Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  

Interpelacje i zapytania radnych - VI kadencja 2010-2014

Dot. planów budowy parkingowca przy ulicy Zygmunta Duczyńskiego

Numer: 863
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2012/11/14

Szanowny Panie Prezydencie,

wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec planów budowy parkingowca przy ulicy Zygmunto Duczyńskiego, obok Teatru Kana. Jesteśmy głęboko przekonani, iż zaproponowana przez służby miejskie lokalizacja jest nieodpowiednia dla tego typu budowli. Poniżej przedstawimy powody, dla których, naszym zdaniem, parkingowiec nie powinien powstać w tym miejscu.

Po pierwsze, w pobliżu wspomnianej lokalizacji znajdują się podziemne oraz naziemne parkingi, na których, bez jakichkolwiek problemów, można znaleźć wolne miejsca parkingowe (parking podziemny przy ul. Małopolskiej i parkingi naziemne przy Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz centrach handlowych Kaskada i Galaxy). Ceny pozostawienia samochodów na podanych parkingach są porównywalne z opatami za Strefę Płatnego Parkowania, jednak nie cieszą się one dużym zainteresowaniem wśród kierowców, którzy wolą pozostawić samochody np. na bezpłatnym parkingu pod Trasą Zamkową. Czy budowanie parkingowca w promieniu kilkuset metrów od istniejących juz parkingów ma w takim razie sens? Naszym zdaniem nie ma.

Po drugie, proponowana lokalizacja nie gwarantuje łatwego i nieskomplikowanego dojazdu do parkingowca. Kierowcy jadący Trasą Zamkową od strony Prawobrzeża, będą zmuszenie do objazdu ulicami Małopolską i Jana z Kolna, aby dosłać sie do miejsca docelowego, a to może ich zniechęci do korzystania z płatnego parkingu przy Teatrze Kana. Budowa parkingowca bez bezpośredniego skomunikowano go z Trasą Zamkową nie ma sensu.

Po trzecie, uważamy, ze komunikacjo miejska powinna stanowić realną alternatywę dla samochodów, Niestety, budowa parkingu przy ul. Duczyńskiego nie spowoduje, ze kierowcy zamienią samochody na tramwaj czy autobus, ponieważ w pobliżu wspomnianego miejsca nie kursuje komunikacja publiczna.

Po czwarte, projekt zaproponowany przez spółkę Nieruchomości i Opłaty Lokalne nie będzie kompletnie pasować do reprezentacyjnej okolicy Zamku Książąt Pomorskich, Wałów Chrobrego, czy powstającej Filharmonii, które są wizytówkami naszego miasta. Parkingowiec, przypominający wyglądem betonową bryłę, oszpeci tamtejsza przestrzeń publiczną. Jesteśmy zdecydowanie przeciwni takiemu rozwiązaniu.

Zdajemy sobie sprawę, iż w naszym mięście mamy do czynienia z deficytem miejsc parkingowych, co jest doskonale widoczne m.in. w rejonie Podzamcza, w szczególności pod Trasą Zamkową. Jednak naszym zdaniem, zdecydowanie korzystniejsze dla poprawy obecnej sytuacji będzie budowa parkingu w systemie „park&ride", gdzie kierowcy w cenie biletu parkingowego mogliby skorzystać z komunikacji miejskiej, zamieniając samochód na tramwaj lub autobus. Takie rozwiązanie no pewno przyniosłoby wiele wymiernych korzyści i przyczyniło się do ograniczenia ruchu w centrum miasta. System tego typu mógłby powstać na przykład w rejonie Basenu Górniczego, gdzie kierowcy, pozostawiając samochody na parkingu, mogliby przesiąść do komunikacji publicznej zmierzającej w stronę centrum.

Apelujemy do Pana o wycofanie sie z planów budowy wielopoziomowego parkingu przy ulicy Zygmunta Duczyńskiego i podjecie prac nad stworzeniem w Szczecinie sytemu typu ,,park&ride", który mógłby zostać zlokalizowany na przykład we wskazanym przez nas miejscu.Interpelujący Radni:

Nazwisko i Imię Nazwa klubu
Tyszler Łukasz Koalicja Obywatelska
Marchewka Arkadiusz PO

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

Wydział merytoryczny Odpowiadający Data odpowiedzi Odpowiedź w terminie?
Wydział Gospodarki Komunalnej Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka 2012/12/07 Nie
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2012/11/14, odpowiedzialny/a: Karol Rezler, wprowadził/a: Karol Rezler, dnia: 2012/11/14 07:59:34
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Karol Rezler 2012/11/14 07:59:34 modyfikacja wartości
Karol Rezler 2012/11/14 07:46:06 nowa pozycja