przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-9/48/13
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO I SAMORZĄDNOŚCI
Z DNIA 11 LUTEGO 2013 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 11:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Tomasz Hinc - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Nazewnictwo ulic - rozpatrzenie wniosków skierowanych do komisji.
4. Organizacja ruchu pieszych i ruchu samochodowego na terenie m.Szczecina,
omówienie wniosków zgłaszanych przez mieszkańców.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.
(zapoznanie się z korespondencja bieżacą).


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku głosowania : za -6 ( jednogłośnie) przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu 31 stycznia br.


Ad. pkt. 3.
Nazewnictwo ulic - rozpatrzenie wniosków skierowanych do komisji.


Przewodniczący Komisji p. T. Hinc– zapoznał zebranych z wnioskiem skierowanym do komisji w sprawie nazewnictwa ulic:

  • nadania nazwy ulicy ELŻBIETAŃSKA( wniosek  właścicieli drogi ) – załącznik nr 3 do protokołu

p. Monika - Geodeta Miasta-  zaproponowanej  nazwy  nie ma na terenie m. Szczecina. Jednak zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, nazwą należy objąć całą drogę( część jest jeszcze niewydzielona), która należy do różnych właścicieli.

Komisja w wyniku głosowania: za- 6 (jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie wniosek o nadanie nazwy ulicy ELŻBIETAŃSKA  i podjęła inicjatywę uchwałodawczą w sprawie nadania nazwy ulicy, (wniosek zostanie przekazany zgodnie z procedurą do Geodety Miasta, MKZ i KK R.M.). Radni zwrócili się do przedstawiciela Geodety Miasta, aby informować pozostałych wnioskodawców, którzy w przyszłości będą chcieli nadać nazwę dla pozostałej części drogi, iż winni skłonić się od nazwy ELŻBIETAŃSKA.

  • zmiany nazwy odcinka ulicy CUKROWEJ na profesora Ludwika Janiszewskiego ( załącznik nr 4 do protokołu).

Wprowadzenia do tematu dokonał p. R. Czyszkiewicz przedstawiciel Szczecińskiego Towarzystwa Socjologicznego, jako inicjatorzy nadania nazwy ulicy wybierali ją z wielu miejsc, postawili na przemianowanie części ul. Cukrowej. Chodzi o łącznik pomiędzy Mieszka I i Krakowską, przy którym znajdują się jedynie dwie nieruchomości: stacja paliwowa Orlen oraz hotel. Zaletą tej lokalizacji jest sąsiedztwo z obiektami uniwersyteckimi, gdzie obecnie ma siedzibę Instytut Socjologii oraz przystanek komunikacji miejskiej, na którym codziennie z autobusów wysiadają setki studentów. Profesor Ludwik Janiszewski to  niezwykle ważny dla socjologii szczecińskiej. Twórca Instytutu Socjologii i subdyscypliny, jaką jest socjologia morska, pierwszy z szefów instytutu socjologii US i jeden z orędowników przemianowania dawnej WSP na Uniwersytet zmarł w 1998 r.

p. T. Hinc Przewodniczący Komisji- jako radny uważa, iż komisja winna pozytywnie  zaopiniować propozycję socjologów i uhonorować postać profesora, jednak proponuje uzyskanie opinii właścicieli nieruchomości, które są objęte zmianą. Wcześniej wnioskodawcy proponowali zmianę części ul. Krakowskiej, gdzie zameldowanych jest kilkaset osób. To rodziłoby kłopoty, ale fragment ulicy, gdzie są dwie nieruchomości niezamieszkane przez indywidualne osoby nie rodzi kosztów osobowych.

p. W. Dzikowski- każda zmiana nazwy ulicy budzi wiele kontrowersji, bowiem musimy zmienić adres stacji i hotelu. Czy lepszym rozwiązaniem nie byłoby nadanie nazwy na nowej ulicy.  

p. R. Czyszkiewicz  -zaletą tej lokalizacji jest sąsiedztwo z obiektami uniwersyteckimi, gdzie obecnie ma siedzibę Instytut Socjologii oraz przystanek komunikacji miejskiej, na którym codziennie z autobusów wysiadają setki studentów.

Komisja w wyniku głosowania : za – 6 (jednogłośnie) postanowiła zwrócić się o opinię w sprawie zmiany nazwy odcinka ulicy Cukrowej do właścicieli nieruchomości tj.Hotelu IBIS BUDGET oraz PKN Orlen.


Ad. pkt. 4.
Organizacja ruchu pieszych i ruchu samochodowego na terenie m.Szczecina,
omówienie wniosków zgłaszanych przez mieszkańców.


