przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/126/09
Z POSIEDZENIA WYJAZDOWEGO 
KOMISJI DS. EDUKACJI I KULTURY
Z DNIA 16 WRZEŚNIA 2009 ROKU


Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 11:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
3. Dyskusja nt. Strategii Rozwoju Miejskiej Biblioteki Publicznej (wizja lokalna Filii nr 29 przy ul. Kresowej oraz nieruchomości przy pl. Matki Teresy z Kalkuty).
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.


Ww. punkt porządku obrad przeniesiono na kolejne posiedzenie Komisji.


Ad. pkt. 3.
Dyskusja nt. Strategii Rozwoju Miejskiej Biblioteki Publicznej (wizja lokalna Filii nr 29 przy ul. Kresowej oraz nieruchomości przy pl. Matki Teresy z Kalkuty).


Podczas wizytacji Komisja dyskutowała nad przyszłością Miejskiej Biblioteki Publicznej.

K. Marcinowski - Dyrektor MBP - przypomniał o podjętej uchwale dot. likwidacji filii nr 51 oraz o planach Miasta związanych z wyburzeniem budynków pomiędzy ul. Kaszubską/ Obrońców Stalingradu/ Jedności Narodowej. Skutkiem tych działań będzie likwidacja filii nr 28 - największej i najchętniej odwiedzanej przez czytelników ( zarejestrowano w niej 5 tys. czytelników, w roku 2008 wypożyczono 72 tys. książek, zanotowano 40 tys. odwiedzin).  W tej sytuacji sprawą kluczową jest pozyskanie nowego lokalu, o powierzchni nie mniejszej niż 400 m2 w centrum miasta. Rozwiązaniem tej sytuacji byłoby pozyskanie budynku położonego przy pl. Matki Teresy z Kalkuty, będącego własnością Książnicy Pomorskiej. Kolejnym problemem MBP jest brak miejsca do magazynowania zbiorów. W tej chwili jedyna nieruchomość, którą dysponuje biblioteka to budynek przy ul. Bałtyckiej w Wielgowie, zarządzany przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego. MBP nie ma możliwości wykonania w nim remontu, dopiero po przekazaniu nieruchomości, a to z kolei może nastąpić po wprowadzeniu zmian do obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, polegających na wpisaniu funkcji bibliotecznych dla tego terenu. Przyszłością Miejskiej Biblioteki Publicznej powinny być duże filie, w liczbie mniejszej niż obecnie, pełniące funkcje centrów multimedialnych.

J. Wijas - opowiedział się za dużymi filiami, kierowanymi do dorosłego odbiorcy, który w poszukiwaniu konkretnej pozycji książkowej dojedzie do centrum osiedla. Uznał również, że konieczna jest współpraca i zaangażowanie kilku wydziałów Urzędu Miejskiego, by doprowadzić do powstania nowych filii bibliotecznych. Wskazał nieruchomość przy ul. Sikorskiego 2 jako potencjalną lokalizację dla nowego budynku.

J. Lemm - opowiedziała się za pozostawieniem wielu małych filii. Szczególnie w dzielnicach odległych od centrum miasta jest potrzeba małych filii pełniących również rolę świetlic środowiskowych.

K. Marcinowski - poinformował, że Strategia Rozwoju Miejskiej Biblioteki Publicznej uwzględnia zarówno duże centra biblioteczne, jak i małe kameralne filie na obrzeżach miasta.

L. Bąbolewski - Dyrektor Książnicy Pomorskiej - ad. budynek przy pl. Matki Teresy z Kalkuty: przypomniał, że jest on własnością Województwa Zachodniopomorskiego, znajdującą się w gestii Książnicy Pomorskiej. Biblioteka realizuje zadania biblioteki miejskiej, wyręczając w tym Miasto, które nie posiada tu swojej filii. Zadeklarował przekazanie budynku Miastu w drodze sprzedaży, najmu lub dzierżawy. Prawo użytkowania oszacowano na 0,5 mln zł, budynek wyceniono na ok. 1 mln zł. Podkreślił, że nieruchomość przeszła gruntowny remont, podczas którego przystosowano ją do pełnienia funkcji bibliotecznych (m.in, dokonano wymiany stropów). Jest to obiekt zabytkowy, w którym może być prowadzona jedynie działalność kulturalna.

K. Marcinowski - przypomniał, ze sytuacja Biblioteki w śródmieściu jest na krawędzi kryzysu. Pozyskanie nieruchomości przy pl. Matki Teresy z Kalkuty pozwoli na otwarcie w tym miejscu wielofunkcyjnej biblioteki, magazynowanie księgozbioru i podział jej na część ogólnodostępną oraz popularnonaukową.

T. Jarmoliński - Zastępca Prezydenta Miasta - potwierdził, że w sprawie przejęcia budynku rozmowy z Marszałkiem trwają od 1,5 roku. Pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć to: czy chcemy przejąć budynek jako Miasto czy jako Miejska Biblioteka Publiczna? W pierwszym wypadku można by utworzyć tu, oprócz filii bibliotecznej, ośrodek kultury i w ramach programu "Biblioteka Plus" zaspokajać potrzeby zgłaszane przez mieszkańców. Ten budynek byłby świetnym miejscem na siedzibę "Arfika", z kolei budynek przy ul. Zaściankowej (także własność Książnicy deklarowana do przekazania Miastu) z salą teatralną mógłby stać się lokalnym ośrodkiem kultury.

W wyniku powyższej dyskusji, radni jednomyślnie podjęli wniosek o treści:

Komisja Edukacji i Kultury, po odbyciu wizji lokalnej w budynku przy pl. Matki Teresy z Kalkuty 8, wnioskuje o rozpoczęcie procedury zmierzającej do przejęcia od Książnicy Pomorskiej ww. obiektu w przyszłym roku budżetowym. Zdaniem Komisji zarówno lokalizacja, jak i warunki techniczne budynku predestynują go do przejęcia funkcji wiodącej biblioteki dla centrum Szczecina.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Komisja pozytywnie zaopiniowała wnioski o dofinansowanie działalności w roku 2010:

1. Ośrodka Terapii Dysleksji o/Szczecin (wniosek stanowi załącznik nr 3 do protokołu), oraz

2. Związku Harcerstwa Polskiego - Dom Harcerza (załącznik nr 4 do protokołu).

Komisja przyjęła do wiadomości pisma:

1. B. Chochulskiego - Zastępcy Prezydenta Miasta - w spr. spotkania z mieszkańcami dzielnicy Osów nt. budowy szkoły przy ul. Wiśniowej (załącznik nr 5),

2. A. Stankiewicz - Dyrektor Wydziału Kultury - w spr. umowy o współpracy Stowarzyszenia OFFicyna (załącznik nr 6),

3. Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w spr. zmiany organu prowadzącego (załącznik nr 7).

A. Karut - złożył wniosek o posadowienie głazu upamiętniającego Harcerzy Szarych Szeregów (załącznik nr 8 do protokołu).

Komisja w głosowaniu: jednomyślnie - za, poparła ww. wniosek.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Paweł Bartnik
udostępnił: BRM, wytworzono: 2009/09/10, odpowiedzialny/a: Katarzyna Kamińska, wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2009/10/05 11:17:58
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2009/10/05 11:17:58 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2009/09/10 11:46:15 nowa pozycja