przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-10/67/13
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. INICJATYW SPOŁECZNYCH
Z DNIA 17 WRZEŚNIA 2013 ROKU


Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 16:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Tomasz Grodzki - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia
3. Rozpatrzenie wniosku Stowarzyszenia KOLIBER dot. zaopiniowania projektu uchwały w sprawie utworzenia "Pchlego Targu" na Alei Kwiatowej w Szczecinie
4. Rozpatrzenie korespondencji wpływającej do Komisji.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia


Komisja w wyniku głosowania przyjęła protokoły z posiedzeń  z dnia:

03.09.2013- za- 6

27.08.2013- za-6


Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie wniosku Stowarzyszenia KOLIBER dot. zaopiniowania projektu uchwały w sprawie utworzenia "Pchlego Targu" na Alei Kwiatowej w Szczecinie


 Przewodniczący Komisji Tomasz Grodzki otworzył posiedzenie, zapoznał zebranych z wnioskiem  Stowarzyszenia Koliber  dot. stworzenia w Alei Kwiatowej "Pchlego Targu".

Oddał głos wnioskodawcom. Głos zabrał pan Bogdan  Roggenbuck-szef stowarzyszenia Koliber.

Stwierdził,że  projekt uchwały odrzucono na podstawie skandalicznej opinii prawnej urzędników miejskich tylko dlatego, ze pomysł się nie spodobał. Przewodniczący Stowarzyszenia dodał,że jest to inicjatywa obywatelska i zebrano ponad 600 podpisów mieszkańców miasta. Jako inicjatorzy pomysłu zwracają się do Komisji Inicjatyw Społecznych aby skierować pod obrady sesji projekt  uchwały, który ich zdaniem spełnia wymogi formalne.

Przewodniczący Komisji zadał  pytanie, kiedy i jak często byłby organizowany Pchli Targ. Otrzymał odpowiedź,że tylko w weekendy. Miejsce wybrane, tj. Aleja Kwiatowa dlatego, że zdaniem Stowarzyszenia, jest to martwe miejsce, nic się tam nie dzieje i należałoby ożywić tę część miasta.

Radna Magdalena Herczyńska zadała pytanie, kto zdaniem wnioskodawców miałby tam handlować. Otrzymała odpowiedź, że byliby to artyści, malarze, rzeźbiarze,rękodzielnicy.

Tomasz Grodzki przypomniał wszystkim,że opinia prawna Mecenas Sokulskiej jest negatywna, również plan zagospodarowania  Przestrzennego Miasta nie daje  zgody na handel w tym miejscu. Prosi o komentarz w tej sprawie wszystkie zainteresowane strony tej sprawy.

Straż Miejska-P.M.Kamiński poinformował,że dla Straży Miejskiej  istotne jest to, czy jest zgoda na handel w tym miejscu, czy nie. Jeśli brak jest zgody   na handel, wówczas Straż Miejska będzie karać mandatami, jeśli jest zgoda, nie będzie żadnego problemu.

Głos zabrał pan A.Loch- WUiAB- stwierdził,że plan zagospodarowania nie przewiduje tam funkcji handlowych, możliwe są jedynie imprezy plenerowe, np. w okresie świąt.

Głos zabrała  Mecenas Sokulska, która zwróciła się do p. Bogdana  Roggenbucka aby wskazał  zapisy, jego zdaniem niezgodną  z prawem i skandaliczną opinię. Prosi o wskazanie niezgodności z prawem, prosi o konkretny zapis. Zadała pytanie, na  jakiej podstawie pan Prezes  używa takich epitetów?

Prezes Stowarzyszenia nie  potrafił wskazać tego zapisu. Uzyskała odpowiedź, że  opinia wydana została bez dobrej woli. 

