Interpelacje i zapytania radnych - VI kadencja 2010-2014
Dot. sprawozdania z działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie za rok 2013
Numer: 1493Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2014/04/29
Podczas dzisiejszej Sesji Rady Miasta mamy przyjąć sprawozdania z działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie za rok 2013.
W ubiegłym roku sprawozdanie z działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie za 2012 rok Rada Miasta przyjęta podczas XXXI Sesji w dniu 17 czerwca 2013 roku. W tym sprawozdaniu w pkt. 2 Realizacja Projektów i Programów wymieniono: Lokalny Program Poszerzenia, Zróżnicowania i Unowocześniania Pomocy i Oparcia Społecznego dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Zakresie Pomocy Bytowei,_ Mieszkaniowej, Stacjonarnej, Samopomocy Środowiskowej w Gminie Miasto Szczecin na lata 2012 - 2015. W opisie tego zadania czytamy:
..." Wychodząc naprzeciw potrzebom wynikającym z diagnozy dotyczącej obszaru ochrony zdrowia psychicznego przez Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie powołany został zespół zadaniowy do koordynacji działań w ramach Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2011-2015 dla Gminy Miasto Szczecin.
W skład zespołu wchodzą: Dyrektor MOPR w Szczecinie, Dyrektor Instytutu Medycznego im. Jana Pawła II w Szczecinie, Dyrektor DPS ul. Broniewskiego 4/6 w Szczecinie, Dyrektor DPS ul. E. Romera 21-29 w Szczecinie, Dyrektor DPS ul. Krucza 17 w Szczecinie, Kierownik Ośrodka Wsparcia dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych, Przewodnicząca Zarządu Polskiego Stowarzyszenia na Ręcz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Szczecinie.
Zespół opracował „Lokalny Program Poszerzenia, Zróżnicowania i Unowocześniania Pomocy i Oparcia Społecznego dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Zakresie Pomocy Bytowej, Mieszkaniowej, Stacjonarnej, Samopomocy Środowiskowej w Gminie Miasto Szczecina na lata 2012-2015"
W sprawozdaniu za 2013 rok w tym samym pkt. 2 Realizacja Projektów i Programów nie wymieniono już: Lokalnego Programu Poszerzenia, Zróżnicowania j Unowocześniania Pomocy j Oparcia Społecznego dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Zakresie Pomocy Bytowej, Mieszkaniowej. Stacjonarnej. Samopomocy Środowiskowej w Gminie Miasto Szczecin na lata 2012 - 2015.
Gdyby na dzisiejszej Sesji nie przedstawiono Wysokiej Radzie Sprawozdania z Wykonania Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2011-2015 dla Gminy Miasto Szczecin za 2013 rok, w którym to chwali się Pan Prezydent realizacją Lokalnego Programu (...), zapytałabym czy może został on już w 2012 roku całkowicie zrealizowany?
Panie Prezydencie jak to możliwe, że tak ważny Program nie znalazł się w sprawozdaniu MOPR-u za 2013 rok? Czy jest wynik tylko niekompetencji osób przygotowujących ten dokument? A może jest celowe działanie mające na celu odwrócenie uwagi Rady Miasta i opinii publicznej od problemu osób chorych psychicznie, których jak Pan często mówi jest niewiele?
Panie Prezydencie kto po raz kolejny chce zafałszować rzeczywistość i wprowadza do programu Sesji Rady Miasta tak niekompetentnie przygotowany dokument? A może powodem jest faktyczna kolejka osób oczekujących na miejsce w domu pomocy społecznej dla osób przewlekle chorych? Może prawdą jest, że wydano polecenie zmniejszenia kolejki poprzez przerzucenie chorych psychicznie do wykazu osób w podeszłym wieku, aby epatować wielkimi liczbami w tej grupie, przy jednoczesnym zmniejszaniu potrzeb osób chorujących psychicznie? Czy rozgrywka Pańskich podwładnych t wtasną niekompetencją i nadspodziewaną skutecznością Archidiecezji ma krzywdzić osoby chore, bezradne i potrzebujące całodobowej pomocy i pielęgnacji?
Dlaczego nie ujawnia się rzetelnych prognoz dostępności do domów pomocy poszczególnych typów przez pryzmat naturalnego sposobu zwalnianych miejsc? Ile w latach 2010 - 2013 zwolniło się miejsc w domach dla przewlekle somatycznie chorych, a ile w domu przy ul. Broniewskiego? Prosty rachunek matematyczny pokaże ile lat statystycznie czeka się na miejsce w dps-ach poszczególnych typów.
Reasumując, czy przy pomocy swoich "fachowców od polityki społecznej" rozwiązał Pan już problem chorych psychicznie, czy jeszcze zostafo coś do zrobienia przez Wydział Spraw Społecznych, MOPR i inne instytucje? Czy dzięki "niekonwencjonalnej pracy socjalnej" za jakiś czas kolejka do dps-ów dla osób przewlekle psychicznie chorych całkiem wygaśnie?
Interpelujący Radni:
Nazwisko i Imię | Nazwa klubu |
---|---|
Jacyna-Witt Małgorzata | Niezrzeszony |
Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:
Wydział merytoryczny | Odpowiadający | Data odpowiedzi | Odpowiedź w terminie? |
---|---|---|---|
Wydział Spraw Społecznych | Zastępca Prezydenta Krzysztof Soska | 2014/05/13 | Tak |