przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VI kadencja 2010-2014

Dot. organizacji ruchu w obrębie ulic Rayskiego i Obrońców Stalingradu

Numer: 668
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2012/05/09

Przed rokiem zmieniono organizację ruchu w obrębie ulic Rayskiego między pl. Zamenhofa i pl. Grunwaldzkim oraz przy ulicy Obrońców Stalingradu między pl. Grunwaldzkim a skrzyżowaniem z ul. Jagiellońską. Nie kwestionując potrzeby wprowadzenia zmian zgodnie z polityką zrównoważonego transportu chciałbym zwrócić jednocześnie uwagę na aktualne problemy związane z egzekwowaniem przyjętych rozwiązań.

W moim przekonaniu niezmiernie często dzisiaj łamane są zasady parkowania w tych miejscach. Wyraża się to w:

  1. w ciągu ulicy Rayskiego – po lewej stronie jezdni wyznaczony sposób parkowania to parkowanie równoległe do osi jezdni na jezdni. Obecnie w ciągu dnia wiele samochodów parkuje równolegle do krawężnika, ale po stronie chodnika, łamiąc tym samym przepis nakazujący parkowanie równoległe na jezdni i jednocześnie art. 26 ust. 3 pkt 3 Kodeksu drogowego, który zabrania kierującemu pojazdem jeździć wzdłuż po chodniku dla pieszych (taki tryb zajmowania miejsc parkingowych odbywa się wskutek zajętych miejsc wzdłuż krawężnika – kierowcy wjeżdżają na chodnik przez wolne miejsca vis a vis prześwitów bramowych);
  2. w ciągu ulicy Śląskiej – po lewej stronie jezdni oznaczono sposób parkowania jako równoległy na jezdni, jednak właściwie wszystkie samochody parkują skośnie (dwa koła na chodniku, dwa na jezdni);
  3. w ciągu ulicy Rayskiego i Śląskiej – po obu stronach jezdni samochody parkują notorycznie na tzw. martwych polach oraz przed prześwitami bramowymi mimo braku wyznaczonych miejsc parkingowych w tych miejscach.

Jednocześnie daje się zauważyć, że w godzinach, w których z miejsc parkingowych korzystają w dużej mierze jedynie mieszkańcy (godziny wczesno poranne i wieczorne w dni wolne od pracy), miejsca pozajmowane są prawie wszystkie – w przypadku ul. Rayskiego i wszystkie wraz z parkowaniem niezgodnym z przepisami – w ciągu ul. Śląskiej. Rozumiem dynamikę sytuacji i wiadomym jest, że zapewne w wielu sytuacjach nie da rady przyjąć od razu dobrej organizacji ruchu w wielu miejscach, dlatego być może warto byłoby dokonać pewnych korekt w zastosowanej organizacji ruchu.

W związku z powyższym proszę o informację:

  1. Czy jest możliwe takie dopasowanie organizacji ruchu w tym miejscu, aby uwzględniała ona ilość pojazdów posiadanych przez mieszkańców? Zapotrzebowanie na miejsca parkingowe oraz nasycenie tych miejsc pojazdami można w sposób jednoznaczny sprawdzić w dni wolne od pracy, w godzinach, które podałem wyżej.
  2. Czy rozważane jest rozwiązanie, w ramach którego wszystkie miejsca, które dają możliwość parkowania w sposób niewłaściwy, byłyby dodatkowo zabezpieczone innymi dodatkowymi przeszkodami w postaci słupków, donic, wyższych krawężników etc.?
  3. Czy rozważane jest rozwiązanie, w ramach którego możliwe byłoby usankcjonowanie parkowania skośnego po lewej stronie ulicy Śląskiej, a jednocześnie dopuszczenie takiego parkowania również po lewej stronie ul. Rayskiego?
  4. Jako alternatywa do obu powyższych rozwiązań jedynym skutecznym rozwiązaniem wydaje się być wzmożenie działań, a w ślad za tym podniesienie skuteczności działań Straży Miejskiej. Czy byłoby możliwe codzienne kierowanie patroli w tego typu miejsca i w to konkretnie? Ponadto przy ul. Wojciecha pod znakiem B-36 zakaz zatrzymywania umieszczono tabliczkę T-24, jednak codziennie spotyka się w tym miejscu parkujące samochody. Czy nie można by codziennie z tego miejsca odwozić zaparkowanych samochodów? Tego typu działania będą z pewnością działały prewencyjnie na tego typu zachowania również w innych miejscach miasta.


Interpelujący Radni:

Nazwisko i Imię Nazwa klubu
Duklanowski Marek Prawo i Sprawiedliwość

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

Wydział merytoryczny Odpowiadający Data odpowiedzi Odpowiedź w terminie?
Wydział Gospodarki Komunalnej Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka 2012/05/23 Nie
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2012/05/09, odpowiedzialny/a: Karol Rezler, wprowadził/a: Karol Rezler, dnia: 2012/05/09 13:56:57
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Karol Rezler 2012/05/09 13:56:57 modyfikacja wartości
Karol Rezler 2012/05/09 13:52:09 nowa pozycja