Mecenas Sokulska  sprecyzowała, że  zapisy planu są jednoznaczne, na tym terenie zakazują „lokalizowania tymczasowych obiektów budowlanych, określanych jako kioski, kioskowiaty, pawilony, małe punkty gastronomiczne i handlowe, wszelkie pojazdy i przyczepy, barakowozy itp. na kołach lub innych podporach, a także obiekty przypominające kształtem towary, z których odbywa się handel lub świadczone są usługi, z wyłączeniem obiektów związanych z imprezami okolicznościowym do kilku dni .Aby zmienić  ten fakt, trzeba zmienić  plan  zagospodarowania przestrzennego.
 

 Glos zabrał przedstawiciel ZDiTM Marek Jutrzenka - Trzebiatowski z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego,  poinformował, że złożono wniosek o wydzierżawienie 50 proc. powierzchni Alei Kwiatowej pod gastronomię. Poza tym aleja jest na gwarancji, przez ten czas niczego nie można przymocowywać do jej podłoża, ani wjeżdżać ciężkimi pojazdami.

R. Pierko z ZDiTM wyjaśniała, że przy istniejącym Pawilonie jest  zaplanowany sezonowy ogródek. Warunkiem konkursu było zagospodarowanie tego miejsca. 

W  ocenie pani Mecenas Sokulskiej, przy tych zapisach planu zagospodarowania przestrzennego, żadna gastronomia nie ma prawa tam stanąć. Poradziła, aby  to skonsultować z biurem planowania przestrzennego.

Anna Sokołowska-BPPM- potwierdziła zapisy planu dot. zagospodarowania Alei Kwiatowej, wyklucza się tam handel. Ideą planu było zahamowanie nieregularnego handlu w tym właśnie miejscu. Chcą  aby powstał w mieście Pchli Targ, ale nie w Alei.

Przewodniczący T. Grodzki zadał pytanie zebranym, gdzie ewentualna lokalizacja Targu? Opinia mieszkańców miasta i Stowarzyszenia Koliber mówi,że Aleja umarła, Koliber chce ja ożywić, są przeszkody  formalnoprawne i prosi o dyskusję. Chce, aby radni i zebrani  odpowiedzieli na 3 pytania:

- czy Pchli Targ jest potrzebny w mieście?

- czy ma być zwolniony z opłat targowych?

- czy ma być zlokalizowany na Alei Kwiatowej?

 Radny Piotr  Jania jest zdania, że  Aleja została zniszczona,  betonowe wykończenie nie przyciąga turystów, ale nie ma jego zgody na Pchli  Targ w tym miejscu. Należałoby coś zrobić, aby ożywić to miejsce, zgadza się z wnioskodawcami. Radny proponuje na miejsce targu  bulwary niedawno oddane, obok budynku SGI.

O głos poprosił p. Mateusz Wagemann, radca prawny Koliber- zauważył,że istotą projektu uchwały jest zmiana uchwały o opłacie targowej. m.in.na Alei Kwiatowej. Powołują się na ten projekt(w załączeniu projektu-cennik opłat). Przedmiotem uchwały jest zwolnienie osób handlujących w Alei. Pomimo formalnych wymogów odnośnie inicjatywy uchwałodawczej- projekt został uznany za niezgodny z prawem. Celem Stowarzyszenia było wprowadzić projekt uchwały pod obrady Rady Miasta, a  na skutek realizacji tej uchwały, zwolnieni zostaliby wszyscy handlujący na Alei Kwiatowej z opłat targowych. Przedmiotem tej uchwały jest wysokość opłat a nie konkluzja, że projekt jest niezgodny z prawem. Jest tu pełne  niezrozumienie sytuacji.

Radny Arkadiusz Marchewka ad.idei Kolibra. Ma wątpliwości odnośnie lokalizacji tam Pchlego Targu, radny uważa, że  wiaderka  z kwiatkami, podrobione perfumy i stare  rupiecie na składanych łóżkach to nie jest dobry pomysł,  wskazując, że tak mniej więcej wygląda pchli targ koło targowiska Manhattan. Radny uważa, że miejsce nie jest dobre, ale  sam pomysł na Pchli Targ jest słuszny, pyta Kolibra, czy wiedzą jakie jest zapotrzebowanie na tego typu targowisko? Przypomniał,że niedawno był taki targ na ul. Celnej w Szczecinie  i ta inicjatywa umarła.