Przewodniczący Komisji p. T. Hinc  poinformował, iż komisja stworzyła adres mailowy bezpieczeństwo@um.szczecin.pl, który zachęca mieszkańców Miasta do zgłaszania uwag w zakresie bezpieczeństwa publicznego związanego min. z organizacją ruchu. Na podany adres wpływa wiele sugestii od mieszkańców miasta w przedmiotowej sprawie- materiał w formie pisemnej stanowi załącznik nr 5 i 6  do protokołu.

Wyjaśnienia dokonał p. M. Charęza WGKiOŚ – który omówił wprowadzone zasady organizacji ruchu  na ul. Traugutta (dokonał prezentacji multimedialnej). Ponadto wyjaśnił,, iż w sprawie „bezpiecznych przejść dla pieszych” w mieście stosowane są nowe zasady dla powstałych w ostatnim czasie przejść dla pieszych. Pasy dla pieszych nie będą znajdowały się tuż przy skrzyżowaniu, ale będą przynajmniej pięć metrów odsunięte od krzyżówki. Odsunięcie przejść wiąże się z koniecznością odgrodzenia przed możliwością wejścia na jezdnię między przejściem a krzyżówką ( zaleca się instalacje słupków z łańcuchami, które nie ograniczają widoczności uczestnikom ruchu, tak jak płotki). Z analiz wynika, że często osoby starsze i dzieci "skracają" sobie drogę, przechodząc w niedozwolonych miejscach. W ubiegłym roku na szczecińskich ulicach zginęło 10 osób, w tym siedmiu pieszych. Do pięciu śmiertelnych potrąceń doszło z winy pieszych.

p. M. Paluch- przykładem miejsca, gdzie przejścia usytuowane są zbyt blisko skrzyżowania, co powoduje utrudnienia w ruchu jest pl. Kościuszki. Tam na większości zjazdów z placu samochody, które nie zdążą przejechać przed potokiem pieszych, zatrzymując się przed przejściem, blokują ruch na skrajnych pasach.

p. W. Dzikowski– prosi o opinie policji nt. przenoszenia przejść dla pieszych 5 m. od skrzyżowań, czy nie zagraża to niebezpieczeństwu pieszych?

p. M. Kordziński Komenda Miejska Wydział Ruchu  takie usytuowanie przejść dla pieszych spowoduje, że samochody zjeżdżające z drogi podporządkowanej dwukrotnie się zatrzymają (przez przejściem i przed wjazdem na drogę główną), a auta zjeżdżające z głównej będą miały miejsce na zatrzymanie się tak, by tył nie utrudniał ruchu. Jako policja opiniują je pozytywnie.

 p. T. Hinc- zwrócił się do przedstawiciela WGKiOŚ z prośbą o podsumowanie wniosków, które wpłynęły do referatu ruchu od komisji i przedstawienie ich radnym.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.
(zapoznanie się z korespondencja bieżacą).


Komisja przyjęła do wiadomości treść pism nie zajmując stanowiska w sprawie:

  • odpowiedź na wnioski komisji w sprawie modernizacji dostępu  drogowego do Portu w Szczecinie ( załącznik nr 7 i 8 do protokołu).
  • RO Międzyodrza Wyspa Pucka skierowane do ZDiTM w sprawie udrożnienia ulicy Marynarskiej ( załącznik nr 9 do protokołu). 

Przewodniczący Komisji p. T. Hinc  - zapytał Doradcę Prezydenta m. Szczecina o stan przygotowań stadionu miejskiego do sezonu wiosennego pod kątem bezpieczeństwa.

p.Sz.Stempiński-  przygotowanie stadionu do uzyskania licencji ekstraklasy zakończono: są założone kołowrotki, zrobiono utwardzenie dróg, ogrodzenie. 

Komisja na wniosek radnego p.W.Dzikowskiego postanowiła zwrócić się z prośbą o przedłożenie informacji  czy Straż Miejska jest zaangażowana we współpracę z ZDITM w zakresie inwentaryzacji wyrw powstałych w jezdniach po okresie zimowym. 




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Tomasz Hinc
udostępnił: BRM, wytworzono: 2013/02/05, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Beata Tubacka, dnia: 2013/03/11 13:52:19
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2013/03/11 13:52:19 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/02/14 09:01:25 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/02/11 14:35:27 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/02/05 10:59:01 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/02/05 10:57:24 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/02/05 10:02:10 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/02/05 09:44:41 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/02/05 09:39:42 nowa pozycja