo złą wizytówką dla Szczecina. Od dworca do ul. Wyszyńskiego przez ul. Św. Ducha i Nabrzeże Wieleckie powinny prowadzić gładkie chodniki, dobrze oświetlone, z obniżonymi wszędzie krawężnikami. Nowoczesny, schludny trakt spacerowy.

Mamy XXI w., inwestujemy w atrakcje architektoniczne, kulturalne, rozrywkowe, a nie potrafimy zrobić równego chodnika przy dworcu. Interpeluję o modernizację tego traktu pieszego i uwzględnienie inwestycji w planach miasta. Wycofane z eksploatacji płyty granitowe (np. z nawierzchni alei Papieża Jana Pawła II) powinny zostać z powrotem wykorzystane. Należy nimi zagęścić nawierznię w okolicach dworca. Wystarczy usunąć zapadnietą drobną brukową kostkę, aby z powrotem położyć granitowe płyty, w sposób w jaki kładziono je historycznie.


zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3
zdjęcie 4

Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2021/03/16, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2021/03/16 15:09:31
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2021/03/16 15:09:31 nowa pozycja