Uzyskał odpowiedź, że zainteresowanie jest bardzo duże, szybko zebrali podpisy pod projektem, rozmawiali z artystami, którzy chcieliby sprzedawać swoje wyroby bez opłat. Odnośnie targowiska na ul. Celnej- była tam pobierana opłata od handlujących, poza tym to nie było dobre miejsce dla artystów, położone poza centrum miasta.

Głos zabrał radny Władysław Dzikowski, który  stwierdził, że z reguły popiera takie inicjatywy obywatelskie, uważa, że sam pomysł stworzenia pchlego targu jest słuszny, ale Aleja Kwiatowa to nie jest dobre miejsce. Przypomniał o inicjatywie radnego Dariusza Stępnia, radnego poprzednich kadencji, który był współtwórcą "złotego szlaku", który przebiegał właśnie przez Aleję Kwiatowa. Z założenia miało być to bardzo reprezentacyjne miejsce. Plan zagospodarowania przestrzennego uwzględniał wnioski i sugestie radnych co do tego miejsce, jego charakteru i przeznaczenia. Plan nie zakładał tam handlu. I jako mieszkaniec miasta nie wyobraża sobie tego miejsca jako targowiska. Odnośnie zwolnień z opłat  na Pchlim Targu- radny będzie wspierać inicjatywę, prosi o wskazanie lokalizacji na takie targowisko w mieście, radni zastanowią  się nad tymi propozycjami.  

RO Podjuchy- radny  Adam Surmacz odpowiadając na 3 pytania Przewodniczącego Grodzkiego- pchli targ jest potrzebny i uważa, że nie powinny być pobierane opłaty od handlujących, na wzór takich targowisk w Europie.

Przewodniczący  Tomasz Grodzki podsumowując dyskusję, chce poddać pod głosowanie wniosek o utworzeniu w mieście Pchlego Targu. Jeśli  będzie taka wola radnych- to zwrócą się  jako Komisja  do Prezydenta o wskazanie w mieście właściwego miejsca na tego rodzaju inicjatywę.

Głosowanie wniosku, za utworzeniem  Pchlego Targu - za 7- (jednogłośnie)

W związku z powyższym głosowaniem- Komisja zwróciła się do Prezydenta ze stanowiskiem o treści:

    Komisja  Inicjatyw Społecznych RM Szczecina pragnie poinformować, że na posiedzeniu w dniu 17 września została przyjęta wola radnych aby w mieście Szczecinie utworzyć tzw."Pchli  Targ".  Pomysł powstał w wyniku inicjatywy obywatelskiej (ponad 600 podpisów)  oraz  na wniosek Stowarzyszenia Koliber. Radni uznali, że Aleja Kwiatowa, o którą postulowali wnioskodawcy, nie jest najlepszym miejscem na lokalizację Pchlego Targu (względy estetyczne oraz plan zagospodarowania przestrzennego, który uniemożliwia handlu w tym miejscu).  KOmisja zwraca się do Prezydenta  o wskazanie na terenie miasta(postulowane centrum lub teren Starego Miasta) lokalizacji  na tego rodzaju targowisko. Komisja wnioskuje również, aby lokalizacja wskazanego terenu skonsultowana została z Wydziałem Urbanistyki oraz Biurem Planowania Przestrzennego Miasta.

Po zebraniu propozycji i opinii co do lokalizacji  przedstawionych lokalizacji-  Komisja Inicjatyw Społecznych powróci do tematu.


Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie korespondencji wpływającej do Komisji.


Korespondencja zostanie omówiona na kolejnym posiedzeniu Komisji.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Tomasz Grodzki
udostępnił: BRM, wytworzono: 2013/08/30, odpowiedzialny/a: Anna Myślińska, wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2014/01/07 10:47:31
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2014/01/07 10:47:31 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2013/08/30 13:36:00 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2013/08/30 13:22:41 nowa pozycja